Konečný dojem z kúpeľa alebo sprchy môže definitívne pokaziť tvrdý a nepekný uterák, ktorý stratil schopnosť sať vlhkosť. Samozrejme, že si treba v prvom rade vedieť vybrať kvalitný textil do domácnosti, ktorý aj dlhšie vydrží. No za drsnými, zatuchnutými či zašednutými uterákmi väčšinou stojí nesprávna starostlivosť o ne. Ako prať uteráky a osušky, aby bola radosť utierať sa do nich a ich hebkosť vyhovovala aj tej najcitlivejšej detskej pokožke?

Starostlivosť o úplne nové uteráky

Ešte pred prvým použitím treba samozrejme textil oprať. Okrem zbavenia sa prípadných nečistôt má postup pri prvom praní uterákov dopad aj na ich absorpčné schopnosti. Preto sa odporúča ešte pred vhodením uterákov do práčky, namočiť ich na deň do studenej vody. Počas tohto prvého namáčania sa zároveň odstráni aj prebytočné farbivo a vlákna získajú lepšiu savosť.

Tiež ťa zaujme: 3 tipy na škvrny od čokolády a kakaa: Babské rady, ktoré sa oplatí poznať 

Na koľko stupňov prať uteráky a osušky?

Pri nastavovaní teploty prania sa pridŕžajte toho, čo je odporúčané na visačke uteráka či osušky, ktoré je ideálne prať oddelene od ostatnej bielizne. Väčšinou sa uvádza teplota 40 °C, čo je zaiste dobrá teplota na ochranu froté vlákien aj životného prostredia, no nie je vhodná úplne v každom prípade. Mykóza na nohách, ekzém alebo viróza v rodine je veľmi dobrým dôvodom, aby ste oprali vaše uteráky či osušky aj na 90 °C. 

ako prať uteráky a osušky

A úplne sa vyhnite praniu pri nízkej teplote 30 °C. Nielenže sa škodlivé mikroorganizmy pri nej nezničia, ale môžu „zamoriť“ vašu práčku (napr. E.coli alebo baktérie salmonely).

Dezinfekciu počas prania môže zabezpečiť špeciálny prostriedok, prípadne aj priliate octu do prania. Ten je účinný aj pri ustaľovaní farby počas prvého prania uterákov a osušiek. A použiť ho môžete tiež na zatuchnuté uteráky, z ktorých neviete dostať nepríjemnú arómu. Vtedy sa oplatí nechať ich ešte pred praním odstáť vo vode s prídavkom octu a až následne dať prať klasicky.

Čomu sa vyhýbať pri praní uterákov?

Aby ste sa vyhli tvrdnutiu a drapľavosti uterákov a osušiek, nie je vhodné preháňať to s prostriedkom na pranie a vyslovene sa neodporúča používať aviváž. Napriek tomu, čo tvrdí reklama, aj aviváž môže za zníženie absorpčnej schopnosti vlákien, keďže ich obaľuje a robí ich okrem iného aj ťažšími.

Pozri aj: Obliečky do postieľky pre dieťa? Tu ich nájdeš spolu s tipmi pre zdravý spánok

ako na hebké uteráky

Uteráky a osušky preto strácajú okrem hebkosti aj nadýchanosť. No a dokonca biele uteráky pri používaní aviváže môžu zošednúť alebo zožltnúť. Oblúkom sa však pri praní uterákov treba vyhnúť aj bielidlám, ktoré vlákna uterákov a osušiek oslabujú.

Taktiež nie je vhodné vlhké uteráky ukladať na horúci radiátor, čo taktiež narušuje štruktúru a zhoršuje kvalitu textílie.

osušky a uteráky 4home

TIPY na nadýchané, hebké a voňavé uteráky a osušky

Ako prať uteráky a osušky, aby sa nepoškodili, už viete. Ako však podporiť ich očakávané kvality – hebkosť a nadýchanosť? Okrem vyššie spomínaného prvého prania s namáčaním v studenej vode urobte aj nasledovné.

  • Do práčky pridajte zo dve tenisové loptičky. Pri otáčaní bubna jemným udieraním nadvihnú vlákna.
  • Práčku uterákmi či osuškami nepreplňte, pre dobré vypratie a nadýchanosť sa potrebujú v bubne voľne pohybovať.
  • Po opratí sa oplatí uteráky s osuškami poriadne vytriasť. Prudký pohyb zaistí, že sa vlákna od seba oddelia.
  • Pokiaľ na sušenie používate sušičku bielizne (ideálne nastavenú na najnižšom stupni), vyberte uteráky s osuškami skôr, ako úplne vyschnú a nechajte ich dosušiť pri izbovej teplote.
aby uteráky neboli zatuchnuté
  • Jedným z babských trikov, ako prať uteráky a osušky s najlepším konečným efektom, je pridanie prášku do pečiva do bubna práčky pred praním. 
  • Ak sa potrebujete zbaviť pretrvávajúcej zatuchnutosti a drsnosti uterákov a osušiek, pridajte do prania 130 g jedlej sódy a 1 dcl bieleho octu. 
  • Ideálne je nechať vyschnúť froté osušky a uteráky tak, aby sa následne nemuseli žehliť, čo zabezpečí ich väčšiu nadýchanosť a mäkkosť.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.