REKLAMA

Konečný dojem z kúpeľa alebo sprchy môže definitívne pokaziť tvrdý a nepekný uterák, ktorý stratil schopnosť sať vlhkosť. Samozrejme, že si treba v prvom rade vedieť vybrať kvalitný kúpeľňový textil do domácnosti, ktorý aj dlhšie vydrží. No to nestačí. Za drsnými, zadubenými, zatuchnutými či zašednutými uterákmi väčšinou stojí nesprávna starostlivosť o ne. Tak teda, ako prať uteráky a osušky, aby bola radosť utierať sa do nich a ich hebkosť vyhovovala aj tej najcitlivejšej detskej pokožke? Na koľko stupňov prať uteráky a osušky, čo pridať do práčky, aby boli mäkké a čo nerobiť, aby nezatuchli? Aj na tieto otázky zodpovie nasledujúci článok.

Starostlivosť o úplne nové uteráky 

Pranie uterákov a osušiek má svoje pravidlá, do ktorých vás zasvätíme. Úplne na začiatok však musíte vedieť toto. 

Ešte pred prvým použitím treba, samozrejme, textil oprať. Je to tak podobne, ako pri oblečení. No okrem zbavenia sa prípadných nečistôt a nadbytočného farbiva v textile má postup pri prvom praní uterákov a osušiek dopad aj na ich absorpčné schopnosti.

Základom správneho prvého prania uterákov a osušiek je dlhé máčanie. Odporúča sa ešte pred vhodením uterákov do práčky, namočiť ich až na deň do studenej vody. Počas tohto prvého namáčania a potom aj vypratia sa odstránia nečistoty, vlákna sa zatiahnu tak, aby sa následne nezatŕhali a tiež získajú lepšiu savosť.

Náš tip: Overené kvalitné osušky a uteráky pre malých aj veľkých

Ako často prať uteráky a osušky?

Pokiaľ chcete byť ohľaduplnejší k prírode, nemusíte prať uteráky a osušky hneď po tom, ako sa jeden raz použijú. Na niečo také sme síce boli zvyknutí v hoteloch, ale aj tam sa od toho upúšťa. Úplne stačí, keď ich hodíte do prania po treťom použití.

Na koľko stupňov prať uteráky a osušky?

Pri nastavovaní teploty prania sa pridŕžajte toho, čo je odporúčané na visačke uteráka či osušky, ktoré je ideálne prať oddelene od ostatnej bielizne.

Väčšinou sa uvádza teplota 40 °C, čo je zaiste dobrá teplota na ochranu froté vlákien aj životného prostredia, no nie je vhodná úplne v každom prípade. Mykóza na nohách, ekzém alebo viróza v rodine je veľmi dobrým dôvodom, aby ste oprali vaše uteráky či osušky aj na 90 °C.

A úplne sa vyhnite praniu pri nízkej teplote 30 °C. Nielenže sa škodlivé mikroorganizmy pri nej nezničia, ale môžu „zamoriť“ vašu práčku (napr. E.coli alebo baktérie salmonely).

Prečo a ako prať uteráky s octom?

Uteráky, osušky, ale aj samotnú práčku je vhodné aspoň raz za čas vydezinfikovať. Je to najmä z dôvodu vyššie spomínaného rizika nákazy, no baktérie majú za následok často aj nepríjemný zápach šíriaci sa z práčky, o zatuchnutých uterákoch nehovoriac.

Dezinfekciu počas prania môže zabezpečiť špeciálny prostriedok, prípadne aj priliate octu do prania. Ocot je však skvelý nielen na dezinfekciu, ako sme o tom písali v článku o univerzálnom čističi do domácnosti.

Ocot si svoju robotu odvádza kvalitne aj pri ustaľovaní farby počas prvého prania uterákov a osušiek. Na účely prania je vhodnejšie využiť biely ocot ako klasický kuchynský. Biely ocot má vyššie percento kyseliny octovej, preto je účinnejší a nemá tendenciu farbiť ako klasický ocot.

A ocot môžete použiť aj na zatuchnuté uteráky, z ktorých neviete dostať nepríjemnú arómu. Vtedy sa oplatí nechať ich ešte pred praním odstáť vo vode s prídavkom octu a až následne dať prať klasicky.

