REKLAMA

Nemusíte mať doma práve deti, ktoré sú častým strojcom rôznych nehôd v podobe fľakov na oblečení, nábytku či stenách, lebo niekedy naozaj stačí len chvíľa neopatrnosti a nové tričko alebo gauč sú neesteticky „poznačené“. Ako odstrániť škvrny od fixky, guľôčkového pera, farbičiek alebo atramentu? Veľmi efektívne pomôžu nasledujúce vychytávky. Oplatí sa ich dobre zapamätať alebo uložiť pre použitie v budúcnosti.

Pamätajte na to, že fľaky sa odstraňujú ťažšie, keď sú už zaschnuté!

Čím skôr po vytvorení škvrny zasiahnete, tým bude aj výsledok vyčistenia lepší.

Toto pravidlo v zásade platí pre všetky typy fľakov. Či už odstraňujete fľak od vína na sedačke, mastné capkanice zo steny alebo škvrny od čokolády na detskom oblečení.

Dnes však budeme babskými radami bojovať špeciálne proti atramentu i čmárancom od guľôčkového pera či fixky na textile aj koženke. 

No a pokiaľ sa náhodou pýtate, ako odstrániť fľaky od vodoviek, tu je rada naozaj jednoduchá. Pokiaľ nebude stačiť to, že škvrnu navlhčíte a zapracujete do nej kvapku prostriedku na riad (v 99 % to zaberie), vyšúchate a dáte normálne prať, postupujte nasledovne. Oblečenie prepláchnite a nechajte odležať vo vode s jedlou sódou a pre bieliaci účinok môžete použiť trochu kyseliny citrónovej.

Ale vo všeobecnosti vzaté, je čmáranica od vodoviek najjednoduchšie odstrániteľná výzdoba na oblečení, s ktorou sa dá v tomto smere ľahko popasovať. Sú tu iné, a to oveľa ťažšie kalibre, na ktoré si posvietime práve teraz.

Ako odstrániť škvrny od fixky alebo guľôčkového pera?

Ak sa vám stalo, že ste omylom počarbali oblečenie alebo sedačku perom, prípadne fixkou, siahnite po efektívnych pomocníkoch z domácnosti. Jednu z nasledujúcich vecí budete mať istotne po ruke. Lieh, slivovica, toaletná voda či Alpa dokážu zachrániť najmä látku, ktorá nie je zo syntetického materiálu.

Postup je nasledovný. Na inkriminované miesto nastriekajte trochu alkoholu alebo priložte vatový tampón namočený v liehu a je tu veľká šanca, že následne po klasickom vypratí, alebo v prípade látky tvoriacej poťah nábytku po vyšúchaní vlhkou handričkou, bude textil bez neželanej ozdoby. 

farba na látke vyčistenie návod

Pozor však, lieh neaplikujte na citlivé materiály, pretože s ním môže okrem čarbancov odísť aj farba. Rovnako nevhodný je na tieto účely odlakovač či Savo.

Vlhčené obrúsky, ktoré sa používajú na utieranie bábätiek, sme už v jednom z našich článkov rozoberali. Aj keď sú určené na citlivú pokožku, budete sa asi diviť, ale pomôžu s rôznymi odolnými škvrnami. Práve preto ich na pokožku veľmi neodporúčame.

REKLAMA

Neprehliadni: Vlhčené obrúsky na odličovanie? Pozri, prečo to nie je dobrý nápad

Používajte ich však bez strachu na citlivejšie materiály v domácnosti, ako je koženka. Ak by náhodou vlhčené obrúsky na škvrny od fixky či pera nezabrali, problém na 99 % odstráni nasledujúci tip.

Dámy majú s veľkou pravdepodobnosťou k dispozícii naozaj efektívnu zbraň proti písancom od pera či fixky. Je to lak na vlasy! Prestriekajte látku alebo koženku lakom na vlasy, nechajte pôsobiť štvrť hodinu a následne lak z koženky zotrite navlhčenou handričkou, prípadne textil dajte klasicky preprať do práčky.

Jedným zo starších tipov na odstránenie škvŕn od fixky je pretretie počarbania glycerínom, následné opranie a prípadné dočistenie denaturovaným liehom vďaka handričke do neho namočenej.

Čo s atramentovými škvrnami po pečiatkach alebo náplne z tlačiarne?

Na ešte čerstvé atramentové škvrny na textile zvyčajne postačí naniesť obyčajný prípravok na umývanie riadu a potom na miesto pustiť prúd studenej vody.

Konečný výsledok uvidíte po následnom klasickom vypratí. Takto problém atramentových škvŕn vyriešite najmä s oblečením. Čo však v prípade, keď je atrament na poťahu nábytku?

Tiež ťa zaujme: Overený postup, ako prať šiltovky: Škvrny od potu a nečistoty zmiznú raz-dva

Ako odstrániť škvrny od fixky pera atramentu jednoducho

Vtedy siahnite po liehu, ktorý na škvrnu aplikujte handričkou a krúživými pohybmi špinavý povrch čistite. (Ešte predtým však vyskúšajte, ako bude alkohol reagovať s materiálom na nenápadnom mieste nábytku, napr. na jeho zadnej strane prisunutej k stene.) Alkohol z látky či koženky po vyčistení dostanete handričkou namočenou vo vode.

Na ešte odolnejšie a zaschnuté škvrny môžete vyskúšať citrón v kombinácii so soľou, čo je naozaj agresívna kombinácia. Vyrobte si z citrónovej šťavy a soli kašičku, ktorú aplikujte na škvrnu a následne textíliu klasicky vyperte alebo v prípade nábytku dostaňte z látky vytepovaním.

Pokiaľ si myslíte, že posledné spomínané babské tipy nie sú vhodné na materiál, ktorý sa hodláte vyčistiť od škvŕn, stále máte k dispozícii aj overené prostriedky z drogérie.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.