REKLAMA

Aj keď v životopise nemá uchádzač o prácu povinnosť uvádzať svoje koníčky, záujmy a v CV sa nachádzajú oveľa podstatnejšie sekcie prezentujúce kandidáta či kandidátku na danú pozíciu, predsa len sa to v istých prípadoch oplatí. Otázka je zrejmá. Kedy pridať záujmy a záľuby do životopisu? Jednoznačne vtedy, ak majú potenciál zvýšiť šance na získanie danej pracovnej pozície. A my sa vám pokúsime urobiť v tejto problematike jasno.

Prečo pridať záujmy a záľuby do životopisu?

Samozrejme, v prvom rade záujmy v životopise informujú o tom, čo kandidáta či kandidátku o zamestnanie baví. No viete, čo je ešte dôležitejšie? Hobby vás môžu od ostatných uchádzačov odlíšiť natoľko, že recruiter vám dá pri pozvaní na pohovor prednosť pre niekým druhým. Je teda zrejmé, že nemôže ísť len o suché všeobecné konštatovanie typu: šport, cestovanie, kultúra, čítanie, hudba a podobne.

Svoje záľuby do životopisu pridávate však najmä pre potreby samotného zamestnávateľa a pracovného kolektívu. Pre celistvejšie spoznanie. Zároveň dodávajú životopisu osobnejší ráz.

Zaujme ťa: Ako sa obliecť na pohovor? Outfity pre ženu i muža, ktoré vytvoria pozitívny dojem

záľuby do životopisu príklady

Ich výpovedná hodnota spočíva v tom, že dávajú celkom jasné indície, či sa hodíte alebo nehodíte do danej firemnej kultúry. 

Kde a ako pridať sekciu hobby a záujmov?

Pokiaľ sa rozhodnete do CV pridať svoje hobby, vedzte, že majú svoje miesto v úplnom závere. Sekcia o záľubách obsahuje bežne zhruba 2 až 4 koníčky. Záujmy sú v závere životopisu spomínané buď v odrážkach, alebo sú rozvinuté v niekoľkých vetách.

Nemusíte uviesť všetky záľuby do životopisu

Tak ako v podstate aj vaše pracovné skúsenosti, tak aj vaše záujmy a záľuby prispôsobujte pozícii, na ktorú sa hlásite. Nie, to neznamená vymýšľať si. Znamená to, že sa nemusíte v CV venovať tomu, čo zamestnávateľ ani náhodou nevie usúvsťažniť k danej pracovnej pozícii. Teda, inak povedané, neexistuje ani len letmá spojitosť s tým, čo by ste vykonávali. Jednoduchý príklad. Pre pozíciu v administrácii napríklad nie je naozaj nutné uvádzať, že radi varíte.

Vhodné záujmy a hobby do CV

Vzťah k odvetviu, v ktorom sa uchádzate o pracovnú pozíciu, by mali ideálne kopírovať aj vaše záľuby a hobby. Uvedieme si teda konkrétne príklady.  

REKLAMA

Pri pozícii predavača v športovom obchode určite nezaškodí, keď vyzdvihnete svoju prípadnú konkrétnu športovú záľubu, nech už ide napríklad o bicyklovanie, plávanie alebo kolektívne športy. 

Určite si prečítaj: Štruktúrovaný životopis: Vzor CV krok za krokom

aké záujmy do cv

Pri kolektívnych športoch je nutné dodať, že pomôže, aj keď záľubu v nich spomeniete pri iných pozíciách. Ide najmä o tie, kde je kľúčová práca v tíme. Schopnosť vykomunikovať si vzájomne veci, cielené spoločné úsilie. Či už teda radi hráte basketbal, futbal alebo hokej, hrdo sa k nim prihláste. Kolektívny duch je totiž vo všeobecnosti vyžadovaný v mnohých zamestnaniach.

Pokiaľ chcete poukázať na svoju disciplínu a vytrvalosť, ktorú si vyžaduje vlastne každá práca, je vhodné ak máte niektorú z nasledujúcich záľub a nezabudnete ju do svojho CV pripísať. Vysokohorská turistika, beh na dlhé trate, tanec, hra na hudobný nástroj, vyšívanie, štrikovanie, modelárstvo. 

Marketingové pozície, miesta redaktorov, grafikov či pracovné ponuky v reklamných agentúrach nahrávajú kreatíve. Od maľovania cez fotenie, točenie videí až k tvorbe blogu  tu sú tieto hobby na správnom mieste.

Vybrali sme: Práca snov podľa znamenia zverokruhu: Robíš to, čo ťa napĺňa?

hobby do cv

Starostlivosť o druhých v pomáhajúcich profesiách zas môžete podčiarknuť takými koníčkami, ako je varenie, záhradkárčenie, chov domácich maznáčikov, dobrovoľníctvo.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.