Cítite sa stále viac a viac negatívne konfrontovaní so svojím okolím alebo dokonca svojím vnútrom? Vaše telo aj hlavu ovláda napätie? Ste stále ako na ihlách alebo sa rútite do depresívnych stavov? Psychika sa môže pod náporom rôznych okolností dostať až do fázy rozvinutia duševných, no vo veľa prípadoch i fyzických ťažkostí. Nakoľko telo a duša sú prepojené nádoby. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako posilniť psychiku a nezlomiť sa ako vetvička vo vetre. 

Keď budete pravidelne aplikovať nasledujúce tipy, vaša vnútorná sila vás podrží aj v ťažších momentoch. Verte tomu, že vnútornú odolnosť si môžete vytrénovať. No treba dodať, že to bude možno o čosi ťažšie ako vytrénovať si svaly.

1) Urobte, čo treba a nehľadajte výhovorky

Valíte si pred sebou každý deň zoznam povinností, ktoré nie a nie dokončiť, lebo sa vám do nich nechce? Tieto odložené veci vás obťažujú a oslabujú vašu psychiku už len svojou prítomnosťou. Zbavte sa ich, resp. vyriešte ich čím skôr. Vždy, keď nedodržíte slovo, ktoré ste dali druhým alebo sebe, podkopávate si autoritu. Vždy, keď preložíte riešenie akútnej veci na zajtra, robíte si v zásade zle.

ako posilňovať psychiku a netrápiť sa
Veľa energie premrháte aj na svoju „obhajobu“, prečo sa to či ono nedalo. Lepšie je ísť a urobiť to, čo treba, ako hľadať dôvody, prečo sa vám práve teraz nechce. V disciplíne je sloboda a tiež energia, ktorú môžete vkladať do ďalších vecí.

2) Poupratujte si v byte aj v sebe

O významnom vplyve prostredia na náladu a dokonca na šťastie v mnohých ohľadoch hovorí napríklad Feng Šuej. Ak by ste však aj tomuto starodávnemu umeniu práce s tokom energie v priestore neverili, stále je tu overená známa vec, že v čistom a upratanom priestore bez nahromadených zbytočností sa človeku pracuje a žije jednoduchšie a spokojnejšie.

A aby sme nezostali len na povrchu, poupratujte aj všetko, čo vás ťaží na duši. Niekto možno k tomu bude potrebovať pomoc psychológa, iný si vystačí s tým, že eliminuje toxické vzťahy či zdroje informácií, ktoré majú negatívny dopad na psychiku. Znova si cieľavedomo pripomínajte, čo je pre vás v živote kľúčové, a svoju pozornosť snažte držať práve v tejto sfére.

3) Na jed použite protijed

Ako posilniť psychiku, keď vás stále prepadajú negatívne myšlienky a hrozivé scenáre, nech robíte, čo robíte? Nenechajte ich strašiť vo vašej hlave a rozvíjať sa do nebezpečných rozmerov! Je na vás, či im to dovolíte. No a v tomto prípade by ste mali určite razantne zakročiť. Zarazte ich, kým nenapáchajú škody nielen vo vašom živote, ale i v živote vašich blízkych. Zlosť, závisť, výčitky, sebaľútosť – to všetko uberá zo psychickej energie. Preto, ak sa vám bude snažiť v hlave usídliť myšlienka s takýmto negatívnym nábojom, použite na ňu protichvat, a to silnú pozitívnu myšlienku alebo akciu.

Zaujme ťa: Čo bude po pandémii? Tieto 3 veci hrajú v náš prospech

cviky pre posilnenie psychiky

Pokojne si ich môžete predom predpripraviť ako bojový arzenál, teda spísať si zoznam protijedov. A keď na vás príde slabá chvíľka, siahnete po nich. Môže ísť o optimistické spomienky alebo plány do budúcnosti. Ak vám robí radosť varenie, pustite sa do nového receptu, ak sú vašou záľubou knihy, prečítajte si niečo povzbudzujúce alebo sa započúvajte do pozitívne ladenej motivačnej audioknihy. Prípadne zavolajte priateľke alebo sa vyberte nabrať silu do prírody.

4) Činorodosť a trochu riskovania posilní psychiku aj vráti iskru do života

Nie, nehovoríme o nezmyselnom riskovaní, porušovaní pravidiel a podobne. Hovoríme o činorodosti a odvahe podniknúť vo svojom živote niečo nové. Posilňovanie psychiky je aj o nových výzvach. Nie je o balansovaní v strachu vôbec niečo urobiť.

Pokiaľ posilníte vôľu dosiahnuť každý deň niečo nové, či už naučiť sa čosi, čo vám pomôže, alebo vstúpiť do interakcií, ktoré možno za normálnych okolností nevyhľadávate, ale sú vo váš prospech, progres na seba nenechá dlho čakať. Slabá nečinná vôľa, ktorá necháva priestor len na zbytočné analýzy dávnych krívd, nekonštruktívne rozjímanie a sebaľútosť, je zas naopak regresom a neprinesie nič pozitívne.
posilnenie psychiky riskovaním

5)  Identifikujte, čo máte a čo nemáte vo svojich rukách a zmierte sa s tým

Je pravdou, že veľa vecí máte vo vlastných rukách a môžete ich zásadným spôsobom ovplyvniť. Sú to najmä tie, ktoré sa týkajú vášho vlastného zmýšľania a konania. To, čo chcú, čo preferujú a konajú druhí ľudia či spoločnosť ako taká, to už nie je vo vašom zábere a ani nemôže. Rovnako nedokážete ovplyvniť počasie či starnutie. Zmierte sa s tým. Hlboké vnútorné precítenie tohto faktu vám ušetrí ďalšiu energiu a psychicky vás posilní.

Spôsobov, ako posilniť psychiku, je samozrejme viac než týchto 5 spomínaných. Niektoré ďalšie rozoberieme či rozoberáme aj v iných článkoch o sebarozvoji. Toto je však akýsi základ k tomu, aby ste si v živote zachovali zdravý vnútorný balans.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.