REKLAMA

Už len pár dní a žiakov čaká návrat do školských lavíc. Niektoré deti prejdú veľkou zmenou, keďže sa chystajú prvýkrát do školy. Čaká ich neznáme prostredie, nové pani učiteľky, rozvrh… Ide o ďalšiu etapu v ich detských životoch. Samozrejme, netreba to dramatizovať, ale zároveň ani brať na ľahkú váhu. Ako pripraviť prváčika, aby prebehol jeho nástup do školy hladko? Čo môžu urobiť rodičia a najbližší, aby dieťaťu uľahčili prispôsobenie sa novej situácii? O tom sa dočítate práve teraz.

Neprehliadni: Zoznamy potrebných pomôcok a zošitov do školy pre každý ročník

Zbohom škôlka a HURÁ, prvýkrát do školy!

Keď príde dieťa prvýkrát do školy, tak okrem neznámeho prostredia sú pre neho nové aj ďalšie sociálne kontakty so spolužiakmi aj autoritami, ktoré reprezentujú učiteľky a učitelia.

Môže ho zaskočiť, že režim v škole už nie je taký uvoľnený ako v škôlke. Dôraz na koncentráciu a výkon si od neho vyžaduje aj nové vnútorné nastavenie. Disciplinovanie. Treba sa prispôsobiť rozvrhu hodín. Zmena režimu pri prechode zo škôlky do školy sa týka aj straty poobedného oddychu, spánku.

Akcia 30+30

Dieťa je podnecované čoraz viac a viac k samostatnosti. Je dôležité, aby si vedelo postupne pripraviť pomôcky na ďalší deň aj knihy a zošity na jednotlivé vyučovacie hodiny, zorganizovať si veci i čas, na nič podstatné nezabudnúť, zjesť desiatu cez prestávku, hlásiť sa, čakať trpezlivo na vyvolanie, prispôsobiť sa zvoneniu zvončeka atď.

A okrem vyššie uvedeného môže dieťa zaskočiť, a to i v negatívnom ohľade, že bude za svoje vedomosti a schopnosti hodnotené. Úlohy a povinnosti vytlačia do úzadia bezstarostné hry predškolského veku.

Popri nápore učenia sa nových vecí, ako je čítanie, písanie či počítanie, je to veru sila. Ak si to porovnáte napríklad so stresom dospelého pri nástupe do novej práce, je to pre malé dieťa oveľa väčší tlak na psychiku. Ak sa to nezvládne, môže vyústiť do psychosomatických ťažkostí, ktoré sa prejavujú napríklad bolením brucha pred odchodom do školy. Pripočítajte si k tomu všetkému taktiež písanie domácich úloh, čo je kapitola sama o sebe.

Veľká zmena pre dieťa aj pre rodičov

Nástup do školy znamená zmenu nielen pre dieťa, ale aj rodičov. Hlavne zo začiatku je prechod zo škôlkarskeho režimu na školský náročnejší. Bude si vyžadovať viac úsilia a pravdepodobne aj trpezlivosti. Maratón zháňania pomôcok do školy zo začiatku vystrieda pomoc pri domácich úlohách a nové výzvy. Tie by mali smerovať k čoraz väčšiemu osamostatneniu dieťaťa.

Ako pripraviť dieťa do prvého ročníka?

Chceli by ste v očiach dieťaťa zachovať to iskrivé nadšenie, ako keď ide aj s novou taškou a výbavou prvýkrát do školy? Potom ho treba do istej miery na školu pripraviť. Inak môže byť „skok“ zo škôlkara na školáka prežívaný v neistote, nervozite i strachu. Veď si to len predstavte, aj dospelý má nie raz strach a stres, keď nevie, do čoho ide.

Neprehliadni: Zoznamy potrebných pomôcok a zošitov do školy pre každý ročník

Tu je v bodoch pár tipov, ako dieťa psychicky pripraviť. Ide o to, aby bol nástup do školy, ale aj ďalší výchovno-vzdelávací proces v nej príjemné dobrodružstvo s novými výzvami, ktoré dieťaťu postupne ukážu aj vlastné životné smerovanie.

