REKLAMA

Sladké pochúťky z čokolády potešia chuťové bunky, ale v kombinácii s obrusom alebo tričkom spôsobia vrásky na čele nejednej gazdinke. Roztečená čokoláda, čokoládová zmrzlina alebo rozliate kakao vyzerá na textile dosť desivo. Keď navyše tieto hnedé fľaky zaschnú, príde na rad otázka, ako vyčistiť škvrny od čokolády a kakaa, na ktoré je aj práčka krátka? Skúste nasledujúce tri babské rady, ktoré fungujú veľmi dobre.

Žlčové mydlo porazí škvrny od čokolády raz-dva

Mydlo obsahujúce volskú žlč pôsobí efektívne na rôzne druhy škvŕn a tie z čokolády alebo kakaa nie sú výnimkou. Zašpinený textil ponorte do vlažnej vody a následne namydlite žlčovým mydlom. Preperte v rukách.

Pri extra odolných škvrnách môžete na ne použiť aj jemnú kefku alebo hubku, pomocou ktorých bude pôsobenie mydla na textil intenzívnejšie. Na záver dajte klasicky vyprať do práčky.

Zázračne účinkujúce teplé mlieko

Neveríte, že i teplé mlieko môže pôsobiť na škvrny od čokolády naozaj účinne? Vyskúšajte to a milé prekvapenie vás zaiste neminie.

REKLAMA

Do teplého až horúceho mlieka namočte hubku na riad a s jej pomocou aplikujte mlieko na škvrnu jemným šúchaním. Podstatou je, aby sa dostalo hlboko do vlákien. Mlieko nechajte pôsobiť aj niekoľko minút a potom klasicky vyperte.

V minulosti sa zvykli tieto škvrny odstraňovať i tak, že sa látka namočila do mlieka a nechala sa v ňom až do jeho skysnutia.

Tiež ťa zaujme: Ako vyčistiť koberec od fľakov a zbaviť ho zápachu?

mlieko na škvrny

Vytiahnete silný kaliber?

Na odstraňovanie hoci i zaschnutých čokoládových a kakaových škvŕn môžete skúsiť aj čpavok, resp. amoniak. Pripravte si roztok  z pol litra vody a pol lyžičky čpavku, zašpinený textil do neho ponorte a nechajte chvíľu pôsobiť. Následne dobre prepláchajte v čistej vode a môžete dať do prania.

Treba však na záver dodať, že používať roztok čpavku v domácnosti treba naozaj opatrne, mohol by totiž spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy.

Dva triky na záver

Pokiaľ je textil zašpinený hrubšou vrstvou čokolády, dajte ho do mrazničky. Je pravdepodobné, že sa vám potom po premrazení podarí veľkú časť čokolády jemne poodlupovať. A následne môžete využiť jeden z vyššie spomínaných návodov na dočistenie.

Pozri aj: Ako odstrániť žuvačku šetrne a nestratiť nervy: Najjednoduchšie riešenia

čokoládová škvrna

Ak aj napriek vyššie uvedeným tipom a vypraniu v práčke na bielizni zostali svetlejšie fliačiky, nechajte ich „vytiahnuť slnkom“. Textil zaveste na slnečné miesto a priebežne ho kropte vodou.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.