REKLAMA

Máte pocit, že utieranie prachu vo vašej domácnosti je ako neustály boj s veternými mlynmi? Tak možno nepoznáte tipy a triky, ktoré vám prezradíme ďalej v článku. Utieranie prachu s nasledujúcimi radami pôjde nielen ľahšie, ale aj efekt bude dlhotrvácnejší. 

Aby ste sa neuštvali pobehujúc s prachovkou v ruke, musíte zvoliť správnu stratégiu aj pomôcky. My vieme, ako si ušetriť čas aj nervy, skúste to podľa inštrukcií z článku.

Utierate prach namokro alebo nasucho? Vysávate pred utieraním prachu alebo až potom? Čo funguje proti čiastočkám prachu, ktoré sa usádzajú v podstate na všetkom voľne položenom či umiestnenom v byte? Odpovieme si na tie najkľúčovejšie otázky, aby bol váš postup pri upratovaní čo najefektívnejší.

Ale to nie je všetko! Na ceste k čistejšej a zdravšej domácnosti možno využiť účinné tradičné aj modernejšie vychytávky. A o ktoré konkrétne ide? To sa taktiež dočítate ďalej v článku.

Tip od nás: Vďaka čomu urobiť z detskej izby príjemné miesto na oddych a hry?

Najskôr vysávanie a potom utieranie prachu?

Postupy upratovania sa rôznia byt od bytu, dom od domu. Každý má ten svoj. Ideálny je však len jeden spôsob. S čím začínate vy pri upratovaní? S vysávaním či s utieraním prachu?

Aby ste upratovali čo najefektívnejšie, mali by ste si zobrať za svoje to, že najskôr treba utierať prach a až následne povysávať. Opačný postup je naozaj kontraproduktívny. A má to celkom jednoduché odôvodnenie.

Zaujme ťa: Ako vyčistiť plastové nádoby? Skvelé tipy proti zápachu aj na zažltnutý plast

utieranie prachu upratovanie aviváž čističe

Počas utierania prachu na zem popapadajú nečistoty, takže smer upratovania by mal byť vždy smerom od čo najvyššie položených miest (napr. uteranie prachu na lampách) cez vysoký, následne nižší nábytok a plochy až po dlážku. Vysávanie a umývanie podlahy si teda nechávajte úplne naposledy.

Niektorí ľudia možno budú oponovať tým, že počas vysávania sa zdvíha prach z kobercov a dlážky znova na nábytok. Toto však možno platilo v časoch, keď existovali nevýkonné vysávače bez filtrov. No súčasné vysávače špeciálne odporúčané pre alergikov sú naozaj kvalitné a dokážu „vychytať“ aj tie najmenšie čiastočky prachu, alergénov či spór húb a spätné emisie (čiže prášenie) u nich nemusíte riešiť.

Nasucho alebo namokro?

Ďalším tipom, ktorý sa oplatí zobrať k srdcu, je utieranie prachu namokro. Prečo utierať prach radšej s vlhkou handričkou? Mokré pretieranie je až o 90 % účinnejšie ako utieranie nasucho.

V prípade utierania prachu nasucho majú nečistoty tendenciu len sa jednoducho rozvíriť a usadiť na povrchoch (možno i tých, ktorým ste sa venovali len prednedávnom).

Vybrali sme: Lepiaca páska ako všestranný pomocník: Tipy na jej netradičné využitie 

Utieranie prachu tipy

Víreniu prachu a choroboplodných čiastočiek v byte však možno účinne zamedziť aj pomimo upratovania, a to s pomocou kvalitných čističiek vzduchu, ktoré mávajú zabudovaný klasický alebo teplovzdušný ventilátor. S nimi bude kvalita vzduchu vo vašom príbytku skvelá. No a tým, že odchytávajú z ovzdušia a likvidujú prachové čiastočky a škodlivé zárodky, šetria zároveň nielen vaše zdravie, ale aj vašu energiu, keďže nebudete musieť utierať prach každú chvíľku.

REKLAMA

Vyrobte si domáci prostriedok na utieranie prachu

Pokiaľ sa vyberiete nami odporúčanou cestou vlhkého utierania prachu v domácnosti, istotne sa vám zíde ďalší tip, a to konkrétne domáci antistaticky pôsobiaci prípravok. Okrem neho si už vystačíte len so známou švédskou utierkou z mikrovlákna.

Potrebovať budete nádobku s roztrekovačom, 1 diel aviváže a 4 diely vlažnej vody. Tento malý vynález zabezpečí minimalizáciu usadzovania prachu na povrchoch. A keď k tomu použijete podľa nášho názoru tú najvoňavejšiu značku aviváže dostupnú na našom trhu, bude váš byt k tomu aj luxusne voňať. Tento tip určite vyskúšajte a neoľutujete.

Pre vyšší lesk a proti usadzovaniu prachu

Ďalším skvelým tipom na utieranie prachu s maximálnym a dlhotrvajúcim efektom je použitie lacnej a všestrannej látky, akou je glycerín. Okrem toho, že vďaka ochrannej vrstvičke, ktorú vytvára, zabráni usádzaniu prachu, pretreté plochy sa budú i krásne lesknúť.

Glycerín nezabudnite aplikovať aj na parkety alebo laminátové podlahy. V tomto prípade z neho nakvapkajte do vody, ktorú použijete na zmývanie podlahy. No a pokiaľ chcete glycerín využiť na nábytok, je potrebné, aby boli najskôr plochy čisté a až následne vytvoriť spomínanú antistatickú vrstvičku tým spôsobom, že na handričku dáte pár kvapiek glycerínu a budete ich rovno pretierať.

Aby nebolo utieranie prachu nekončiacou odyseou

Nezabúdajte identifikovať a minimalizovať takzvané lapače prachu. Medzi tie najbežnejšie patria rôzne drobnosti vystavené na otvorených poličkách.

Čím viac máte v domácnosti vystavených vecí, tým dlhšie vám bude trvať upratovanie. Sošky, darčekové predmety či servis po babičke – to všetko sú veci komplikujúce a predlžujúce utieranie prachu. V tomto prípade je minimalistickejšie zariadený interiér naozaj veľkým bonusom. 

čo sú lapače prachu

Lapačmi prachu bývajú aj mohutné závesy či záclony, ktoré si vyžadujú pri čistení špeciálnejší prístup.

Utieranie prachu v skrytých zákutiach – nezabúdate na ne?

Niektoré miesta sa pri upratovaní stávajú pre nás akoby neviditeľné a jednoducho sa na ne zabúda. Utieranie prachu si však pravidelne vyžadujú aj:

> rámy obrazov, lampy a vypínače;

> zárubne aj vrchné časti dverí;

> žalúzie;

> sokle;

> vnútro zásuviek a ťažšie prístupné oblasti;

> izbové rastliny.

usádzanie prachu na rastlinách

Čo ešte použiť pri utieraní prachu?

Okrem klasickej handričky z mikrovlákna poslúžia na rýchle poutieranie stola či podobločnice aj detské vlhčené utierky. Pokiaľ chcete zbaviť prachu čalúnenie bez použitia vysávača, vyskúšajte lepiace valčeky na oblečenie, ktoré zároveň odstránia aj chlpy domácich miláčikov.

Na ťažko dostupné zaprášené miesta sa vám zas oplatí odkladať si staré štetce určené na make-up. Majú jemné štetinky a dostanú sa aj na miesta, kde utierka nemá šancu zahviezdiť.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.