REKLAMA

V každom byte by sa malo nachádzať niekoľko zrkadiel. Určite nesmú chýbať v chodbe, v kúpeľni, spálni i obývacej izbe. Okrem svojej prvotnej funkcie pri správnom výbere a umiestnení sa stávajú magickým doplnkom. Zrkadlo dodá priestoru hĺbku, dokáže ho rozjasniť a zväčšiť. Jedno alebo viac zrkadiel spravia vaše bývanie výnimočným a originálnym miestom. Ak strategicky umiestnite zrkadlo v izbe, je to, ako keby ste pridali ďalšie okno. Aké zrkadlo vybrať do svojho príbytku a kde ho umiestniť? Prečítajte si nasledujúce rady a tipy.

Dizajnové zrkadlá

Zrkadlo v ozdobnom ráme je výrazným dekoračným prvkom, pôsobí ako obraz. Na rozdiel od umeleckých obrazov, ktoré umiestňujeme v úrovni očí, zrkadlá väčšinou by sa mali nachádzať v takej výške, aby zachytávali čo najviac svetla. Zrkadlá v spálni, kúpeľni a chodbe sú zase vo výške, ktorá nám umožňuje pozorovať náš odraz.

dizajnové zrkadlá
Zdroj foto: Pinterest
Výber zrkadla musí zodpovedať štýlu, v ktorom máte zariadený byt. Ak je izba zariadená klasickým štýlom, môžete zvoliť zrkadlo s vyrezávaným dreveným rámom alebo zvoľte zlatý rám, čo dodá vášmu bývaniu prvok luxusu.

Zrkadlá geometrických tvarov sú moderným prvkom, aj keď niektoré pripomínajú štýl art deco. Takým je aj zrkadlo štylizované v podobe slnka so zlatými lúčmi. V miestnosti zariadenej vo vintage štýle, je vhodným materiálom na rám ratan. Pre industriálny štýl sa hodí zrkadlo bez rámu alebo zrkadlo v kovovom ráme.

Okrúhle zrkadlo

Zrkadlá v okrúhlom ráme sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Kruhový tvar pôsobí upokojujúco a dodáva priestoru mäkkosť, harmóniu a eleganciu. Môžete ho použiť ako centrálny odraz prirodzeného svetla na stene oproti oknu.

Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka

Zaujímavo pôsobí kombinácia zrkadiel v okrúhlych rámoch rôznych veľkostí. Veľké okrúhle zrkadlo v dekoratívnom ráme vynikne nad konzolovým stolíkom vo vstupnej hale alebo obývačke a dodáva jej pôvab.

okrúhle zrkadlá
Zdroj foto: Pinterest

Stojace zrkadlo

Veľké, jednoduché stojace zrkadlo v minimalistickom ráme vynikne v modernej spálni. Okrem toho, že dodá miestnosti zaujímavý vzhľad, umožní vám pri raňajšej príprave skontrolovať celú postavu. 

Nekonvenčne tvarované asymetrické zrkadlo napríklad v tvare slzy pôsobí oživujúco. Zrkadlo pomáha vytvárať ilúziu hĺbky. Keď ho opriete o stenu na konci krátkej chodby, vizuálne ju elegantne predĺžite.

REKLAMA
stojace zrkadlá
Zdroj foto: Pinterest

Zrkadlo na celú stenu

Ak je miestnosť príliš malá, siahnite po obľúbenom triku bytových dizajnérov. Môžete použiť zrkadlovú stenu, čím priestor vizuálne duplikujete rozšírením podlahy a stropu.

Pozri aj: Ako presvetliť tmavý byt: 7 TOP tipov do interiéru

zrkadlo na celú stenu
Zdroj foto: Pinterest

Aké zrkadlo vybrať do kúpeľne?

V kúpeľni často chýba okno a osvetlenie je veľmi dôležité. Efektne vyzerá zrkadlo orámované žiarovkami alebo led pásikmi, prípadne si môžete vybrať zrkadlo s integrovaným osvetlením. Pri dostatočne veľkej kúpeľni vysoké kúpeľňové zrkadlo, ktoré siaha až k stropu, zdôrazní výšku kúpeľne a namiesto pohľadu na prázdnu stenu za sebou, vidíte celú svoju postavu.

...

V prípade, že máte v kúpeľni nedostatok úložného priestoru, umiestnite nad umývadlo nie hlbokú skrinku, ktorej prednú stranu bude tvoriť zrkadlová plocha.

zrkadlo do kúpeľne
Zdroj foto: Pinterest

Zrkadlo do chodby

Vo vstupnej hale alebo v predsieni by sa malo nachádzať veľké zrkadlo, aby ste pred odchodom z domu mohli skontrolovať, či je váš vzhľad v poriadku.

Predsiene na Slovensku väčšinou neoplývajú veľkým priestorom, v tom prípade môžu zrkadlovú plochu tvoriť dvere skrine. Zrkadlo v tomto prípade dokáže otvoriť priestor, aby aspoň vizuálne nepôsobil tak stiesnene.

Vybrali sme: Tipy, ako zariadiť malý byt štýlovo a prakticky

Dizajnéri odporúčajú, aby zrkadlo nebolo zavesené oproti vstupným dverám, pretože vidieť hneď pri vstupe pohybujúcu sa postavu v odraze zrkadla nie je veľmi príjemné.

zrkadlá do chodby
Zdroj foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.