REKLAMA

Možno aj chcete byť eko a dodržiavať zero-waste tipy, ale zároveň k tomu túžite aj dobre vyzerať a chcete tiež, aby aj bytový textil bol v peknom stave. No čo so zožmolkavenými svetrami, rolákmi, obliečkami, prehozmi, kabátmi či nohavicami? Na jednej strane sú stále funkčné a možno ich nosiť či používať, no na druhej strane takýto textil asi nebude pôsobiť reprezentatívne. Žmolky na oblečení, nie dobre vyzerajúce chumáčiky zoskupujúce sa na povrchu textilu, sa nevyskytujú len na starých či obnosených kúskoch. Bohužiaľ. Ako sa zbaviť žmolkov na oblečení a textile ako takom? Poďme na to!

Odžmolkovač je najjednoduchšie riešenie, no nie jediné!

Asi to dôverne poznáte. Kúpite si nové oblečenie a po pár vypraniach vyzerá, akoby malo svoju najlepšiu éru už a sebou. Nevzhľadné žmolky na povrchu textílií zapríčiňujú to, že oblečenie pôsobí staro a použito. Najrizikovejšími látkami sú pritom tie z umelých vlákien. 

Prvou voľbou pri odstraňovaní týchto chuchvalčekov je odžmolkovač. Tento efektívny odstraňovač žmolkov má ostré otočné nože ukryté za bezpečnostnou mriežkou, ktoré si hravo poradia s touto nevzhľadnou komplikáciou, a to bez poškodenia textílie a námahy. Tieto šikovné pomôcky nájdete v rôznych cenových reláciách, no v zásade nejde o nič drahé.

Nemáte momentálne v domácnosti praktický odžmolkovač , ktorý odstráni veľké žmolky, chuchvalce, ale aj tie jemné žmolčeky? Nevadí! S nasledovnými babskými radami si pomôžete aj bez neho. Žmolky na oblečení odstránite aj s pomocou vecí, ktoré nájdete v každej domácnosti.

Ako odstrániť žmolky na oblečení vďaka babským trikom?

Nie, nevyhadzujte ten zažmolkovaný kúsok oblečenia či bytového textilu! Žmoliek nielen na oblečení sa viete zbaviť a zachránite tak možno aj svoj obľúbený módny kúsok. Čo všetko z domácnosti na to viete použiť?

Žiletka na drobné žmolčeky

Vytiahnite jednorazový holiaci strojček a jednoducho látku ohoľte. Základom je, aby bolo oblečenie napnuté a na tvrdej podložke. Tak ho nepoškodíte. Buďte opatrní a tkaninu so žiletkou prechádzajte jemnými a krátkymi ťahmi. Tento trik s holítkom je účinný najmä na veľké zažmolkované plochy s drobnými žmolčekmi. 

REKLAMA

Veľké žmolky na textile zvládnu aj nožničky a čo jemné žmolčeky?

Na kabáte alebo hrubšom textile sa môžu počas nosenia objaviť napríklad v záhyboch aj väčšie uzlíky, resp. žmolky. Technika odstraňovania takýchto žmoliek manikúrovými nožničkami je pomerne pracná.

Pokiaľ však z oblečenia vytŕčajú žmolky len kde-tu, postačia vám na ich odstránenie naozaj len malé ostré nožničky. Taktiež si dávajte pozor, aby ste nezastrihli príliš a do oblečenia neurobili dieru. Tento tip je skvelý najmä na tvrdé a pevné žmolky.

No ak ide skôr o tie jemnejšie uzlíky, možno vám na ne bude stačiť i obyčajná izolepa, resp. lepiaca páska, ktorá dokáže rôzne divy. Je to skvelý pomocník napríklad aj na odstraňovanie chlpov z oblečenia. Stačí si ju namotať na prsty a systematicky prikladať na tkaninu. 

Na naozaj hrubú látku s drsnými žmolkami môžete použiť aj pemzu či jemný brúsny papier. Ide však už o „zbraň“ silného kalibru a je prítomné riziko, že pri silnejšom tlačení na látku ju odriete. V tomto prípade po tkanine prechádzajte s pemzou či brúsnym papierom pomaly a s „ľahkou rukou“.

prostriedky na žmolky

Prevencia pred žmolkami

Hlavným preventívnym krokom, ako sa žmolkám na oblečení vyhnúť, je v prvom rade výber kvalitného oblečenia. Tie menej kvalitné kúsky za pár korún a z pochybných látok majú tendenciu žmolkatieť takmer zaraz, a to napríklad na miestach pod pazuchami, prípadne na miestach, kde sa kabelka dotýka a obtiera o oblečenie. No a tu sú aj ďalšie tipy proti žmolkám. 

...

> Oblečenie perte prevrátené naruby.

> Práčku nezabudnite z času na čas kompletne vyčistiť.

> Snažte sa vyhýbať syntetickým látkam na oblečení.

> Jemné kúsky oblečenia perte v špeciálnych vrecúškach.

> Na problematické tkaniny vyberajte na práčke starostlivo prací program a zvoľte šetrnejšie žmýkanie na nižších otáčkach.

> Účinným preventívnym trikom je čistá hubka na riad, ktorú pridajte do práčky spolu oblečením. Tá účinne pozachytáva uvoľnené vlákna, čím sa predchádza tvorbe žmolkov.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.