REKLAMA

Tenisky sú nesmierne pohodlné, praktické a keď máte svoj obľúbený pár, určite sa ich len tak ľahko nevzdáte. Obľubujete trendy tenisky v rôznych farbách, alebo dávate prednosť klasike? Milujete biele tenisky, ale užívate si ich žiarivú belobu len v čase, keď sú nové? Áno, biele tenisky sú náchylnejšie na zašpinenie, no predovšetkým zažltnutie. K zažltnutiu pritom môže dôjsť, aj keď ich nenosíte a obuv máte starostlivo odloženú. Celkovo sú biele veci náchylnejšie na zanášanie a nežiaduce zafarbenie. Otázka je teda zrejmá. Ako vyčistiť biele tenisky tak, aby sa nezničili? V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko super tipov.

Pranie tenisiek?

Hodiť tenisky do práčky so sebou prináša pomerne vysoké riziko, že z nej neskôr vytiahnete topánky bez podrážky. Jednoducho sa odlepia, prípadne guma popraská. Taktiež hrozí ich zafarbenie. 

Pokiaľ sa napriek hroziacemu riziku poškodenia tenisiek odhodláte prať ich v práčke, zachovajte aspoň nasledovný postup.

Každú topánku zvlášť umiestnite do sieťky určenej na pranie jemného oblečenia a do práčky ich nevkladajte len tak samé osebe. Nárazy obuvi v bubne by ste mali tlmiť niečím mäkkým. Napríklad starým vyradeným bledým uterákom, osuškou a podobne. Následne perte na 30 stupňoch Celzia a vyberte si na práčke program bez žmýkania.

Po vybratí z práčky tenisky vypchajte novinami a nechajte prirodzene vyschnúť. 

Pozri tiež: Dámske biele tenisky: Ako ich správne kombinovať? 

Ak však nechcete riskovať poškodenie tenisiek, odporúčame iné postupy. Ako vyčistiť biele tenisky bez použitia práčky? Nie je to nič komplikované a využijete pri tom pár pomocníkov, ktorí sú istotne súčasťou vašej domácnosti.

Ako vyčistiť biele tenisky z plátna a textilné časti?

Na gumené a látkové časti tenisiek je vhodné využiť odlišné prostriedky. Najskôr sa pozrieme na to, ako vyčistiť textilné časti tenisiek či plátenné tenisky. Osvedčenými pomocníkmi sú kefa a roztok vody a sódy bikarbóny. Tá má nielen bieliace účinky, ale taktiež odstraňuje prípadný nepríjemný pach.

Postup na to, ako vyčistiť biele tenisky s pomocou jedlej sódy je nasledovný. Najskôr tenisky namočte do roztoku zo sódy a vody, pričom koncentráciu prispôsobte stavu tenisiek.

Na pol litra vychádza zhruba lyžica sódy. Do teplého roztoku z vody a sódy môžete pre ešte lepšiu účinnosť priliať z octu. Následne po namočení tenisiek ich vydrhnite kefou.

Zaujme ťa: Ako odstrániť žuvačku šetrne a nestratiť nervy: Najjednoduchšie riešenia

čistenie bielych tenisiek
REKLAMA

Na miesta s fľakmi a zažranou špinou môžete ešte extra naniesť a nechať pôsobiť hustejšiu pastu, ktorú si buď vyrobíte z prášku na pranie (určeného na biele oblečenie) a trošky vody alebo už zo spomínanej sódy a pár kvapiek octu, saponátu na riad či citrónovej šťavy. Dbajte na to, aby bola konzistencia hustejšia. Tenisky treba na záver čistenia zbaviť sódy či prášku dostatočným vyplákaním v čistej vode a nechať dobre preschnúť.

...

Ako vyčistiť zažltnuté tenisky – tipy pre gumené časti topánky

Na zažltnuté gumové časti tenisiek môžete vyskúšať klasický krémový čistič určený na vane, umývadlá a podobné povrchy. Postačí vydrhnutie handričkou s trochou tohto prostriedku. Pozor však, aby sa čistič nedostal na látkové časti, z ktorých ide dole dosť ťažko.

Druhým tipom na zanesené gumené časti tenisiek je silná bieliaca pasta na zuby. Dajte pozor, aby bola naozaj bielej farby (radšej sa vyhnite tým, ktoré majú v sebe farebné prúžky). Zažltnuté časti prejdite pastou a vyradenou kefou na zuby (či inou menšou kefkou), dočistite handričkou a opláchnite.

Ďalšia užitočná rada: Ako odstrániť mastné škvrny z oblečenia? Tu sú tipy na dokonalé vyčistenie

Zažltnuté gumené časti topánok znesú aj čosi silnejšie a agresívnejšie. Hovoríme o odlakovači. Prejdite vatovými tampónmi namočenými v odlakovači tieto časti tenisiek, pričom sa dôkladne vyhýbajte textilným častiam obuvi. Odlakovač by im mohol ublížiť. Následne umyte oblasti čistené odlakovačom vodou, ideálne handričkou nasiaknutou teplou vodou a saponátom.

Nezabudnite na šnúrky

Máte krásne biele tenisky, ale staré a od špiny zažraté šnúrky? Chyba! Je to síce detail, no výsledný efekt z vyčistených a belobou sa skvúcich tenisiek dokáže naozaj pokaziť. Pri čistení šnúrok použite špeciálny bieliaci postup. Pripravte si roztok zmiešaním 3/4 šálky teplej vody a 1/4 šálky klasického bielidla. Šnúrky v ňom nechajte dlhšie odmáčať, preperte a nechajte vyschnúť. 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.