V každom byte by sa malo nachádzať niekoľko zrkadiel. Určite nesmú chýbať v chodbe, v kúpeľni, spálni i obývacej izbe. Okrem svojej prvotnej funkcie pri správnom výbere a umiestnení sa stávajú magickým doplnkom, ktorý dodá priestoru hĺbku, dokáže ho rozjasniť a zväčšiť. Jedno alebo viac zrkadiel spravia vaše bývanie výnimočným a originálnym miestom. Ak strategicky umiestnite zrkadlo v izbe, je to, ako keby ste pridali ďalšie okno. Aké zrkadlo vybrať do svojho príbytku a kde ho umiestniť? Prečítajte si nasledujúce rady a tipy.

Dizajnové zrkadlá

Zrkadlo v ozdobnom ráme je výrazným dekoračným prvkom, pôsobí ako obraz. Na rozdiel od umeleckých obrazov, ktoré umiestňujeme v úrovni očí, zrkadlá väčšinou by sa mali nachádzať v takej výške, aby zachytávali čo najviac svetla. Zrkadlá v spálni, kúpeľni a chodbe sú zase vo výške, ktorá nám umožňuje pozorovať náš odraz.

dizajnové zrkadlá

Zdroj foto: Pinterest

Výber zrkadla musí zodpovedať štýlu, v ktorom máte zariadený byt. Ak je izba zariadená klasickým štýlom, môžete zvoliť zrkadlo s vyrezávaným dreveným rámom alebo zvoľte zlatý rám, čo dodá vášmu bývaniu prvok luxusu.

Zrkadlá geometrických tvarov sú moderným prvkom, aj keď niektoré pripomínajú štýl art deco. Takým je aj zrkadlo štylizované v podobe slnka so zlatými lúčmi. V miestnosti zariadenej vo vintage štýle, je vhodným materiálom na rám ratan. Pre industriálny štýl sa hodí zrkadlo bez rámu alebo v kovovom ráme.

Vybrali sme: Tipy, ako zariadiť malý byt štýlovo a prakticky

Okrúhle zrkadlo

Zrkadlá v okrúhlom ráme sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Kruhový tvar pôsobí upokojujúco a dodáva priestoru mäkkosť, harmóniu a eleganciu. Môžete ho použiť ako centrálny odraz prirodzeného svetla na stene oproti oknu. Zaujímavo pôsobí kombinácia zrkadiel v okrúhlych rámoch rôznych veľkostí. Veľké okrúhle zrkadlo v dekoratívnom ráme  vynikne nad konzolovým stolíkom vo vstupnej hale alebo obývačke a dodáva jej pôvab.

okrúhle zrkadlá

Zdroj foto: Pinterest

Stojace zrkadlo

Veľké, jednoduché stojace zrkadlo  v minimalistickom ráme vynikne v modernej spálni. Okrem toho, že dodá miestnosti  zaujímavý vzhľad, umožní vám pri raňajšej príprave skontrolovať celú postavu. Nekonvenčne tvarované asymetrické zrkadlo napríklad v tvare slzy pôsobí oživujúco. Zrkadlo pomáha vytvárať ilúziu hĺbky. Keď ho opriete  o stenu na konci krátkej chodby, vizuálne ju elegantne predĺžite.

stojace zrkadlá

Zdroj foto: Pinterest

Zrkadlo na celú stenu

Ak je miestnosť príliš malá, siahnite po obľúbenom triku bytových dizajnérov. Môžete použiť zrkadlovú stenu, čím priestor vizuálne duplikujete rozšírením podlahy a stropu.

Pozri aj: Ako presvetliť tmavý byt: 7 TOP tipov do interiéru

zrkadlo na celú stenu

Zdroj foto: Pinterest

Aké zrkadlo vybrať do kúpeľne?

V kúpeľni často chýba okno a osvetlenie je veľmi dôležité. Efektne vyzerá zrkadlo orámované žiarovkami alebo led pásikmi. Pri dostatočne veľkej kúpeľni vysoké kúpeľňové zrkadlo, ktoré siaha až k stropu, zdôrazní výšku kúpeľne a namiesto pohľadu na prázdnu stenu za sebou, vidíte celú svoju postavu.

zrkadlo do kúpeľne

Zdroj foto: Pinterest

Zrkadlo do chodby

Vo vstupnej hale alebo v predsieni by sa malo nachádzať veľké zrkadlo, aby ste pred odchodom z domu mohli skontrolovať, či je váš vzhľad v poriadku. Predsiene na Slovensku väčšinou neoplývajú veľkým priestorom, v tom prípade môžu zrkadlovú plochu tvoriť dvere skrine.  Dizajnéri odporúčajú, aby zrkadlo nebolo zavesené oproti vstupným dverám, pretože vidieť hneď pri vstupe pohybujúcu sa postavu v odraze zrkadla nie je veľmi príjemné.

zrkadlá do chodby

Zdroj foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.