REKLAMA

Určite ste ju už v kaderníckych trendoch posledných rokov registrovali, ale možno stále neviete, v čom spočívajú jej pozitíva – balayage, resp. balajáž či balejáž technika. Poďte sa pozrieť na to, prečo by ste ju mali vyskúšať. Okrem vysvetlenia postupu a výhod balejáže vám prinášame aj vizuálnu inšpiráciu zozbieranú zo sociálnej siete Pinterest. Dozviete sa tiež, v čom sa balejáž líši od ombré postupu a tiež rozdiel medzi melírom a balayage.

Čo je balayage?

Ide o techniku zosvetľovania vlasov postavenú na špeciálnom nanášaní farby. Líši sa od klasického melíru či ombré najmä tým, že konečný efekt vyzerá veľmi prirodzene. Vlasy pôsobia akoby mierne „vytiahnuté“ slnkom a na pohľad nie sú viditeľne zreteľné farebné prechody, ktoré by svedčili o kaderníckom zásahu. Chcete aj vy doladiť svoju vizáž týmto spôsobom? Čítajte ďalej.

technika Balayage
Foto: Pinterest

V čom sa líši od melíru a ombré techniky?

Práve spomínaný prirodzený efekt je tým dôvodom, že balejáž ste už určite videli na hlavách mnohých žien a ani ste si to neuvedomili. Nebije do očí tak ako klasický melír alebo ombré, ale podčiarkuje krásu vlasov veľmi jemne. Dodáva im „šťavu“ a vizuálne ich dokonca robí hustejšími.

Zatiaľ čo pre ombré je typický farebný skok, keď spodné časti vlasov sú výrazne svetlejšie ako vrchné a kontrast je naozaj do zreteľný, pri balejáži sú zosvetlené len pramienky. Ale pozor, nejde ani o klasický melír, ktorý sa nanáša od korienkov po končeky. Farebný prechod je pozvoľný a nezačína hneď pri korienkoch. Je to super aj z toho dôvodu, že vyrastajúce vlasy efekt nekazia, korienky farebne odlišné od zvyšku vlasov teda nemusíte riešiť.

Kozmetické tipy: Spoznaj masky na všetky typy vlasov a vyber si svoju TOP masku!

balejáž inšpirácia
Foto: Pinterest
REKLAMA

A v čom teda spočíva fígeľ? Balayage technika, ktorá vzišla z francúzskych kaderníctiev, znamená vlastne maľovanie štetcom na vlasy. Maľovanie je lepší pojem ako nanášanie farby, lebo tento spôsob farbenia má naozaj blízko k umeniu. Ťahy štetcom musia byť veľmi dobre premyslené, aby napríklad vybrané zosvetlené pramienky rafinovane orámovali tvár a celkovo vytvárali prirodzený efekt slnkom pobozkaných vlasov.

Na pramienky sa plynulými ťahmi nanáša farba do dĺžok, pričom farbenie začína zhruba na úrovni uší. Celkový efekt sa prispôsobuje kontúram tváre a prioritou je harmonické pôsobenie, čo vyžaduje, aby bola balejáž takpovediac „šitá na mieru“.

Balayage technika
Foto: Pinterest

Nafarbené pramienky vlasov sa pri balejáži dokonca ani nebalia do alobalu ako pri melíre, farebnosť je tak jemnejšia a v zásade ide o farby tón v tóne. Tento spôsob zosvetľovania možno bez problémov uplatniť od blond až po čierne vlasy.

Na akých vlasoch vynikne balejáž najviac a možno si ju urobiť aj doma?

Áno, balayage ukáže pekne na hnedých i blond vlasoch, no najlepšie podľa nášho názoru vynikne na dlhších vlasoch, ideálne i trochu zvlnených. Na nich sa totiž najlepšie prezentuje toto v podstate kreatívne umelecké dielo.

A keďže, ako ste sa dočítali, ide o náročný kadernícky postup, určite ho neodporúčame skúšať doma. Cena za balejáž sa v kaderníckych salónoch pohybuje okolo 100 eur, no viete natrafiť aj na super zľavu. Už sa len vložiť do rúk šikovnej kaderníčke či kaderníkovi.

blond balejáž

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.