REKLAMA

Aj vy patríte k dámam, ktoré si farbia vlasy v domácich podmienkach vo vlastnej kúpeľni? A možno sa na svoje prvé domáce farbenie práve chystáte. Samozrejme, že takto sa dajú ušetriť nejaké tie peniaze i čas. Farbenie vlasov doma však má i svoje úskalia a je dobré držať sa základných zásad, aby ste sa vyhli prípadným problémom. Dobré rady v tomto smere vám prinášame práve teraz. Čítajte ďalej.

Nepreceňte svoje schopnosti 

V prvom rade si je nutné pripomenúť, že by ste sa mali vyhnúť výraznému experimentovaniu s farbou. To znamená nielen to, že sa treba držať návodu (predovšetkým dodržiavania času pôsobenia farby na vlasoch), ale rovnako to znamená vybrať si farebný odtieň, ktorý v zásade nie je diametrálne odlišný od vášho prirodzeného odtieňa vlasov. Východiskom môže byť pritom farba obočia.

Uvažujete nad tým, že si doma urobíte balayage či viacfarebný melír? Pokiaľ túžite po dramatickej zmene farby, tak je naozaj vhodnejšie navštíviť kaderníčku, aby ste neboli výsledkom nemilo zaskočené. V domácich podmienkach sa neodporúča experimentovať s miešaním viacerých odtieňov farieb. 

Svoje vlasy radšej zverte do rúk odborníčky aj v prípade, ak chcete jednofarebný nielen viacfarebný melír, balayage či ombré, ale taktiež vtedy, ak máte vlasy zásadnejšie poškodené. V týchto prípadoch naozaj netreba riskovať. 

Zaujme ťa: Ako často strihať vlasy, aby zostali vo forme? 

odfarbenie vlasov doma

Tónovací šampón alebo trváca farba na vlasy?

Niektoré ženy sa možno trošku obávajú dlhotrvácnych farieb na vlasy, keďže farbenie vlasov doma môže pri nedodržaní postupu priniesť neželané zafarbenie, s ktorým sa i tak zvyčajne končí u kaderníčky a hľadajú sa nápravné riešenia. Tomuto scenáru sa však dá naozaj vyhnúť, stačí si len dobre naštudovať príbalový leták.

Trvácne farby nezavrhujte najmä v prípade, ak už máte šediny. Tie totiž tónovacie prípravky na vlasy nie sú schopné dostatočne prekryť. Tónovacie šampóny taktiež nezabezpečia zosvetlenie vlasov, ale sú schopné dodať šmrnc najmä tmavým vlasom. Vydržia však len niekoľko umytí a proces môžete opakovať znova. Z ekonomického hľadiska to nie je veľmi efektívne, pokiaľ však potrebujete len trošku oživiť svoju prirodzenú farbu a nechcete nahradiť svoj pôvodný pigment vo vlasoch tým z dlhotrvácnej farby, je to ideálne riešenie. Vyberte si, čo vám viac vyhovuje

Testujte

Pred samotnou aplikáciou farby na vlasy sa oplatí urobiť dva testy. Prvý test sa týka predovšetkým ešte nevyskúšaného odtieňa farby.

REKLAMA

Aby ste si boli isté konečným výsledkom, keďže vzorkovník s pramienkami vlasov zvyčajne neplatí na 100 %, naneste farbu len na jeden menší prameň vlasov. A až keď sa vám výsledok bude páčiť, aplikujte farbu na zvyšok vlasov.

Druhý test sa týka neželaných alergických reakcií na farbu. Oplatí sa ho urobiť napríklad v prípade, keď prechádzate na inú značku farby. 

Inšpiruj sa: Komu sa hodia ryšavé vlasy? Červená či medená nie je pre každého!

Pravdou však je, že tento test by sa mal robiť pred každým farbením, keďže telo môže začať protestovať proti niektorej zo zložiek vo farbe aj po dlhodobom používaní daného typu farby na vlasy.

Test citlivosti sa zvyčajne robí na predlaktí, kde si aplikujete kvapku farby, necháte pôsobiť cca 10 minút, umyjete a ak pokožka nebude neprimerane reagovať začervenaním alebo svrbením, môžete začať s farbením vlasov.

Na farbenie vlasov pripravte vlasy aj pokožku 

V minulosti, keď boli farby na vlasy ešte pomerne agresívne, odporúčalo sa nechať si pred farbením mastnejšie vlasy. Malo to pôsobiť ako akási prirodzená ochrana. Dnes však už toto pravidlo neplatí, pretože súčasné farby sú šetrné k pokožke hlavy aj k vlasom. Farbenie si mastných vlasov týmito novodobými farbami môže spôsobiť akurát fľakatenie a nedostatočné uchytenie farby.

Profesionálne strihy, farbenie či účesy s výraznými zľavami nájdeš TU >>>

Okrem toho by ste sa mali vystríhať aj používaniu výživných masiek i akýchkoľvek kondicionérov na vlasy, a to zhruba týždeň pred ich farbením. Pred procesom farbenia vlasov doma urobte preventívne opatrenie proti farebným škvrnám na koži. V okolí línie vlasov naneste vazelínu alebo mastnejší krém. Pozor však, aby sa mastnota nedostala na vlasy.

Ako postupovať pri farbení vlasov doma? 

Po predošlej príprave, pokiaľ farbíte dlhotrvácnou farbou na vlasy, postupujte nasledovne. Nezabudnite si natiahnuť ochranné rukavice, ktoré sú zvyčajne pribalené k farbe. A oplatí sa prehodiť cez plecia aj starý uterák alebo dať si staré tričko.

Dôkladne zmiešajte farbu s oxidačnou emulziou. Niektoré značky na tento účel zmiešania majú samostatnú nádobku, ktorou sa následne namiešaná farba priamo aplikuje na vlasy, čo celý proces zjednodušuje. 

Tip od nás: Spoznaj TOP výber prírodnej dekoratívnej kozmetiky aj pre tú najcitlivejšiu pleť

ako farbiť vlasy

Ak to tak nie je, je potrebné mať už pripravený štetec na nanášanie farby s keramickou miskou, v ktorej obe zložky vymiešate.

Farbiť sa začína pri korienkoch vlasov, teda na najproblematickejších miestach s odrastmi. Odporúča sa začať na zátylku. Celý proces bude efektívnejší a výsledok bude krajší, keď si vlasy rozdelíte na cestičky a budete postupovať systematicky, aby ste na žiadne miesto nezabudli.

Neskôr farbu od korienkov štetcom alebo hrebeňom distibuujte po dĺžke vlasov. Najkratšie by mala farba pôsobiť na koncoch vlasov. Farbu nechajte pôsobiť podľa popisu na konkrétnej farbe a dôkladne opláchnite.

Ako sa starať o farbené vlasy

Napriek použitiu kvalitných farieb musíte počítať s tým, že farbenie vlasy naruší a to bez ohľadu na to, či vám ich farbí odborník alebo si ich farbíte doma. Preto im musíte venovať špeciálnu pozornosť. Vyberajte si vlasovú kozmetiku určenú špeciálne pre farbené vlasy.

Po farbení si doprajte masku na farbené vlasy a pri ďalšej starostlivosti o vlasy nezabúdajte do nej zaradiť šampóny a kondicionéry na farbené vlasy, ktoré zabezpečia dlhotrvajúcejšiu žiarivosť vašich vlasov. Vyberte si tiež kvalitnú masku na vlasy, pretože farbené vlasy sa viac vysušujú a lámu sa.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.