Tiež ťa zaujme: 3 tipy na škvrny od čokolády a kakaa: Babské rady, ktoré sa oplatí poznať 

ako prať uteráky a osušky

Odmáčanie je jedna vec, no druhou je tá, ako prať uteráky s octom, aby boli dezinfikované. Postup je nasledovný. Do práčky k uterákom a osuškám nasypte 130 g jedlej sódy a 1 dcl bieleho octu. Nepoužívajte už žiadny iný prostriedok na pranie. Proram nastavte na 60 stupňov Celzia. Keď sa práčka naplní vodou, zastavte program. Ide o to, aby sa mohla sóda a ocot vsiaknuť do uterákov a dobre pôsobiť. Následne až po hodine reštartujte program a nechajte ho dokončiť. Po ukončení programu zapnite práčku ešte raz na bežný program. Teraz už použite aj prací prostriedok, ale bez aviváže a ničoho ďalšieho. 

REKLAMA
...

Čomu sa vyhýbať pri praní uterákov?

Aby ste sa vyhli tvrdnutiu a drapľavosti uterákov a osušiek, nie je vhodné preháňať to s prostriedkom na pranie a vyslovene sa neodporúča používať aviváž.

Napriek tomu, čo tvrdí reklama, aj aviváž môže za zníženie absorpčnej schopnosti vlákien, keďže ich obaľuje a robí ich okrem iného aj ťažšími. Uteráky a osušky preto strácajú okrem hebkosti aj nadýchanosť. No a dokonca biele uteráky pri používaní aviváže môžu zošednúť alebo zožltnúť.

Oblúkom sa pri praní uterákov treba vyhnúť aj bielidlám, ktoré vlákna uterákov a osušiek oslabujú. Taktiež nie je vhodné vlhké uteráky ukladať na horúci radiátor, čo narušuje štruktúru a zhoršuje kvalitu textílie.

Pozri aj: Obliečky do postieľky pre dieťa? Tu ich nájdeš spolu s tipmi pre zdravý spánok

ako na hebké uteráky

TIPY na nadýchané, hebké a voňavé uteráky a osušky

Ako prať uteráky a osušky, aby sa nepoškodili, už viete. Ako však podporiť ich očakávané kvality – hebkosť a nadýchanosť? Okrem vyššie spomínaného prvého prania s namáčaním v studenej vode urobte aj nasledovné. 

 

  • Do práčky pridajte zo dve tenisové loptičky. Pri otáčaní bubna jemným udieraním nadvihnú vlákna.
  • Práčku uterákmi či osuškami nepreplňte, pre dobré vypratie a nadýchanosť sa potrebujú v bubne voľne pohybovať.
  • Po opratí sa oplatí uteráky s osuškami poriadne vytriasť. Prudký pohyb zaistí, že sa vlákna od seba oddelia.
  • Pokiaľ na sušenie používate sušičku bielizne (ideálne nastavenú na najnižšom stupni), vyberte uteráky s osuškami skôr, ako úplne vyschnú a nechajte ich dosušiť pri izbovej teplote.
  • Na priamom slnku nesušte tmavšie ani farebné osušky a uteráky, maximálne len biele. Hrozí totiž, že by z nich slnko vytiahlo farbu a nenávratne kúpeľňový textil poškodilo.
aby uteráky neboli zatuchnuté
  • Jedným z babských trikov, ako prať uteráky a osušky s najlepším konečným efektom, je pridanie prášku do pečiva do bubna práčky pred praním. 
  • Ak sa potrebujete zbaviť pretrvávajúcej zatuchnutosti a drsnosti uterákov a osušiek, pridajte do prania 130 g jedlej sódy a 1 dcl bieleho octu
  • Ideálne je, keď sa v jednom praní perú osušky s uterákmi samostatne od ostatnej bielizne a šatstva.
  • Pozor, zatuchnutosť uterákov môže spôsobovať aj nesprávne nastavená (spravidla nízka) teplota vody počas prania či dokonca vodný kameň usadený v práčke. Aj nedostatočné presušenie uterákov pred ich poukladaním do skrine môže byť dôvodom zatuchnutosti.
  • Ideálne je nechať vyschnúť froté osušky a uteráky tak, aby sa následne nemuseli žehliť, čo zabezpečí ich väčšiu nadýchanosť a mäkkosť.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.