REKLAMA

Ozdobovanie príbytku pred najväčšími sviatkami v roku so sebou prináša pravú pohodovú náladu. Dekorácií na Vianoce je v obchodoch nepreberné množstvo. Aby sme prispeli svojím dielom, ponúkame vám inšpirácie, ktoré chytia za srdce najmä tých z vás, ktorí obľubujú DIY výrobky. Vianočné dekorácie z papiera precvičia vaše ruky, nespôsobia prievan v peňaženke a napokon vyčarujú úsmev u malých i veľkých. 

Samozrejme, vianočné dekorácie z papiera, môžete pokojne kombinovať aj s TAKÝMITO ozdobami. Prípadne s inými výrobkami prírodného charakteru. Už minule ste sa mohli pokochať a vytvoriť si finančne nenáročné, no pritom nádherné vianočné ozdoby zo šišiek, no a s papierom bude mať vaša kreativita ešte väčší rozlet.

A čo je ešte benefitom tvorby ozdôb z papiera okrem toho, že ušetríte a zabavíte i deti? Využitie papiera je zároveň ekologickejším riešením vianočnej výzdoby. A to najmä vtedy, keď už ide vyslovene o recykláciu. Tak poďme na to!

TOP tipy na vianočné darčeky, s ktorými ZABODUJETE! >>>

papierové vianočné ozdoby na stromček
Zdroj: Pinterest

Dajte druhú šancu papieru z novín alebo starých kníh

Dávate starým veciam druhé šance? Tú možnosť máte aj pri tvorbe vianočných dekorácií. Kreatívne recyklovanie je trendy. Pozrite sa na obrázky, ako krásne vynikne papierová nádhera. Skvelé je, že pri tvorbe dekorácií z papiera na Vianoce nemusíte nevyhnutne patriť k tým najzručnejším.

Vyskladať si efektný vianočný stromček zo starej knihy alebo si lepením vytvoriť novinové vianočné ozdoby nie je až taká veda. 

papierové dekorácie výroba
Zdroj: Pinterest

Či už čarovné hviezdičky do čečiny alebo anjelikovia skrášľujúci obločný parapet – v zásade vám budú stačiť staré knihy či noviny, nožnice, lepidlo a kde-tu menšia ozdôbka, háčik či špagátik. Na dotvorenie atmosféry napokon pár vianočných svetielok a máte hotovo.

Novinové či z kníh vyrobené výtvory môžete nechať v pôvodnej podobe alebo ich prestriekať farebným sprejom. Hodí sa vám do interiéru striebro, zlato či zelená?

vianočné ozdoby z novinového papiera
Zdroj: Pinterest

Vianočné papierové dekorácie z toho, čo dom dal

Okrem starých kníh a novín viete veľmi efektne využiť rôzne druhy papiera, stačí sa len lepšie popozerať po domácnosti. Máte po ruke nepotrebné škatule? Kartón je taktiež veľmi vďačný materiál, a to napríklad na rôzne vianočné postavičky či dokonca celý Betlehem.

Zaujme ťa: Ako vybieliť zažltnuté záclony: Aj tie staré a zašednuté budú vyzerať ako nové

Využite starý baliaci papier aj papierové košíčky

Tvrdší papier vytvarovaný do kužeľa je skvelým základom pre dekoratívne stromčeky do predsiene či kútov v byte, ktoré volajú po vianočnom skrášlení. Pevné kužele rôznych výšok na záver oblepte baliacim papierom (ideálne s vianočnou tematikou, prípadne jednofarebným) a naaranžujte. Jednoduché a pritom efektné!

REKLAMA

Na stromčeky môžete využiť a takto nápadito zrecyklovať práve baliaci papier z minulej vianočnej sezóny, prípadne použiť aj kúsky papiera, ktorý zvýšil po balení darčekov a odrezky už nie sú vhodné na balenie. 

vianočné stromčeky z papiera
Zdroj: Pinterest

A veľmi podareným nápadom je aj využitie papierových košíčkov, ktoré sa používajú aj na vianočné dobroty. V podstate vám ušetria prácu, lebo sú už od výroby pekne skladané. Vy ich už len uspôsobíte do podoby vianočného stromčeka alebo anjelikov.

...

Vianočné ozdoby a postavičky z roliek

Mimoriadne vďačným materiálom na tvorbu sú aj rôzne rolky z použitého toaletného papiera alebo kuchynských utierok. Keď ich nastriháte, tak z vytvorených krúžkov môžete lepením dosiahnuť podoby snehových vločiek alebo kruhových ozdôb na vianočný stromček.

Namaľujte ich alebo prestriekajte na aktuálnu trendy farbu Vianoc, ktorá sa mení každý rok. Momentálne sú top farbami Vianoc 2023 tri farebné kombinácie: červeno-zlatá, modro-biela a very peri, čo je špecifická chladnejšia stredne fialová farba.

Ďalšia inšpirácia: Vianočné dekorácie nielen na stôl a na okno: Efektné nápady pre čarovnú atmosféru

Okrem spomínaného sú rolky z toaletného papiera ideálne na tvorbu rôznych postavičiek. Je to celkom jednoduchá a deťmi obľúbená aktivita. Stačí farebný papier, nožnice, farbičky, lepidlo a veselí snehuliaci, Mikuláš či sobík môžu zdobiť stromček alebo parapet. Chceli by ste ešte viac podporiť detskú tvorivosť? Zabezpečte im dostatok tvoriaceho materiálu, poukazujte predlohy a nechajte im čas. Určite vymyslia aj niečo úplne originálne.

papierové detské vianočné ozdoby
Zdroj: Pinterest

Vyberte si podľa svojich schopností

Vianočné papierové dekorácie môžu byť na výrobu naozaj ľahučké, ale aj komplikovanejšie. Niektoré si už vyžadujú pokročilejšie origami zručnosti. Aj tým sa však dá priučiť podľa návodov nadšencov tohto umenia.

papierové snehové vločky
Zdroj: Pinterest

Vystrihnúť si však rôznorodé snehové vločky z papiera, stromčeky či sobíky a zavesiť si ich na motúzik dokáže naozaj každý. Začnite teda od ľahších ozdôb a keď budete istejší, vyskúšajte si i o čosi komplikovanejšie vianočné dekorácie z papiera. A možno zistíte, že to len komplikovane vyzeralo. 

Vianočné ozdoby z papiera na vystrihovanie

Že vám nič z predošlého veľmi nejde? Alebo je to komplikované pre malé detské rúčky? Stále tu máme klasické vianočné dekorácie z papiera na vystrihovanie. Tie sa najčastejšie lepia na okno alebo sklenené vitrínky či prípadne zrkadlá.

A určite budete súhlasiť s tým, že aj takéto vystrihovačky navodia vianočnú atmosféru rovnako dobre. Dokonca, ak sú umiestnené na okne, potešia aj okoloidúcich. Aby sme vám v tejto snahe pomohli, prikladáme na záver článku šablóny. A to veľmi obľúbené vzory na vystrihovanie v podobe anjela, ale i milého jelenčeka v zimnej krajine.

Foto: Pinterest/Freepik

anjel na okno
papierové vianočné ozdoby z papiera na vystrihovanie na okno anjel
na okno na vystrihovanie

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.