Tenisky sú nesmierne pohodlné, praktické a keď máte svoj obľúbený pár, určite sa ich len tak ľahko nevzdáte. Milujete biele tenisky, ale užívate si ich žiarivú belobu len v čase, keď sú nové? Áno, biele tenisky sú náchylnejšie na zašpinenie, no predovšetkým zažltnutie. K zažltnutiu pritom môže dôjsť, aj keď ich nenosíte a obuv máte starostlivo odloženú. Ako vyčistiť biele tenisky tak, aby sa nezničili? V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko super tipov.

Pranie tenisiek?

Hodiť tenisky do práčky so sebou prináša pomerne vysoké riziko, že z nej neskôr vytiahnete topánky bez podrážky. Jednoducho sa odlepia, prípadne guma popraská. Taktiež hrozí ich zafarbenie. Ako vyčistiť biele tenisky bez použitia práčky? Nie je to nič komplikované a využijete pri tom pár pomocníkov, ktorí sú istotne súčasťou vašej domácnosti.

Ako vyčistiť biele tenisky z plátna a textilné časti?

Na gumené a látkové časti tenisiek je vhodné využiť odlišné prostriedky. Najskôr sa pozrieme na to, ako vyčistiť textilné časti tenisiek či plátené tenisky. Osvedčenými pomocníkmi sú kefa a roztok vody a sódy bikarbóny. Tá má nielen bieliace účinky, ale taktiež odstraňuje prípadný nepríjemný pach.

Zaujme ťa: Ako odstrániť žuvačku šetrne a nestratiť nervy: Najjednoduchšie riešenia

Postup na to, ako vyčistiť biele tenisky s pomocou sódy bikarbóny je nasledovný. Najskôr tenisky namočte do roztoku zo sódy a vody, pričom koncentráciu prispôsobte stavu tenisiek. Na pol litra vychádza zhruba lyžica sódy. Do teplého roztoku z vody a sódy môžete pre ešte lepšiu účinnosť priliať z octu. Následne po namočení tenisiek ich vydrhnite kefou.
čistenie bielych tenisiek

Na miesta s fľakmi a zažranou špinou môžete ešte extra naniesť a nechať pôsobiť hustejšiu pastu, ktorú si buď vyrobíte z prášku na pranie (určeného na biele oblečenie) a trošky vody alebo už zo spomínanej sódy a pár kvapiek octu, saponátu na riad či citrónovej šťavy.

Pozri aj: Starostlivosť o záhradný nábytok: Tipy na predĺženie životnosti 

Dbajte na to, aby bola konzistencia hustejšia. Tenisky treba na záver čistenia zbaviť sódy či prášku dostatočným vyplákaním v čistej vode a nechať dobre preschnúť. 

Ako vyčistiť zažltnuté tenisky – tipy pre gumené časti topánky

Na zažltnuté gumové časti tenisiek môžete vyskúšať čistič určený na vane a umývadlá v krémovej podobe. Postačí vydrhnutie handričkou s trochou tohto prostriedku. Pozor však, aby sa čistič nedostal na látkové časti, z ktorých ide dole dosť ťažko.

Druhým tipom na zanesené gumené časti tenisiek je silná bieliaca pasta na zuby. Dajte pozor, aby bola naozaj bielej farby (radšej sa vyhnite tým, ktoré majú v sebe farebné prúžky). Zažltnuté časti prejdite pastou a vyradenou kefou na zuby (či inou menšou kefkou), dočistite handričkou a opláchnite.

Zažltnuté gumené časti topánok znesú aj čosi silnejšie a agresívnejšie. Hovoríme o odlakovači. Prejdite vatovými tampónmi namočenými v odlakovači tieto časti tenisiek, pričom sa dôkladne vyhýbajte textilným častiam obuvi. Odlakovač by im mohol ublížiť. Následne umyte oblasti čistené odlakovačom vodou, ideálne handričkou nasiaknutou teplou vodou a saponátom.

Nezabudnite na šnúrky

Máte krásne biele tenisky, ale staré a od špiny zažraté šnúrky? Chyba! Je to síce detail, no výsledný efekt z vyčistených a belobou sa skvúcich tenisiek dokáže naozaj pokaziť. Pri čistení šnúrok použite špeciálny bieliaci postup. Pripravte si roztok zmiešaním 3/4 šálky teplej vody a 1/4 šálky klasického bielidla. Šnúrky v ňom nechajte dlhšie odmáčať, preperte a nechajte vyschnúť. 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.