REKLAMA

V kuchyni je toho na pravidelné čistenie vždy až nad hlavu. Od drezu, hrnce či drevené varešky cez rúru, sporák až po hygienické vypranie všetkých textílií. Utierky na riad a ich pranie – to býva nezriedka nočná mora gazdiniek a gazdov. Často zápasia s tým, ako z nich dostať zápach, ale aj zažraté škvrny či mastné fľaky. Ako vyprať utierky na riad tak, aby ste nemuseli každú chvíľu kupovať nové kuchynské utierky, alebo aby ste sa za ne nehanbili? Zvládnete to aj bez špeciálnych prostriedkov. Poďme teda rovno na vec.

Postup, ako vyprať utierky na riad s najlepšími výsledkami

Tým najpodstatnejším pri hĺbkovom čistení utierok na riad je kvalitná predpierka. Potom už nie je záhadou, ako vyprať utierky na riad klasicky v práčke. Dbajte na nasledujúci postup.

1) Pripravte si kýblik či inú plastovú nádobu, do ktorej si zhromaždíte všetky znečistené kuchynské utierky.

2) Utierky na riad v nádobe zasypte jedlou sódou. Množstvo sódy prispôsobte objemu a tiež znečisteniu utierok. Dve malé šálky by však mohli byť maximum.

Musíš mať: Šikovné vychytávky do kuchyne 

utierky na riad pranie čistota bez mastných škvŕn

3) Následne utierky na riad zalejte teplou vodou a pridajte niekoľko kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho olejčeka.

4) Nechajte 10 – 15 minút pôsobiť, potom môžete zľahka preprať v rukách a následne dajte prať klasicky do práčky na 60 stupňov Celzia.

REKLAMA

Zásobte sa jedlou sódou nielen na čistenie, ale aj na pečenie či zdravotné účely TU >>>

Super tip s vyváraním utierok do absolútnej čistoty

Ďalším spôsobom, ako vyprať utierky na riad je ten, v ktorom sa pranie kombinuje s ich vyváraním. Najskôr sa teda utierky vyvaria s konkrétnymi ingredienciami a následne sa dajú prať. Tu je postup.

1) Pripravte si starší väčší hrniec, polievkovú lyžicu soli, lyžicu nastrúhaného mydla na pranie a tri lyžice sódy bikarbóny.

2) Všetky ingrediencie nechajte rozpustiť vo vode v hrnci a pridajte utierky. Povarte ich a v priebehu varenia niekoľkokrát premiešajte. Potom hrniec odstavte a nechajte vychladnúť.

3) Po vychladnutí utierky následne klasicky preperte, či už v rukách, alebo v práčke.

Dôležité rady k praniu utierok na riad

Postupy, ako prať utierky na riad, aby boli voňavé a čisté, už viete, no oplatí sa k tomu riadiť aj nasledujúcimi tipmi.

  • Aviváž by sa nemala používať, a to ako na pranie uterákov, tak ani na pranie utierok na riad. Textil tak totiž prichádza o svoju savosť, čo je pri utierkach na riad dôležitá vlastnosť. Preto sa oplatí do predpierky, ako sme spomínali, nakvapkať voňavú prírodnú esenciu, keďže aviváž by ste už pri následnom praní mali vynechať a použiť len klasický prášok na pranie.

Tiež sa oplatí prečítať: Ako prať uteráky a osušky, aby zostali krásne a mäkké?

  • Mimochodom, prášok na pranie je pri očiste kuchynských utierok účinnejší ako gel na pranie. Vychádzame zo skúseností gazdiniek z diskusií, kde sa táto myšlienka objavovala celkom často.
  • Pokiaľ sú utierky na riad obzvlášť zamastené, odporúčame vám tiež prečítať si článok Ako odstrániť mastné škvrny, v ktorom nájdete mnoho tipov na odolnú mastnotu. My vám tu však vypichneme aspoň jeden krok, ktorý môžete urobiť hneď v náväznosti na to, ako prejdete z predpierky utierok a dáte ich prať do práčky. Trik spočíva v tom, že do prania nepridáte prášok, ale do bubna práčky vhodíte tabletu do umývačky riadu, ktorá si s mastnotou na kuchynských utierkach hravo poradí.

Foto: Freepik/redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.