REKLAMA

Napriek tomu, že čiernobiele videnie sveta nie je úplne ideálne a v podstate na všetkom možno nájsť aj čosi dobré, existujú ľudia, ktorých akoby vypľulo peklo. A áno, aj v prípade zlých ľudí možno nájsť nejaký pozitívny moment. Konkrétne to, že nepríjemné skúsenosti, ktoré s nimi zažijete, vás môžu paradoxne posilniť. Pozor však na to, aby sa ich okolo vás nepohybovalo príliš a nestiahli vás tak svojou negatívnou energiou na „svoju stranu“. Ako spoznať zlého človeka?

Čím viac bodov zo spomínaných 5 sa bude zhodovať s vašou skúsenosťou s daným človekom, tým je odpoveď jednoznačnejšia. Na odhalenie zákeráka však treba trochu času, pretože niektorí jedinci sa vedia dosť dlho pretvarovať. Vnímajte preto aj drobnosti.

Potrebuje mať všetko pod palcom

Čím viac je človek nastavený na vlastnenie, a to nielen vecí, ale aj druhých ľudí či dokonca času týchto druhých ľudí, tým sa majte viac na pozore. 

Zdržuje vás nadriadený zbytočne v práci? Musíte na niekoho nezmyselne čakať a „zabíja“ vám tak váš čas? Ak sa tomu podriaďujete mnohokrát, iba danému človeku potvrdzujete jeho moc nad vami. Manipulátor od vás očakáva, že sa budete točiť okolo neho a napĺňať výlučne jeho potreby, aj preto vás potrebuje organizovať, ideálne po všetkých stránkach, nielen tej časovej, ale aj emocionálnej, materiálnej, vzťahovej…

Negatívnym signálom je teda to, keď sa očakáva, že len vy sa budete prispôsobovať a plniť všetko, čo len úchytkom uvidíte „blahorodiu“ na očiach a vaše vlastné potreby a požiadavky budú minimalizované na nulu. 

Pozri aj: Ako odhaliť manipulátora? Pozri aj tipy, ako sa nenechať zmanipulovať

Ideálna obeť zlého človeka neplní svoje túžby, ale jeho túžby. Preto takáto toxická osobnosť potrebuje mať „opraty v rukách“ a nasmerovať druhých presne tam, kam potrebuje. Všetko to dosahuje pomocou neetických manipulatívnych techník. No a tí, ktorí sa nepodriadia, zažijú peklo na zemi.

Hlavnou ingredienciou je nízke sebavedomie

Obeťami zlých ľudí bývajú najčastejšie citliví jedinci s nižším sebavedomím. Paradoxom je však to, že pravé sebavedomie chýba napríklad aj toxickej narcistickej osobnosti.

To, ako sa narcistická osobnosť prezentuje, síce na prvý pohľad môže pôsobiť sebavedomo a suverénne, no pravdou je, že takýto človek má veľa komplexov, ktoré si potrebuje vybiť na druhých. Pravidlom je to, že čím viac dá druhého človeka „dole“, tým viac táto narcistická osobnosť „narastie“, resp. poukáže na svoju imaginárnu úžasnosť. Je až kruto ironické, keď druhým extrémne kriticky vyhadzuje na oči presne to, v čom robí sama do neba volajúce prešľapy.

zlý človek

A tiež netreba zabúdať, že zlý človek hodnotí na základe známeho príslovia „podľa seba súdim teba“. Vysvetlenie je nasledovné. Ak je človek schopný nechutných podrazov, škodí a realitu berie len zo svojho egoistického hľadiska, očakáva podobné konanie aj od druhých. Preto je napríklad aj pri pokuse o vysvetlenie si vecí a konštruktívny dialóg v bojovom nastavení a „strieľa ostrými slovami hlava-nehlava“. Preto ho aj pri vysvetľovaní prospešného a pozitívneho konania ľudí ako prvé napadajú nepoctivé úmysly.

REKLAMA

Ako na zákerných ľudí? Skús TOTO >>> 

Klame druhým aj sám sebe

Zavádzania a klamstvá bez výčitiek sa niekedy odhaľujú ťažko, ale po odkrytí sú jasným signálom. Pokiaľ by ste však z výmyslov danej osoby už mohli napísať román, je to veľavravné. Všímajte si aj drobné nezrovnalosti medzi tým, čo bolo povedané a tým, čo bolo realizované. Pamätajte, že najviac za človeka hovoria jeho činy a nie jeho ústa.

Niektorí jedinci sa v snahe predviesť svoju dokonalosť vymýšľajú schopnosti, majetok berúci dych, ba dokonca tituly. Nenechajte sa nachytať a „medové reči“ si dobre preklepnite. Rovnako nesadnite na lep ani človeku, ktorý sa bude na všetko a všetkých okolo seba sťažovať. 

Pokiaľ mu každý druhý človek nejakým spôsobom ublížil, nie je všetko s kostolným poriadkom. Ani sa nenazdáte a budete v „jednom vreci“ s jeho tyranským otcom, vyšinutou ex či neschopným nadriadeným a intrigánskymi kolegami. Hrozné je i to, že takýto zlý človek si ani neprizná, keď niekomu ublíži. Nikdy to nie je jeho vec a nájde si výhovorku. Na vine sú druhí, ba dokonca aj obeť jeho zlých skutkov sama.

Zaujme ťa: Konfliktný typ človeka podľa zverokruhu: Toto sú najkonfliktnejšie znamenia

narcis osobnosť

Zákerný človek nikomu nedopraje a vyžíva sa v nešťastí

Nech by sa mal zlý človek akokoľvek dobre, nedopraje to druhým. Ba naopak. Závidieť bude aj veci, ktoré ani závideniahodné nie sú. Vyžíva sa v konfliktoch, drámach a jednoducho si užíva nešťastie druhých. Najhoršou verziou je psychopatická osobnosť, ktorá zámerne škodí bez toho, aby z toho vôbec mala nejaký úžitok. Teda vyslovene len preto, lebo ju to baví!

...

Myslí len na svoj prospech a druhých využíva

Keďže v epicentre záujmu má škodlivá osobnosť len sama seba, nie je možné očakávať od nej priateľstvo, pomoc a ani plnohodnotnú lásku. Je totiž ako upír –  vysáva a vysáva. Jej vzťahy sú teda len o tom, že druhí dávajú a ona berie. Nič na oplátku. Možno len nejaký ten podraz.

Pokiaľ ste niekomu už veľakrát pomohli, ale tento človek vám pomoc neopätoval, keď ste to potrebovali, prípadne ste sa znova dočkali len prázdnych sľubov, mala by vám znova zablikať kontrolka. Zhrňte si a podčiarknite, či je takýto vzťah pre vás útočiskom na nabratie energie, inšpirácie a oporou alebo len ťaživou guľou na nohe. Ako spoznať zlého človeka už viete, poďte si ešte prečítať o tom, čo je je vaším hlavným štítom v boji proti konaniu toxických ľudí.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.