REKLAMA

V jednom z predošlých výkladov sme sa sústredili na dvere, resp. bránu v sne – symboly začiatkov aj koncov poukazujúce tiež na možnosť alebo nemožnosť realizácie plánov, a to podľa toho, v akom kontexte sa v sne objavujú. Taktiež dom v sne môže mať v niektorých momentoch podobné východiská interpretácie, keďže dvere sú jeho súčasťou. No pokiaľ zohráva v sne budova či dom hlavnú úlohu, mala by byť v centre pozornosti samotná osobnosť a telo snívajúceho. V akých prípadoch ide o varovné znamenia?

Veľký dom dýchajúci novotou vám istotne hneď evokuje pozitívne zmeny, no a zapáchajúca stará chatrč bude zrejme aj bez nášho výkladu vo vás evokovať hrozbu. Áno, primárne sa riaďte vlastnými pocitmi, ktoré sú základom každej jednej interpretácie sna.

Nie je taktiež ničím neobvyklým, keď sa vám v sne zjavia zámky, vily, luxusné hotely či hobitie malé domčeky, sci-fi vysoké veže a netypické stavby, ktoré reálne neexistujú.  Čo znamená nový, opustený, nový, starý či veľký dom v sne? A ako si vykladať sťahovanie sa, stavbu domu alebo horiaci dom? Náš podrobný snár všetko prezradí. 

Budova v sne ako odraz tela a duše

Keď sa vám sníva o nejakej stavbe, je to v podstate celkom zreteľný rámec, resp. štruktúra, či už vašej duše alebo tela. Takýto sen môže napovedať o blížiacich sa zdravotných alebo duševných problémoch, ale aj naopak, môže poukazovať na posilnenie duševnej sféry, liečenie, ozdravné procesy… Čo teda symbolicky predstavujú jednotlivé časti domu v sne?

Exteriér domu odkazuje na zovňajšok, strecha je hlavou (sídlom myšlienok a racionality), podkrovie je priestorom ducha a duše, kuchyňa reprezentuje zmysly, spálňa sú city a intímne záležitosti, no a pivnica je odrazom nevedomia.

Ďalší výklad: Snár: Je autobus v sne výhra? Čo znamená cestovanie autobusom či čakanie na zastávke?

snár dom

Čo hovorí snár na príliš malý alebo veľký dom v sne?

Rozľahlý veľký dom v sne by mohol odkazovať na veľké plány snívajúceho, ale aj jeho velikášsku predstavu o sebe samom, čo môže byť naozaj problematické, pretože prebujnené ego spôsobuje komplikácie nielen danému človeku, ale aj jeho okoliu.

Naopak príliš malé obydlie, nemusí to byť vyslovene dom, ale pokojne i garsónka či iné malé bývanie, poukazuje buď na nízke sebavedomie snívajúceho a tým pádom aj nižšie ašpirácie, alebo prípadne na naozaj ťažkú životnú situáciu, z ktorej sa, metaforicky povedané, nedá pohnúť.

Chata v sne

Aj chatu v sne by sme mohli vnímať ako relatívne malú budovu. I keď, samozrejme, nejde o pravidlo. Sen o chate je špecifický v tom, že to nie je budova určená na klasické bývanie a trochu sa v tomto zmysle vymyká základnej symbolike, ktorú sme spomínali vyššie. 

Pokiaľ sa vám však v sne vyjavilo, že v chatke trvalo bývate, predpovedá to, že prídete o peniaze. Váš životný štandard sa takpovediac zo dňa na deň výrazne zhorší. Pozor teda na financie a predovšetkým na ich neuvážené míňanie či investovanie. 

Čo nám ďalej prezrádza snár o tom, keď sa sníva o chate? Drevená malá chata niekde mimo civilizácie v horách môže znamenať sociálne odstrihnutie. Možno ste sklamaní druhými a aj vnútorne sa cítite opustene. Pokiaľ je navyše chata v horách drevená a nehostinná, tento obraz signalizuje naozaj nepríjemné nastavenie človeka, ktorý nemá ďaleko od samovražedných myšlienok. Drevená a tmavá chata = truhla. Nie všetky interpretácie chaty v sne sú až takéto hrozivé.

