Tipov a trikov na účinné čistenie rôznych povrchov v domácnosti nie je nikdy dosť. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame na čistenie koberca. Nepôjde však o štandardnú údržbu, ale najmä o eliminovanie následkov malých nehôd, ktoré sa z času na čas prihodia, a to predovšetkým v domácnostiach s malými deťmi či domácimi maznáčikmi. Vyliaty nápoj či zaschnuté škvrny od blata sa dajú zdolať a v niektorých prípadoch aj bez špeciálnej chémie. Ako vyčistiť koberec od rôznych nečistôt a eliminovať prípadný zápach, to sa dozviete práve teraz.
REKLAMA

Ako vyčistiť koberec so sódou bikarbónou?

Jedlá sóda je skvelá najmä na prinavrátenie pôvodnej farby koberca, ale neváhajte ju použiť aj v prípade, keď koberec páchne. Postup je nasledovný. Na povysávaný koberec nasypte sódu a následne ju kefovaním zapracujte do vlákien. Potom nechajte, nech sa prejaví účinná sila sódy a nechajte ju pôsobiť aj celú noc. 

Po dobe pôsobenia už len koberec povysávajte a po zápachu nebude ani stopy. Týmto spôsobom možno využiť aj prášok do pečiva.

So sódou bikarbónou nie je problém odstrániť ani odolnejšie škvrny, a to napríklad od vína alebo kávy. Základom je, aby ste rozliatu tekutinu najskôr čo najlepšie dostali z koberca papierovými utierkami. 

Zaujme ťa: Vieš, ako skladovať huby v mrazničke a ako dlho vydržia v chladničke?

ako vyčistiť koberec od vína

Potom na miesto aplikujete pastu zo sódy bikarbóny, ktorú získate tak, že do sódy kvapnete trošku vody a dobre vymiešate. Votretú pastu nechajte pôsobiť do jej úplného vyschnutia a následne ju už len povysávajte.

REKLAMA

Mastná škvrna od jedla?

Stane sa, že s kobercom príde do kontaktu omylom aj jedlo. Pokiaľ nezanechá za sebou mastnotu, ale tmavý fľak, zoberte si na pomoc prípravok, ktorým obvykle čistíte sklo. Po prestriekaní škvrny nechajte chvíľku pôsobiť, zotrite čistou textíliou a dočistite hubkou so saponátovou vodou.

Pokiaľ vám ale jedlo zanechalo na koberci mastné škvrny, postupujte nasledovne. Odstráňte všetku veľkú špinu, prekryte mastné miesto papierovými utierkami, priložte na to žehličku s minimálnym ohrevom a niekoľkokrát prežehlite.

Tuk by sa mal vstrebať do papiera. Zvyšok škvrny potom dočistite vyššie spomínanou pastou zo sódy a na menšie škvrny možno aplikovať hubkou aj roztok vlažnej vody a saponátu, do ktorého kvapnete trochu octu.

Pozri aj: Ako sa brúsia nožnice? Toto sú 3 osvedčené babské rady

Ako vyčistiť koberec so sódou bikarbónou

Soľ ako overený pohlcovač špiny

Vynikajúcim domácim prostriedkom na zaschnuté škvrny na koberci, či už od farebných nápojov alebo zašpinených labiek, je obyčajná kuchynská soľ. Zašpinené miesto na koberci hojne zasypte soľou a po dlhšej dobe pôsobenia (pokojne aj niekoľko hodín), keď na seba naviaže nečistotu, koberec povysávajte.

A ešte dva užitočné tipy na záver. Ak vám dieťa pokreslilo koberec fixkami, použite na čmáranice citrónovú šťavu, ktorá ich vybieli.

No a pokiaľ potrebujete dostať z koberca chlpy od pĺznuceho domáceho miláčika alebo vlasy, poslúži vám klasický lepiaci valček určený pôvodne na oblečenie, alebo obyčajná lepiaca páska ovinutú okolo dlane. Prečítajte si aj o iných nápadoch, ako použiť lepiacu pásku nielen v domácnosti.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.