REKLAMA

Chystáte sa na pohovor do zamestnania a chcete zanechať ten najlepší prvý dojem? Určite vás teda zaujíma, ako sa obliecť na pohovor čo najlepšie. Ak chcete získať novú prácu, zapôsobte na pracovnom pohovore nielen perfektnou prípravou, ale aj vhodným oblečením. Prvý dojem môže vo veľkej miere ovplyvniť vaše šance na úspech.

Záležitosťou prvého očného kontaktu je práve vzhľad a vystupovanie, a tak vďaka nim môžete získať výhodu pred ostatnými kandidátmi. Čomu sa radšej vyhnúť pri výbere oblečenia na pohovor a naopak po akých kúskoch siahnuť? Prečítajte si nasledujúci článok a dozviete sa odpovede na vaše otázky.

Všeobecné pravidlá k outfitu na pohovor

Skôr, ako sa zúčastníte pracovného pohovoru, oboznámte sa s firemnou kultúrou a podľa toho si vyberte aj oblečenie. Pre pozície v bankách, štátnej správe a korporáciách sa vyžaduje formálny dress code. Uvoľnenejší neformálny štýl outfitu, dress code casual, je vhodný pre kreatívne povolania, technologické spoločnosti, startupy, marketing, médiá.

Vo všeobecnosti teda platí, že čím vyššia pozícia, tým vhodnejšie je vybrať si formálny outfit. Odborníci radia prísť v elegantnejšom oblečení, ako bežne nosia zamestnanci danej firmy alebo podniku do práce. V každom prípade sa musíte cítiť pohodlne a sebaisto, aby ste sa mohli sústrediť na odbornú stránku pohovoru.

Oblečenie na pohovor do zamestnania pre ženu

Vsadiť na ženské zbrane pri pohovore vám k želanému úspechu určite nepomôže. Práve naopak, pri pohovore by ste pôsobili lacno a nedôveryhodne. Vyhnite sa preto vyzývavému oblečeniu, ako sú krátke sukne, hlboké výstrihy a príliš obtiahnuté veci. Dĺžka sukne by nemala byť kratšia, ako keď si položíte dlaň nad koleno.

Na pohovore je žiadúce vyzerať formálne a seriózne. Zvoliť môžete sukňový alebo nohavicový kostým, prípadne elegantné nohavice alebo sukňu v minimálnej dĺžke po kolená, ku ktorým nakombinujete neutrálny top alebo blúzku. Vhodné sú určite aj jednoduché puzdrové šaty s dlhými alebo krátkymi rukávmi, nie však ramienkami. Ak si chcete predsa len vybrať top alebo šaty bez rukávov, doplňte ich sakom. 

...

Pri formálnom dress code vynechajte výrazné farby a vzory. Samozrejme je vhodná klasická čierna, ale v kombinácii s inými farbami, určite nie samotná. Elegantne pôsobí pri tejto príležitosti námornícka modrá. Dobrou voľbou sú pastelové farby. Čo sa týka topánok, vždy si vyberajte kúsky, v ktorých sa cítite pohodlne a ktoré majú uzavretú špičku.

Doplnky a šperky voľte menej nápadné a to isté platí aj o make-upe. V prípade, že máte na tele tetovanie a dress code sa vyžaduje formálny, zakryte toto umenie na tele oblečením, piercing si vyberte. Nepoužite ťažký parfum, zvoľte si na deň pohovoru radšej sviežu, jemnú vôňu.

ako sa obliecť na pohovor žena
Foto: Pinterest

Akú kabelku na pohovor?

Pýtanie sa na to, ako sa obliecť na pohovor, nekončí len pri samotnom oblečení. Outfit berieme komplexne, jednotlivé prvky majú ladiť. Mnohé z nás podceňujú výber správnej kabelky. Rovnako ako obuv a oblečenie, aj kabelka by mala byť nenápadná, vkusná a mala by pôsobiť formálne.

Vyberajte z neutrálnych kúskov, strednej veľkosti, aby ste zachovali jej formálny tvar. Nevhodné sú príliš výrazné, priveľké alebo naopak príliš malé kabelky. Taktiež si dajte pozor na kabelky s výraznými nápismi a kovovými prvkami.