  • Vysvetlite dieťaťu aspoň v stručnosti, čo ho v škole očakáva a aké budú jeho povinnosti. Jednoducho, ako to v škole chodí. Samozrejme, zachovajte pozitívny pohľad na novú situáciu. Pokojne vytiahnite aj vaše vlastné veselé historky zo školských čias.
REKLAMA
  • Podporte sebavedomie dieťaťa. Hľadanie si svojho miesta v kolektíve a nové sociálne vzťahy sú skúškami, pri ktorých je sebavedomie dôležité. Povzbuďte ho, pripomeňte mu, čo všetko už vie, čo sa naučilo, v čom je naozaj dobré.

Tiež si prečítaj: Separačná úzkosť u detí: Keď nič nepomáha, skús toto

prvý krát do školy zoznam pomôcok
  • Zmenou by mala prejsť aj izba malej prváčky či prváka. Dieťa si musí zvyknúť na nový systém. Stôl už nebude len na kreslenie, ale aj písanie si domácich úloh. V poličkách už nebudú len rozprávkové knihy, ale aj učebnice, zošity a pomôcky do školy.
  • Niečo si predsa len môžete nacvičiť pred nástupom do školy pre väčšiu psychickú pohodu, keď príde deň D. Patrí sem návyk na skoršie ranné vstávanie. A to najmä v prípade, ak je dieťa ešte v pomalom prázdninovom režime, keď chodí neskôr spávať a aj vstávanie je posunuté. Čas zaspávania a vstávania postupne upravujte tak, aby v septembri nedošlo k drastickej zmene, ktorá by nástup do prvej triedy žiačikovi/žiačke znechutila.
  • Stavte na pozitívnu motiváciu budúceho prváka/prváčky. Urobí to naozaj veľa!

Zdôrazňujte pozitívne momenty pobytu v škole, ako sú nové poznatky a schopnosti (napr. budeš si vedieť prečítať svoju obľúbenú rozprávkovú knižku), noví kamaráti a iné zaujímavé veci či činnosti, ako pobyt v školskom klube a podobne. Vyhnite sa akémukoľvek strašeniu školou.

Tiež pozri: Školské prázdniny: Prehľad dní, kedy sa nejde do školy

deti v škole prváci

Pripomenutie na záver

No a napokon, keď už dieťa začne navštevovať školu, keď slávnostný nástup prvýkrát do školy vystriedajú bežné dni a povinnosti, zachovajte trpezlivosť. Budete ju potrebovať najmä pri robení domácich úloh s vaším potomkom. Tie pôjdu v prvých dňoch a týždňoch pravdepodobne ťažšie. Dieťa si ešte musí zvyknúť na dlhodobejšie sústredenie sa.

Pomôžte mu so systematickou prípravou. Vytvorte mu návyk prípravy na vyučovanie. No a v neposlednom rade samotné balenie tašky rozhodne nenechávajte na ráno. Malý školák či školáčka by si tiež mohli predom pripraviť oblečenie do školy, najskôr s pomocou rodiča, neskôr aj samostatne. Nech sa ráno zbytočne nestupňuje nervozita, ideálne je mať všetko nachystané. 

A čo je ešte naozaj dôležité podotknúť k tejto téme je to, že po škole doma svojmu prváčikovi či prváčke nezabudnite poskytnúť dostatočný časový priestor na hru a oddych. Nie je únosné, aby úlohy zabrali väčšinu voľného času.

Prečítaj si tiež: Výchova dieťaťa k upratovaniu: Tipy, ako ho naučiť poriadku 

Taktiež sa rozprávajte, a to nielen s malým prváčikom či prváčkou. Venujte svojim deťom čas na spoločný otvorený rozhovor o tom, čo sa im v škole páči a čo nie, aby ste prípadné vznikajúce problémy mohli riešiť už v zárodku. 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.