Umývačka riadu je skvelým pomocníkom v domácnosti. Tento užitočný spotrebič šetrí náš čas, prácu i spotrebovanú vodu. Aby sme si ju však čo najdlhšie zachovali v dobrom stave a neurobili si zbytočné škody na kuchynských riadoch a pomôckach na varenie, treba dodržiavať jasné pravidlá. Poďme si zopakovať, čo nepatrí do umývačky riadu. A tiež si pripomeňme piktogram, ktorý majú mať na sebe (alebo na obaloch) riady či umelohmotné nádoby vhodné do umývačky.

Čo nesmie ísť do umývačky riadu za žiadnych okolností?

Do umývačky riadu možno nakladať len veci, ktoré sa týchto spôsobom čistenia nepoškodia, prípadne nespôsobia technický problém so samotnou umývačkou, no na pamäti treba mať aj ľudské zdravie. 

Drevené kuchynské vybavenie

Či už ide o drevené varechy, lopáriky na krájanie z dreva alebo kuchynské pomôcky s drevenou rukoväťou, všetko spomínané v umývačke nemá čo robiť.

Stačí totiž pár cyklov a drevo popraská alebo sa skrúti, drevené rukoväte sa pouvoľňujú a veci sa jednoducho stanú nepoužiteľnými. Drevo dokonca absorbuje do seba čistiace prostriedky, ktoré sa následne môžu dostať i do jedla.

Pozri tiež: Ako zistiť čerstvosť vajec a ako ich správne skladovať?

drevené kuchynské pomôcky

Nože, škrabky a strúhadlá

Ostré kovové veci sa v umývačke celkom rýchlo otupia. Rovnako tak aj strúhadlá a rôzne škrabky, ktoré sa na rozdiel od nožov už ani nedajú obrúsiť. Pri nožoch s drevenou rukoväťou hrozí už aj vyššie spomínané uvoľnenie. Tupý nôž, ktorého rukoväť je vykývaná – to je veru recept na nehodu.

Krehké aj zdobené riady či poháre

Sklenenú zapekaciu misu zvládne umývačka bez väčších problémov. Čo však iné druhy skla, prípadne problematické materiály? Čo ešte nepatrí do umývačky riadu? Pokiaľ sa chcete vyhnúť smútku napríklad nad obitými vecami či vyblednutou farbou alebo stratou lesku, pamätajte si nasledovné.

> Do umývačky nepatria ani krehké poháre na stopke určené na víno a iný alkohol.

> Mimo umývačky čistite aj pozlátené, ručne maľované sklo a krehký aj zdobený porcelán.

> Poškriabanie hrozí hliníkovým, mosadzným či cínovým predmetom.

> Vystupujúce, resp. vypuklé ozdobné prvky na hrnčekoch alebo nádobkách by sa mohli taktiež obiť.

> Umývačka rozhodne neprospeje ani starožitným čajovým servisom, misám a podobne.

Zaujme ťa: Zero waste tipy na produkty: 30 vychytáviek do domácnosti

krehký porcelán

Teflónové panvice

Pokiaľ nechcete riskovať teflón medzi zubami, oplatí sa panvice a riady tohto druhu umývať mimo umývačky riadu. Dajte ich tam jedine v prípade, ak je to vyslovene povolené výrobcom.  Obyčajne sa totiž teflón v umývačke začne olupovať a panvice sa znehodnotia. Zistíte to i tak, že sa vám na nich začne pripaľovať jedlo.

Na čo ešte dávať pozor pri vkladaní riadu do umývačky?

Čo nesmie ísť do umývačky riadu, pretože by inak došlo k ich poškodeniu, už viete. No je tu ešte pár vecí, na ktoré si treba pri umývaní riadu v umývačke dať špeciálny pozor. Čo nepatrí do umývačky riadu môžete zistiť aj tak, že na danom kúsku riadu nenájdete piktogram poukazujúci na túto možnosť.

Niektoré plastové nádoby nie sú vhodné do umývačky – sledujte piktogram

Vo všeobecnosti sú riad či nádoby z plastu celkom odolné, naraziť však môžete aj na menej kvalitné kúsky, ktoré sa pod vplyvom tepla v umývačke deformujú. 

Pokiaľ ste už počuli o uvoľňovaní zdraviu škodlivých látok z takej plastovej fľaše do nápoja v prehriatom aute, taktiež sa pravdepodobne nedáte na dráhu umývania plastu v umývačke. Sledujte piktogramy na spodkoch plastových nádob či na ich obaloch a bude vám hneď jasné, ktoré sú do umývačky vhodné a ktoré nie. 

Neprehliadni: Ako vyčistiť mriežky na plynovom sporáku? Postup aj na zažratú špinu

vhodné do umývačky riadu

Tento náš priložený obrázok je piktogramom, ktorý hovorí o možnosti bezproblémového umývania v umývačke riadu. Zapamätajte si ho.

Pozor na príliš znečistené veci

Hoci by ste aj mali najvýkonnejšiu umývačku riadu na trhu s maximálnym množstvom programov, určite sa vyvarujte tomu, aby ste do nej dali predmety znečistené voskom, pripálenými usadeninami alebo popolom z cigariet. Všetky veľké znečistenia treba najskôr odstrániť ručne.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.