Záhradná chatka alebo chata na dedine znamená, že je pred vami kopec práce. V pote tváre budete dosahovať výsledky, ktoré budú vaším živobytím. Moderná a priestranná chata je však celkom dobrou predzvesťou. Zoberie si vás pod krídla štedrý sponzor alebo dostanete výdatnú pomoc, a to predovšetkým finančného charakteru. Aj stavba chaty predstavuje pozitívnu metaforu progresu, vďaka ktorému predbehnete všetku prípadnú konkurenciu.

REKLAMA

Čo znamená, keď sa dom kupuje, stavia alebo opravuje?

Kúpa nového domu v sne je víziou nových začiatkov a ide v zásade o pozitívny signál do budúcnosti. Môže ísť o nové inšpirujúce podnety alebo príjemné zmeny. Samozrejme, vždy pri interpretácii snov dbajte na vlastné pocity, ktoré sú jasným vodítkom, a to nielen pri snívaní o dome či budove.

Určite však nie je dobrým znamením, ak je napríklad kupovaný či kúpený dom vlhký alebo rozpadnutý. Prvé spomínané znamená, že vás valcujú emócie toxického rázu, no a rozpadajúci sa dom je zas odkazom na choroby. Pokiaľ máte podozrenie, že niečo nie je s vami zdravotne v poriadku, určite neodkladajte lekára na potom.

Pokiaľ v sne dom budujete, pravdepodobne chcete nejakým spôsobom svoju osobnosť zmeniť – prestavať, vylepšiť. Musíte však počítať s tým, že to nebude ľahké, čakajú vás komplikácie.

Ak ste v štádiu, že dom v sne renovujete alebo opravujete detaily, naznačuje to proces vnútornej obrody a uzdravovania. 

Neprehliadni: Tu nájdeš svoj kľúč k odomknutiu brány sebarozvoja v kariére

rodinný dom snár

Postupne riešite v živote všetko, čo si zaslúži pozornosť, no a vďaka tomu sa posúvate vpred. Sebareflexia vám ukazuje správnu cestu.

Stavba vlastného nového domu

Stavanie domu v sne, o ktorom viete, že bude váš, je podobne ako kupovanie nehnuteľnosti vnímaný pozitívne. Na jednej strane má takýto sen naozaj potenciál reflektovať vašu skutočnú túžbu po dome a kroky, ktoré robíte k tomu, aby ste svoj cieľ dosiahli, na druhej strane však môže ísť o symbol začiatku.

Konkrétnejšie je to začiatok procesu vašej vlastnej zmeny. Či už chcete viesť zdravší životný štýl, alebo ozdraviť vzťahy medzi vami a blízkymi, pravdepodobne už aj v realite pracujete na svojom lepšom JA, minimálne ste na to odhodlaní.

Keď v dome nikto nie je – opustená nehnuteľnosť

V tomto prípade treba rozlišovať, či ste v sne budovu opustili vy alebo ste ju našli opustenú. Opustenie domova v základných obrysoch znamená, že v momentálnej životnej situácii robíte niekde zásadnú chybu. Popremýšľajte, o čo by mohlo ísť, aby ste to neskôr horko neľutovali. 

Už na prvý pohľad opustený dom nevyvoláva pozitívne asociácie. Dôležitý je však stav, v ktorom ste ho v sne registrovali. Pokiaľ do opusteného domu prichádzate a je v poriadku, teda nie sú na ňom známky chátrania, prípadne je i pekne zariadený a dalo by sa doň rovno nasťahovať, znamená to, že ste prešli kus cesty k vlastnému pozitívnemu sebarozvoju.

