Pes bol oddávna šľachtený na to, aby žil s človekom bok po boku a vo všetkom mu pomáhal. Miesto psa v našich domácnostiach sa časom neustále menilo a dnes poznáme niekoľko stoviek oficiálne uznaných plemien. Ako si z nich ale vybrať toho správneho spoločníka? A aký pes sa hodí do bytu viac ako do domu a naopak?

REKLAMA

Podľa akých kritérií vyberať psa do bytu a do domu?

Pri rozhodovaní o tom, akého psa vybrať, vám pomôžu nasledujúce kritériá. Zúžia výber možností a upriamia vašu pozornosť na najvhodnejšie plemená práve pre vás.

Vybrať psie plemená do bytu podľa veľkosti?

Pri zodpovedaní na otázku, aký pes sa hodí do bytu a aký do rodinného domu, nám asi hneď naskočí ako základné kritérium veľkosť štvornohého miláčika. Veď je zrejmé, že čím väčší pes, tým je z jeho strany aj obytná plocha vnímaná ako menšia.

Tip od nás: Vychytávky pre domácich miláčikov

Vo všeobecnosti naozaj platí, že väčšie plemená sa chovajú v dome s veľkou záhradou a menšie psy nájdeme skôr v byte. Pri správnom chove však môžete v dostatočne priestrannom byte chovať aj väčšieho psa. Tu však radšej postupujte s rozumom — v malom jednoizbovom byte by sa nemecká doga necítila veľmi príjemne.

Akú srsť by mal mať pes na dvor?

Jedným z hlavných kritérií výberu psa do domu alebo na dvor je jeho srsť. Pes, ktorý bude celoročne bývať vonku na záhrade, musí byť prispôsobený pobytu v horúcom aj chladnom prostredí. Je preto potrebné, aby mal kvalitnú kryciu srsť, a hlavne podsadu, ktorá ho v zime udrží v teple.

...
Vybrať si pritom môžete z množstva plemien. Vyhovovať vám budú nemecký ovčiak, kólia, austrálsky ovčiak, husky alebo bernský salašnícky pes. Dobrú srsť má aj väčšina útulkáčov, teda psov, ktorý nepatria pod žiadne plemeno, lebo boli skrížení náhodne. Napriek správnemu osrsteniu je však potrebné myslieť tiež na vhodný prístrešok pre psa s dobrou izoláciou.
Aký pes sa hodí do bytu? Do bytu je vhodnejšie zvoliť plemeno psa, ktoré nemá podsadu alebo len minimálnu. Výhodou je, že počas obdobia výmeny srsti bude menej pĺznuť.

REKLAMA

Pozri aj: Najlepší pes pre alergikov? Tieto 3 plemená sú TOP

pes do bytu pes na dvor
Vybrať si dokonca môžete aj psa, ktorý nepĺzne vôbec. Ten je zároveň najlepšou voľbou, pokiaľ máte doma alergika. Medzi plemená, ktoré nepĺznu, patria pudel, bišón, peruánsky naháč či yorkshirský teriér.

Potreba pohybu

Každý pes má na pohyb iné nároky. Vychádzajú z jeho príslušnosti k určitému plemenu a taktiež povahy jednotlivca. Psy, ktoré boli šľachtené ako pracovné, potrebujú viac pohybu. Ako príklad môžeme uviesť pastierske psy. Ich úlohou, bolo celé dni behať okolo stáda, zaháňať ho a strážiť. Nemôžeme preto od nich očakávať, že vydržia celý deň ležať na gauči. Na druhej strane, existujú spoločenské plemená, ktoré boli šľachtené ako spoločníci a na množstvo pohybu si až tak nepotrpia.

Neznamená to, že spoločenské plemená pohyb nebudú potrebovať vôbec. Venčenie trikrát za deň je nevyhnutnosťou, pričom aspoň jedna prechádzka by mala byť dlhšia (aspoň 30 minút). Taktiež nestačí psa len vypustiť na záhradu bez toho, aby ste mu pripravili množstvo podnetov na zábavu.

Možno sa spoliehať na povahu plemena, aký pes sa hodí do bytu a aký do domu?

Okrem spomínaných kritérií je potrebné zamerať sa aj na povahu vytipovaného plemena.

Každé plemeno má štandard, ktorý nájdete na internete či v FCI, kde je uvedený jeho oficiálny popis.

Povaha jedinca sa, samozrejme, môže líšiť od štandardu, na tento fakt sa však priveľmi nespoliehajte.

Zaujme ťa: Ktoré sú najlepšie psy do rodiny s deťmi? Vyber si správne!

pes vhodný do rodinného domu
Pri niektorých plemenách je rozdiel v povahe závislý aj na pohlaví. Samice bývajú vernejšie a pokojnejšie, pričom samci bývajú viac energickí a svojhlaví.

Na čo ešte myslieť?

Výber toho pravého spoločníka môže byť trochu zdĺhavejší proces, no netreba v ňom podceniť žiadny dôležitý bod. Pokiaľ zvolíte plemeno vyhovujúce vašim priestorovým podmienkam a s povahou zodpovedajúcou vášmu životnému štýlu, získate verného spoločníka na veľa rokov.

Posledným krokom je výber zodpovedného chovateľa, od ktorého si psa kúpite. Získate tak istotu, že psík nebude mať žiadne psychické či zdravotné komplikácie.

Autorka: Dorota Kevická/ Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.