REKLAMA

Tupé nožnice sa skrývajú v nejednej domácnosti. Ak s nimi už neviete prestrihnúť ani nitku, je zle a možno ste ich už aj chceli hodiť do koša. No nerobte to! Nemusíte v obchodoch pátrať ani po špeciálnom zariadení na brúsenie nožníc. A len tak na okraj, vedeli ste, že si nožnice naostríte aj s pomocou brúsky na nože? Na nabrúsenie nožníc však viete využiť i to, čo už máte v domácnosti. Tu sú tri naozaj fungujúce tipy na naostrenie nožníc doma.

Tieto postupy používali už naši predkovia, sú teda rokmi overené. Babské rady a recepty starých mám prídu vhod neraz a teda aj teraz. My sme ich len zhrnuli „pod jednu strechu“. Ako sa brúsia nožnice? Takto jednoducho! 

1) Trik s brúsnym papierom

Zoberte si jemný brúsny papier a niekoľkokrát do neho zastrihnite svojimi tupými nožnicami.

Garantujeme vám, že budú ostré, ako keby ste ich akurát kúpili. Trik s brúsnym papierom je najideálnejšie aplikovať na väčšie typy nožníc, napríklad na tie dlhšie a mohutnejšie, ktoré sú určené na strihanie látky.

Pozri tiež: Žmolky na oblečení? Nepotrebuješ odžmolkovač, stačí toto!

ostré nožnice

2) Trik s alobalom

Fólia na pečenie, resp. alobal je druhým nečakaným pomocníkom pri brúsení nožníc. Alobalom sa najlepšie naostria menšie typy nožničiek, dokonca aj manikúrové.

Postup je rovnaký ako v prvom prípade, akurát je vhodné alobal niekoľkokrát preložiť, aby bol z neho taký trošku hrubší kúsok. Potom už len pár razy doň zastrihnite. A je to!

REKLAMA

3) Trik s ihlou

Na brúsenie nožníc doma môžete použiť aj pravdepodobne najstaršiu metódu ostrenia. Pokiaľ nemáte doma jemný brúsny papier a dokonca ani alobal, vystačíte si aj s obyčajnou ihlou.

Postup je nasledovný. Ihlu stredného priemeru sa nožnicami budete snažiť akoby prestrihnúť. Týmto pohybom, ktorý zopakujete 3 až 5-krát, čepele jednoducho naostríte.

Neprehliadni: Utieranie prachu s maximálnym efektom: Pomôže aj aviváž

Ako nabrúsiť nožnice

Nech sa páči, vyskúšajte a budete sa v dobrom diviť, aké sú tieto babské rady účinné. Treba podotknúť, že tento spôsob brúsenia neplatí na kadernícke nožnice s ryhovanou čepeľou, ale len na klasické rovné.

Veríme tomu, že aspoň jeden zo spomínaných „brúsičov“ hravo vo svojej domácnosti zoženiete a problém s tupými nožnicami odstránite doslova v priebehu pár sekúnd.

Samozrejme, každé nožnice majú istú životnosť. Ako sa brúsia nožnice, ktoré už boli 100krát a viac ostrené? Je to veru ťažšie. Povedzme si to tak, že výsledok zaznamenáte, no značné opotrebovanie materiálu sa na nich nevyhnutne prejaví. Ak je to aj váš prípad a uvažujete na kúpou nových nožníc, pozrite sa SEM.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.