REKLAMA

Na pohovor si prineste len jednu tašku, inak by to vyzeralo neprofesionálne. V taške majte veci prehľadne usporiadané, aby ste ľahko vybrali všetko, čo k pohovoru potrebujete. Ak vašej kabelke chýbajú priehradky, kúpte si do nej organizér do tašiek.

akú kabelku do práce ukážka tašiek
Foto: Pinterest

Oblečenie na pohovor pre muža

A čo outfit na pohovor do práce pre muža? Vo všeobecnosti platí, že na pracovnom pohovore by ste mali pôsobiť upravene, vkusne, seriózne, zodpovedne a dôveryhodne. Pri formálnom dress code je vhodné si obliecť oblek alebo sako s košeľou a klasické nohavice. Prvá vec, ktorá padne ľuďom do očí na mužovi v obleku, je kravata. Vyberte si skôr konzervatívnu kravatu, teda nie svetlé farby a výrazné vzory. Kravatu zvoľte len v prípade, že máte na sebe oblek či sako.

Oplatí sa prečítať: Pozri, ako si zorganizovať čas: Efektívne a nekompromisne

Na obutie by ste si mali vybrať uzavreté topánky, ideálne kožené v hnedej alebo čiernej farbe, ktorú zladíte s farbou opasku. Pri dress code casual môžete zvoliť chinos nohavice, bavlnenú košeľu s golierom a poltopánky.

Čomu by ste sa mali vyhnúť? Tabu pri pohovoroch sú košele s krátkymi rukávmi, krátke nohavice, rifle, tepláky alebo mikina. To isté platí aj o sandáloch, šľapkách alebo teniskách. Vyberajte si kúsky, ktoré sú neutrálne a jednofarebné, a taktiež bez výrazných farieb a vzorov.

ako sa obliecť na pohovor muž
Foto: Pinterest

Sú na pohovor vhodné rifle?

Odpoveď je úplne jednoznačná. Nie, na pohovor sa rifle nehodia, zabudnite na ne, nehovoriac o roztrhaných rifliach. Aj v prípade, keď v spoločnosti, v ktorej chcete pracovať, zamestnanci bežne nosia rifle, nechajte ich radšej v skrini a vyberte si nohavice, v ktorých budete pôsobiť upravene, elegantne a pridajú vám na šarme. 

Ako sa obliecť na pohovor v lete?

V horúcich dňoch majú dámy veľkú výhodu, keďže môžu siahnuť po kúskoch, v ktorých im nebude teplo. Obliecť si môžu šaty s krátkym rukávom, alebo sukňu s krátkym topom. Bohužiaľ, páni také šťastie nemajú a na pohovor by mali prísť oblečení v dlhých nohaviciach a košeli a  pokiaľ ide o formálny dress code, oblek je nevyhnutný.

ako sa vhodne obliecť na pohovor muž si vyberá sako a kravatu

Ako sa obliecť na pohovor v zime?

V chladnejšom počasí si môžete na váš outfit prehodiť elegantný kabát. To platí pre mužov aj ženy, kabátom nič nepokazíte, práve naopak. Dámy si môžu aj v zime obliecť šaty s dlhým rukávom alebo sukňu s hrejivými pančuškami.

Rovnako rolák aj sveter je vhodný pre mužov a ženy. Veľmi dobre pôsobí, ak páni skombinujú rolák so sakom. Netreba zabúdať na obuv. Dámy môžu siahnuť po vysokých alebo členkových čižmách a páni po zimných čižmách.

ako sa obliecť na pohovor v zime vhodné outfity
Foto: Pinterest

Oblečenie na pohovor do banky a iných inštitúcií

Ako sa obliecť na pohovor pre pozície vo finančných a verejných inštitúciách? V týchto prípadoch platí dress code business casual. Dámy si môžu obliecť puzdrové šaty, kostým sukňový alebo nohavicový, ceruzkovú sukňu s dĺžkou po kolená a elegantnú blúzku s rukávmi.

Zaujme ťa: Najnovšie trendy v dámskych bundách: Objavte rozmanitosť štýlov, strihov a farieb

Okrem bielej a čiernej voľte skôr tlmené farby a decentné vzory. Páni si môžu zvoliť oblek, alebo košeľu s dlhým rukávom a klasické pánske nohavice, sako a kravatu.

Foto: Freepik/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.