Pristála vám žuvačka vo vlasoch či na oblečení? Túto lepivú nepríjemnosť dokážete vyriešiť aj bez zbytočného rozčuľovania sa. Len si treba zvoliť správny prostriedok. Ako odstrániť žuvačku šetrne a efektívne z rôznych povrchov, to sa dozviete práve teraz. Nasledujúce tipy sú overené a odporúčané mnohými ľuďmi.

Ľad alebo mraznička – žuvačka na oblečení nemá šancu

Na textil zalepený od žuvačky môžete použiť chlad. Či už priamo mrazničku alebo v menšom kocky ľadu.

Najefektívnejšie je dať textil do mrazničky na jednu či dve hodiny a následne zamrznutý kus žuvačky jednoducho odstrániť odlúpnutím prípadne pinzetou. Toto je asi najrozšírenejší tip na odstránenie žuvačky z textilu.

Samozrejme, že koberec alebo sedačku do mrazničky nestrčíte, preto máme aj druhú verziu ľadovej spásy. Na ňu potrebujete kocku ľadu alebo len obyčajné vrecko mrazenej zeleniny. Tie priložte na prilepenú žuvačku na dostatočne dlhý čas, kým sa už v zatvrdnutej podobe bude dať zoškriabať dole.

Neprehliadni: Ako využiť čajové vrecúška v domácnosti? 5 tipov, ktoré oceníš

Horúci trik so žehličkou

Okrem chladu pomôže dať dole zalepenú žuvačku z látky aj teplo, a to priamo zo žehličky. Ide zároveň o expresnejšiu verziu odstraňovania tejto ťahajúcej sa hmoty.

Okrem žehličky a žehliacej dosky však nevyhnutne potrebujete pijavý papier či servítku.

Textil dajte na dosku, žuvačku prekryte papierom a prežehlite. Nevhodnej ozdoby sa zbavíte v tomto jednom kroku. Zostane na papieri. 

Zaujme ťa: Ako vyčistiť mriežky na plynovom sporáku? Postup aj na zažratú špinu

ako odstrániť žuvačku z oblečenia

Prípadné zvyšky odstráňte kefkou na nechty. Pokiaľ máte namiesto žehličky po ruke skôr fén, i ten pomôže. S jeho pomocou žuvačku nahrejte a vzápätí na ňu priložte mikroténové vrecúško, na ktoré sa nalepí a vy sa tak žuvačky hravo zbavíte.

Ako odstrániť žuvačku z vlasov?

Polepené vlasy so žuvačkou v nich sú ako z nočnej mory. Dôležité však je, aby ste zachovali pokoj a zamierili rovno do kuchyne, kde sa nachádza aj vaše vyslobodenie. Na horúcu i ľadovú techniku v prípade vlasov zabudnite. Siahnite po rastlinnom oleji. Slnečnicový či olivový – výber je na vás. Bude si to síce vyžadovať čas, ale ak olej do zlepených vlasov dobre zapracujete a necháte dostatočne dlho pôsobiť, žuvačka sa postupne uvoľní a vy tak neprídete o časť svojej koruny krásy.

Jedným z modernejších spôsobov, ako odstrániť žuvačku z vlasov, je využitie kolového nápoja. Nalejte z neho do misky a na nejaký čas do neho ponorte polepené vlasy. Žuvačka by mala zísť dole bez väčších komplikácií. 

S akými tromi chemickými pomocníkmi ešte možno odstrániť žuvačku?

Keď si trúfnete na agresívnejšiu chémiu a zvládne to aj materiál, z ktorého chcete žuvačku odstrániť, stavte na nasledujúce tri produkty.

> Technický benzín aplikujte na handričku a s ňou žuvačku potierajte, kým nezačne meniť konzistenciu. V tomto stave ju dokážete jednoducho odstrániť. 

> Odlakovač na nechty je tiež ideálnym kandidátom na odstraňovanie žuvačky z odolnejších povrchov (napríklad z podrážky topánky). 

Vybrali sme: Ako prať uteráky a osušky, aby zostali krásne a mäkké?

ako odstraňovať žuvačku
...

Tak ako to bolo v predošlom spomínanom prípade, aj z odlakovača treba naliať na handričku, ktorou budete žuvačku potierať, kým nepoodpadáva.

> Mazivo WD-40 patrí medzi veľmi známe a bežné, preto je dobré vedieť, že ide taktiež o efektívneho bojovníka proti zalepeným žuvačkám. Stačí ho len jednoducho nastriekať a žuvačku zlúpnuť. Samozrejme, že treba počítať s tým, že je to mazivo a zanecháva po sebe mastné škvrny.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.