REKLAMA

Biely ocot na čistenie domácnosti je ideálnym eko pomocníkom a navyše extra účinným. Aký je to vlastne biely ocot? A kde ho kúpiť? Dáme vám tip. Napríklad TU vo výhodnom balení. Ale prečo ho vlastne uprednostniť pred klasickým octom? Zodpovieme si aj na túto otázku.

No hlavným cieľom tohto článku je najmä to, aby sme vám poskytli skvelé a predovšetkým účinné babské rady na upratovanie, v ktorých biely ocot zohráva svoju kľúčovú úlohu. Jeho využitie je extrémne široké. Možno používate biely ocot na čistenie WC, rýchlovarnej kanvice, alebo sa ním zbavujete vodného kameňa v sprchovom kúte, no vedzte, že možností na jeho uplatnenie je v domácnosti omnoho viac.

Rozdiel medzi klasickým kuchynským a bielym octom 

Biely ocot má vyšší podiel kyseliny octovej, a to konkrétne 10 %, zatiaľ čo obyčajný konzumný kvasný 8 a menej %. To znamená, že biely ocot na čistenie domácnosti nemusíte využívať v takom množstve ako klasický.

No môžete ho zároveň pokojne viac rozriediť, čím sa zjemní jeho typická aróma. A v neposlednom rade bielym octom nezafarbíte žiadny povrch, čo pri nažltlom kuchynskom nie je na 100 %. Biely ocot je jednoducho na upratovanie oveľa ideálnejší. No samozrejme, pokiaľ ho doma nemáte, využite aj ten klasický, len opatrne s povrchmi, ktoré by prípadne mohol zafarbiť.

Biely ocot na čistenie chladničky a mrazničky

Po vybratí vecí z mrazničky či chladničky a následnom odmrazení vyberte police, ktoré umyte jarovou vodou. Pokiaľ chcete vnútro spotrebičov vydezinfikovať a zároveň zbaviť zápachu, použite biely ocot, ktorý jemne rozriedený s vodou aplikujte na povrch a zároveň pozotierajte kuchynskou hubkou.

Ako bielym octom vydezinfikovať umývačku riadu?

Postačí vám väčšia sklenená nádoba, do ktorej vlejete biely ocot a doň môžete vhodiť aj na plátky nakrájaný citrón. Nádobu umiestnite v hornej časti umývačky a už len zapnite bežný program.

Zaručený čistič vodovodných batérií

Spodok vodovodných batérií býva rajom pre vodný kameň. Pozrite sa, ako sú na tom tie vaše. Možno budete prekvapení, ale biely ocot na čistenie odolného vodného kameňa naozaj nemá konkurenciu. Zvládne aj výdatnú vrstvu nánosov ľavou-zadnou, len mu musíte trochu pomôcť, aby mal šancu na batérii dlhšie zapôsobiť.

Urobíte to jednoducho tak, že biely ocot nalejete do igelitového vrecúška a pripevníte na batériu gumičkou. Takto nechajte pôsobiť pol až trištvrte hodinu, aby kameň dobre pustil. Po odňatí vrecka s octom už len dočistite zbytky hubkou.

Tiež sa oplatí prečítať: Čo dokáže tableta do umývačky riadu? Vyčistí digestor i práčku!

REKLAMA
biely ocot kde kúpiť s čím kombinovať na čistenie

Ako s bielym octom umyť sklo na sprchovacom kúte?

Vodou rozriedený biely ocot nalejte do roztrekovača a poriadne sklo prestriekajte. Potom prekrojte citrón a touto polovicou ešte vlhké sklo od octu prejdite. Nechajte chvíľku pôsobiť a umyte čistou vodou, doleštite handričkou.

Použitie octu na WC

Pre hygienicky čistú toaletu si nalejte biely ocot do roztrekovača a dobre prestriekajte vnútornú, ale aj vonkajšiu časť WC. Následne by ste mali nechať ocot pôsobiť pol hodinku.

Tam, kde sú nánosy vodného kameňa a zažratej špiny naozaj poriadne, urobte malý trik. Vyradené handry namočte do octu a priložte priamo na inkriminované miesta. Po dobe pôsobenia umyte vodou a dočistite.

Klasika na zanesenú rýchlovarnú kanvicu

Tento recept na vodný kameň v kanvici je trochu inovatívnejší. Okrem bieleho octu zahŕňa aj kyselinu citrónovú, ktorá má taktiež svoje významné miesto pri upratovaní domácnosti. Do kanvice dajte lyžicu kyseliny citrónovej, 100 ml octu a zbytok doplňte vodou. Nechajte zovrieť a máte takmer hotovo. Následne ešte nechajte v kanvici prevrieť čistú vodu a dobre ju prepláchnite.

Biely ocot na čistenie kúpeľňových povrchov

Umývadlo, kachličky či vaňa – aj tu si svoju prácu pri dezinfekcii a odstraňovaní vodného kameňa či iných nánosov odvedie skvelo biely ocot. Stačí ho v pomere 1:1 zriediť s vodou a pridať pár kvapiek saponátu na riad.  

Tekutinu potom nalejte do ostrekovača a prestriekajte povrch, ktorý potrebujete očistiť. Nechajte chvíľku pôsobiť, zmyte vodou a doleštite handričkou.

Vyber si: Organizéry do domácnosti uľahčia život a každá vec nájde svoje miesto

tip na čistenie a dezinfekciu povrchov umývanie umývadla vane kachličiek

Nečakaný tip na odstraňovanie starých tapiet

Odstraňovanie starých tapiet bude oveľa jednoduchšie, pokiaľ využijete nasledujúcu radu. Nalejte mierne zriedený ocot do ostrekovača a tapety ním poriadne prestriekajte. Pôjdu dole jedna radosť.

Kde kúpiť biely ocot?

Biely ocot nájdete napríklad v DM drogérii, ale ideálne je vybaviť sa na upratovacie zámery za lacnejší peniaz väčším balením bieleho octu z 4home, kde nájdete aj mnoho iných pomocníkov a užitočných vecí. 

No a potom si z bieleho octu môžete vyrobiť aj čistič a dezinfekciu v jednom na rôzne plochy, pričom recept naň nájdete v článku Dezinfekcia octom: Vyrob si skvelý univerzálny čistič. A samozrejme, vyskúšajte aj všetky vyššie spomínané tipy a triky, vďaka ktorým bude vaša domácnosť tip-top.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.