REKLAMA

Hovorí sa, že keď vám začne naozaj záležať na plastových dózach, ste už definitívne dospelí. Dostali ste sa už do tohto štádia, keď si svoje dózičky schraňujete a staráte sa o ne? Trápi vás, ako vyčistiť plastové nádoby a zachovať si ich čo najdlhšie v super stave? Máme návody na zažltnutie aj nepríjemný pach!

Dávame do nich jedlo a suroviny určené na zmrazenie či chladenie. Nosíme si ich so sebou, aby sme mali poruke desiatu či obed. Uskladňujeme v nich potraviny tekuté i tuhé. Umelohmotné krabičky sú jednoducho veľmi praktickí pomocníci. A my osobne si bez nich taktiež nevieme predstaviť fungovanie v domácnosti či na cestách.

Problémom ale je, na veľkých či malých multifunkčných dózičkách sa ich pravidelné používanie podpisuje pomerne rýchlo. A to najmä čo sa absorpcie rôznych pachov týka. No tiež sa veľmi ľahko zafarbia a zostávajú na nich škvrny. Pokiaľ ste si napríklad v nejakej plastovej dóze servírovali obed s kari omáčkou, asi viete o čom hovoríme. 

plastové dózy na jedlo do mrazničky

Tak teda, ako vyčistiť plastové nádoby efektívne a s pomocou toho, čo už s veľkou pravdepodobnosťou doma máte? Teraz vás naučíme super triky, ktoré výrazne predĺžia životnosť vašich plastových dóz. A nemusíte ani chodiť do obchodu, lebo efektívne čistiace ingrediencie máte s veľkou pravdepodobnosťou aj doma.

Účinná pomoc proti zápachu z plastových dóz

Prvým tipom proti pachu z plastových nádob je využitie citróna. Postačí, keď dužinou z prekrojeného citróna povytierate vnútro „zaváňajúcich“ plastových dóz. Pre silnejší efekt môžete následne nechať vnútri zatvorených nádob pôsobiť pár hodín aj nakrájané citrónové kolieska. Uvidíte, že po prepláchnutí a osušení budete milo prekvapení.

...

Na jedlú sódu v domácnosti nedáme dopustiť. Má to jednoduchý dôvod. Využijete ju totiž nielen na pečenie, ale napríklad aj pri čistení sporáka alebo i bielení tenisiek. Mať ju teda doma v ekonomickom väčšom balení sa jednoducho oplatí. Je skvelá pre ekologické a účinné čistenie celej domácnosti.

Sóda bikarbóna si excelentne poradí aj so zápachom z plastových nádob. Stačí zhruba v litri teplej vody rozpustiť štyri lyžice jedlej sódy. Do tohto roztoku ponorte dózy a nechajte ich odstáť minimálne pol hodinu. Po opláchnutí a osušení by mal byť zápach z plastových nádob eliminovaný. 

Pokiaľ však nepríjemný puch pretrváva, môžete si vyrobiť zo sódy intenzívnejšie pôsobiacu pastu. A to tak, že sódu zmiešate s troškou vody. Ňou následne plast s pomocou kuchynskej hubky vydrhnite, nechajte pôsobiť a opláchnite. Bonusom navyše je to, že okrem eliminovania zápachu má jedlá sóda aj dezinfekčné účinky. 

Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka

REKLAMA
čím čistiť plastové nádoby

A čo ešte možno použiť v boji proti zápachu z umelohmotných dóz? I káva je skvelým pohlcovačom pachov. Použiť možno celé kávové zrná, ale aj aj kávovú usadeninu. Na menej výrazný zápach postačí, keď necháte v zavretej nádobe hoci aj pol dňa pôsobiť za hrsť kávových zŕn.

Väčší efekt má využitie kávovej usadeniny. Je to zároveň aj ekonomickejšie riešenie. Na neutralizáciu zápachu rozotrite usadeninu na dno plastových misiek, prikryte viečkom a nechajte pôsobiť. Ak dáte misky počas tejto doby do mrazničky (hoci aj na celú noc), bude výsledok ešte pôsobivejší. Po vybratí nádobiek z mrazničky nechajte usadeninu rozpustiť, plastové nádoby vymyte, utrite a máte hotovo.

Ako vyčistiť plastové nádoby, ktoré sú zažltnuté a fľakaté?

Na zažltnuté a fľakaté plastové nádoby funguje výborne obyčajný ocot. Do nádoby ho vlejte zriedený s vodou v pomere 1:1 tak, aby bola celá nádoba plná. Doba pôsobenia by mala byť minimálne pol hodina, ideálne však aj dlhšie. Po následnom opláchnutí studenou vodou by ste mali pozorovať odstránenie väčšiny škvŕn. Skvelé je, že i ocot má neutralizačné účinky na pachy, takže môžete zabiť dve muchy jednou ranou.

Oplatí sa prečítať: Biely ocot na čistenie a SUPER MULTI-využitie: Kde ho kúpiť a hlavne PREČO?

Jednou z možností, ako vyčistiť plastové dózy od zažltnutia a fľakov, je ich vystavenie na slnku. Ako asi viete, slnko má vo vyťahovaní farby veľkú silu. Má na svedomí vyblednuté čierne oblečenie a tiež zosvetlenie vlasov u ľudí, ktorí sú dlho na slnku bez pokrývky hlavy. No a pokiaľ zafarbené a fľakaté plastové nádoby vystavíte zhruba na dve až tri hodiny na priame slnko, malo by to neželanú farbu vytiahnuť aj z nich.

Keď už nič nezaberá na zažltnutý plast, skúste toto

Ako vyčistiť platové nádoby od extra odolného zažltnutia, keď nepomáha ani pomocník oco či slnečné lúče? Skúste toto. 

V litri vody rozmiešajte zhruba lyžicu prášku na pranie a lyžicu sódy bikarbóny. Do pripraveného roztoku ponorte plastové nádoby a nechajte pôsobiť. Čím dlhšie, tým lepšie. Na záver dôkladne opláchnite vodou.

Neprehliadni: Ako vyčistiť mriežky na plynovom sporáku? Postup aj na zažratú špinu

plastové nádoby s jedlom

Aby ste dózy definitívne zbavili chémie z prášku na pranie, môžete ich nechať aj v čistej vode postáť, a potom dobre pooplachovať. 

S výrazne zažltnutou plastovou dózou vám dokáže pomôcť aj klasické bielidlo. Myslite však na to, že ide už o agresívnejší spôsob čistenia a pokiaľ sa dostane plastová dóza do fázy, keď jej už nepomôžu predošlé postupy, bolo by skôr vhodné kúpiť nové.

V najhoršom prípade však siahnite po bielidle s obsahom chlóru. Zmiešajte lyžicu bielidla s dvoma deci teplej vody a v tomto pomere si prichystajte dostatok roztoku, ktorý vlejete do nádob a necháte pôsobiť pol hodinu. 

POZOR! Je naozaj veľmi dôležité, aby ste bielidlom ošetrené dózy následne veľmi dobre opláchli a vymyli horúcou vodou.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.