Tupé nožnice sa skrývajú v nejednej domácnosti. Ak s nimi už neviete prestrihnúť ani nitku, je zle a možno ste ich už aj chceli hodiť do koša. No nerobte to! Nemusíte v obchodoch pátrať ani po špeciálnom zariadení na brúsenie nožníc. A len tak na okraj, vedeli ste, že si nožnice naostríte aj s pomocou brúsky na nože? Na nabrúsenie nožníc však viete využiť i to, čo už máte v domácnosti. Tu sú tri naozaj fungujúce tipy na naostrenie nožníc doma. Používali ich už naši predkovia, sú teda rokmi overené. My sme ich len zhrnuli „pod jednu strechu“. Ako sa brúsia nožnice? Takto jednoducho!

1) Trik s brúsnym papierom

Zoberte si jemný brúsny papier a niekoľkokrát do neho zastrihnite svojimi tupými nožnicami.

Garantujeme vám, že budú ostré, ako keby ste ich akurát kúpili. Trik s brúsnym papierom je najideálnejšie aplikovať na väčšie typy nožníc, napríklad na tie dlhšie a mohutnejšie, ktoré sú určené na strihanie látky.

Pozri tiež: Žmolky na oblečení? Nepotrebuješ odžmolkovač, stačí toto!

ostré nožnice

2) Trik s alobalom

Fólia na pečenie, resp. alobal je druhým nečakaným pomocníkom pri brúsení nožníc. Alobalom sa najlepšie naostria menšie typy nožničiek, dokonca aj manikúrové. Postup je rovnaký ako v prvom prípade, akurát je vhodné alobal niekoľkokrát preložiť, aby bol z neho taký trošku hrubší kúsok. Potom už len pár razy doň zastrihnite. A je to!

3) Trik s ihlou

Na brúsenie nožníc doma môžete použiť aj pravdepodobne o najstaršiu metódu ostrenia.

Pokiaľ nemáte doma jemný brúsny papier a dokonca ani alobal, vystačíte si aj s obyčajnou ihlou. Tú sa nožnicami budete snažiť akoby prestrihnúť a týmto pohybom, ktorý zopakujete 2 či 3-krát, čepele jednoducho naostríte.

Neprehliadni: Utieranie prachu s maximálnym efektom: Pomôže aj aviváž

Ako nabrúsiť nožnice

Nech sa páči, vyskúšajte a budete sa v dobrom diviť, aké sú tieto babské rady účinné. Treba podotknúť, že tento spôsob brúsenia neplatí na kadernícke nožnice s ryhovanou čepeľou, ale len na klasické rovné.

Veríme tomu, že aspoň jeden zo spomínaných „brúsičov“ hravo vo svojej domácnosti zoženiete a problém s tupými nožnicami odstránite doslova v priebehu pár sekúnd. Samozrejme, každé nožnice majú istú životnosť. Ako sa brúsia nožnice, ktoré už boli 100krát a viac ostrené? Je to veru ťažšie. Povedzme si to tak, že výsledok zaznamenáte, no značné opotrebovanie materiálu sa na nich nevyhnutne prejaví. Ak je to aj váš prípad a uvažujete na kúpou nových nožníc, pozrite sa SEM.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.