REKLAMA

Trápite sa a neviete, ako zabudnúť na bývalého partnera? Ako sa vysporiadať s rozchodom? Nebudeme klamať, môže to ísť naozaj ťažko, ale nie je to nemožné! Tento článok venujeme špeciálne dámam, ktoré chcú zabudnúť na svojho ex-chlapa, i keď tieto rady fungujú viac-menej univerzálne.

Možno tomu teraz veľmi neveríte, pokiaľ ste čerstvo rozídené, že sa dá na lásku zabudnúť. Nám však stačí, že ste klikli na tento článok, pretože je zrejmé, že sa o to chcete aspoň pokúsiť. Tak skúšajte a verte si! S nasledujúcimi tipmi to pôjde oveľa ľahšie.

Účinné tipy, ako zabudnúť na bývalého partnera a vysporiadať sa s rozchodom

I keď univerzálny návod, ako zabudnúť na bývalého, v zásade neexistuje, oplatí sa vziať k srdcu tieto mnohými ženami overené rady. No to nestačí. Treba ich aj hneď realizovať. Uvidíte, že nebude trvať dlho a dostaví sa úľava.

Predpokladáme, že najhoršiu preplakanú porozchodovú fázu s mixom rôznych vyhrotených emócií máte za sebou. Treba dodať, že i tá má svoje miesto v procese „zabúdania“. Nakoľko v tejto fáze v podstate dochádza k „emočnému vyčerpaniu“.

Tip na prečítanie: Zlý výber partnera: Vieš, ktorí muži nie sú vhodní na vzťah?

ako zabudnúť na muža rady

Inak povedané k znecitliveniu, ktoré je takzvaným nultým krokom porozchodového „liečenia sa“. Až keď všetko dostanete zo seba von, môžete sa slobodnejšie nadýchnuť a pokračovať.

No a teraz je čas urobiť za nepodareným vzťahom definitívnu čiaru, aby ste sa mohli pohnúť vpred a nepremrhali možno mesiace svojho života utápaním sa v smútku.

Potešte sa: Krok navyše k zmierneniu porozchodovej nálady

1) Racionalizujte

Hlava hovorí jedno a srdce druhé? Nedajte sa pomýliť dodatočnou idealizáciou vášho ex. Pravdepodobne spomínate len na tie svetlé chvíľky, keď bolo všetko super a o sile vašej lásky ste ani nezapochybovali. Minulosť si dokážeme riadne skresľovať a skrášľovať.

Kvôli niečomu ste sa však napokon rozišli, že áno? No a podstatou je, aby ste to niečo spolu so všetkými negatívnymi vlastnosťami bývalého partnera a s každou drobnosťou, ktorá vás na ňom vytáčala, pekne spísali do zoznamu. 

Tiež ťa zaujme: Hádka vo vzťahu: Ovládaš umenie dobre sa pohádať?

ako zabudnúť na bývalého partnera

Keď vás následne prepadne „slabá chvíľka“, znova si prečítajte celý zoznam. Majte ho neustále po ruke. Takáto racionalizácia a možno i prijatie faktu, že daný chlap vlastne ani vôbec nestojí za prebdeté noci, dokáže naozaj veľa. 

REKLAMA

2) Napíšte list alebo e-mail 

Pokiaľ ešte nie ste zrelé na prvý bod, teda emócie sa nedajú odbiť, je to príliš čerstvé a vy všetko zúfalstvo, hnev či frustráciu potrebujete dostať zo seba von, je tu jedna efektívna cesta. Určite však svojho ex nekontaktujte. Urobte to inak.

Napíšte bývalému list alebo e-mail, do ktorého zahrniete všetky negatívne emócie a veci, ktoré ste nespracovali. Jednoducho povedané – vytmavíte mu to v ňom. No a nakoniec, samozrejme, list či e-mail neodošlete. Úľava z pretlaku negatívnych emócií príde už počas písania, čo je napokon aj cieľ tejto aktivity.

3) Nebuďte sami

Aj rodina a priatelia má v procese porozchodového „liečenia sa“ svoje významné miesto. V prvých momentoch možno budete mať tendenciu rozoberať svoju negatívnu skúsenosť sa daným chlapom, čo je fajn, pokiaľ to rodina či priatelia nemusia počúvať stokrát za deň.

Takáto spoločná analýza vás totiž rýchlejšie posunie k pochopeniu toho, čo sa stalo, prečo sa to stalo a prečo je naozaj dobre, že sa to stalo.

No neskôr by ste sa mali tešiť zo samotnej prítomnosti druhých a zamerať svoju pozornosť na to, čo vás spája práve s blízkymi a užívať si ich prítomnosť.

Neprehliadni: Ako vychádzať s narcisom? Toto musíš vedieť!

ako zabudnúť

4) Držte sa zásady – Zíde z očí, zíde z mysle –

To staré známe príslovie „zíde z očí, zíde z mysle“ naozaj funguje. Držte sa ho. Čo to znamená? Pokiaľ sa dá, vyhýbajte sa miestam, kde by ste svojho ex mohli stretnúť a v každom prípade vymažte bývalého aj zo sociálnych sietí. Ideálne je zbaviť sa aj všetkých vecí, ktoré by vám ho nejakým spôsobom mohli pripomínať.

Toto všetko má svoj význam v procese odosobnenia sa, aby ste žili tu a teraz bez kvázi nostalgických spomienok, ktoré by vás mohli znova dostať do nepríjemnej nálady.

5) Urobte zmeny a rozptýľte sa

Hovorí sa, že ženy po rozchode s chlapom veľmi často zamieria ku kaderníkovi. Zmena je život! A je to naozaj tak. Nemusíte sa dať práve ostrihať, môžete zmeniť aj čosi iné.

Okrem vylepšenia vizáže funguje aj zmena zabehaného stereotypu. Práve teraz je ten najlepší čas, aby ste naplno začali rozvíjať svoje koníčky alebo začali navštevovať podnetný kurz, o ktorom ste už dlhšie uvažovali.

Zmeny pomáhajú urobiť čiaru za vzťahom a tiež rozptýliť vašu myseľ, resp. zamerať myšlienky konštruktívnejším smerom. Pokojne sa môžete „rozptýliť“ aj prácou, vyupratovaním bytu či starostlivosťou o domáce zvieratko. Je to o vašich preferenciách a o tom, čo je vám sympatické.

Pozri sem: Vyber si ďalšie tipy k sebarozvoju

    Foto: Freepik

    Pin It on Pinterest

    Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

    Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.