Tiež takýto dom na samote bez obyvateľov môže napovedať, že ste sa zmierili so svojou minulosťou a dôležitejší je pre vás daný okamih, ktorý sa snažíte zužitkovať na maximum.

...

Rodičovský dom v sne

Iný význam má však opustený rodičovský dom alebo dom starých rodičov. Dom alebo byt, v ktorom ste prežili svoje detstvo či mladosť, v sebe skrýva isté ťažoby a vnútorne nespracované záležitosti, ktoré si so sebou môžete prenášať aj do súčasného života.

Rodičovský dom však nemusí byť vyslovene opustený. Pokiaľ ste ho videli v sne aj s jeho obyvateľmi či ste sa po ňom prechádzali, stále so sebou nesie negatívne posolstvo. Dokonca aj predpoveď nejakej nešťastnej udalosti, s ktorou bude mať vaša rodina do činenia.

Čo znamená kostol v sne?

Ak bol kľúčovou budovou v sne kostol, môže to znamenať vyjadrenie duchovnej prázdnoty. Cítite sa neisto, potrebujete odpovede na významné otázky týkajúce sa vášho života a smerovania. Prežívate krízu, hľadáte útechu, oporu, vedenie od druhých.

Horiaci dom v sne je zásadným varovaním

V podstate každý zničený inventár domu alebo jeho poškodenie môže hovoriť o negatívnom zásahu do vašej pohody, stability, osobnej integrity, ale i rodinných záležitostí. Úplne najhoršie sú však sny o horiacich budovách.

Podľa toho, ktorá časť domu je v sne zasiahnutá najviac, môžete interpretovať aj škody na tele alebo na duši.

Horiaca strecha a podkrovie môže značiť vyhorenie, iracionálne konanie, duševnú chorobu. Spálňa v plameňoch poukazuje na stupňujúce sa a možno už nezvrátiteľné vzťahové problémy. Hrozí nevera, rozvod a podobne. 

Vieme, čo ťa ráno vytiahne z postele. Pozri SEM >>> 

horiaci dom snár

Horiaci dom v sne, najmä ak sa len nečinne prizeráte na devastovanie plameňmi, je výkričníkom, že niečo musíte v živote okamžite zmeniť.

Ak sa vám však v sne podarilo zvíťaziť nad plameňmi a zahasiť oheň, znamená to v konečnom dôsledku aj víťazstvo v danej oblasti. No a napokon stromy horiace pred domom sú znakom straty jeho majiteľov – možno ste sa s jeho majiteľmi (priateľmi či rodinnými príslušníkmi) vzájomne odcudzili duševne alebo fyzicky.

Padajúca budova v sne

Keď v sne vidíte padajúci dom, ktorý je demolovaný alebo sa rúca pre svoj zlý stav, hovorí to o veľkej škode. Okrem chorôb možno očakávať finančné straty až chudobu.

Pokiaľ sa rúca vysoká budova, predovšetkým horné poschodia, je to varovanie pred ponížením. Vaše šťastie vás na dlhý čas opustí. Zlé správy a udalosti vás neminú aj v prípade, ak ste snívali o rodičovskom dome alebo ste v sne nevedeli nájsť cestu z budovy von, prípadne ste nevedeli nájsť váš vlastný dom.

Kedy dom v sne prináša šťastie?

Veľkú zmenu k lepšiemu prináša sen o prechádzaní sa v krásnej budove. Čím vyššia je, tým lepšie pre posilnenie vašej pracovnej, predovšetkým podnikateľskej pozície. Očakávať môžete podporu druhých ľudí i prílev financií.

Vidieť peknú budovu v sne

Náš výklad snov o budovách uzavrieme klasikou. Čo znamená, keď v sne, napríklad pri prechádzke, vidíte pekný dom, ktorý vám hneď padne do oka a je podľa vášho gusta? Tešte sa, pretože vás postretne šťastie, prípadne i úspešne dokončíte to, čo ste si predsavzali.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.