Asi to dôverne poznáte. Kúpite si nové oblečenie a po pár vypraniach vyzerá, akoby malo svoju najlepšiu éru už a sebou. Nevzhľadné žmolky na povrchu textílií zapríčiňujú to, že oblečenie pôsobí staro a použito. Najrizikovejšími látkami sú pritom tie z umelých vlákien. Nemáte v domácnosti odžmolkovač? Nevadí! S nasledovnými babskými radami si pomôžete aj bez neho. Žmolky na oblečení odstránite aj s pomocou vecí, ktoré nájdete v každej domácnosti.

Babské rady na žmolky

Nie, nevyhadzujte ten zažmolkovaný kúsok oblečenia! Vytiahnite naň radšej jednorazový holiaci strojček a jednoducho látku ohoľte. Základom je, aby bolo oblečenie napnuté a na tvrdej podložke. Tak ho nepoškodíte. Buďte opatrní a tkaninu so žiletkou prechádzajte jemnými a krátkymi ťahmi. Tento trik so žiletkou je účinný najmä na veľké zažmolkované plochy.

Pokiaľ však z oblečenia vytŕčajú žmolky len kde-tu, postačia vám na ich odstránenie malé ostré nožničky. Taktiež si dávajte pozor, aby ste nezastrihli príliš a do oblečenia neurobili dieru. Tento tip je skvelý na tvrdé a pevné žmolky. No ak ide skôr o tie jemnejšie, možno vám na ne bude stačiť obyčajná izolepa. Je to skvelý pomocník aj na odstraňovanie chlpov z oblečenia. Stačí si ju namotať na prsty a systematicky prikladať na tkaninu.

Na naozaj hrubú látku s drsnými žmolkami môžete použiť aj pemzu či jemný brúsny papier. Ide však už o „zbraň“ silného kalibru a je prítomné riziko, že pri silnejšom tlačení na látku ju odriete. V tomto prípade po tkanine prechádzajte s pemzou či brúsnym papierom pomaly a s „ľahkou rukou“.

Zaujme ťa: Dezinfekcia octom: Vyrob si skvelý univerzálny čistič

prostriedky na žmolky

Prevencia pred žmolkami

> Oblečenie perte prevrátené naruby.

> Práčku nezabudnite z času na čas kompletne vyčistiť.

> Snažte sa vyhýbať syntetickým látkam na oblečení.

> Jemné kúsky oblečenia perte v špeciálnych vrecúškach.

> Na problematické tkaniny vyberajte na práčke starostlivo prací program a zvoľte šetrnejšie žmýkanie na nižších otáčkach.

> Účinným preventívnym trikom je čistá hubka na riad, ktorú pridajte do práčky spolu oblečením.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.