REKLAMA

Barbiecore oznamuje svoj návrat, hoci tento trend nikdy úplne nezmizol!

Zrodenie ikony

Bábika Barbie bola stvorená Ruth Handlerovou, zakladateľkou spoločnosti Mattel, a to v roku 1959. Okamžite sa stala veľkým hitom. Autorka pomenovala bábiku Barbie podľa svojej dcérky, ktorá inšpirovala vznik tejto hračky.

Bábika Barbie sa rýchlo vyšvihla z bežnej hračky na kultúrnu ikonu, ktorá sa stala súčasťou popkultúry ako symbol ženskej emancipácie a rôznorodosti. Mnohí ju považujú za symbol modernosti a sebavedomia, pričom jej vzhľad a charakteristiky predstavujú klasický ideál ženskej krásy.

barbiecore outfity Barbie Ken

Čo je to Barbiecore?

Aj keď sa môže zdať, že termín „Barbiecore“ a tento trend sú úplne nové, sprevádzali nás už nejaký čas. Ale čo vlastne znamená pojem „Barbiecore“? Estetický a módny trend á la Barbie čerpá inšpiráciu zo sveta Barbie bábiky a jej vizuálnej identity.

V tomto módnom smere hrá ružová farba významnú úlohu, ale nie je jediným poznávacím prvkom. Ak chcete dosiahnuť skutočnú podobu s bábikou Barbie, musíte kombinovať pastelové odtiene s jemnými materiálmi, ženskými vzormi a motívmi.

Pri výbere oblečenia a doplnkov je dôležité dbať na hravosť a nostalgiu. Cieľom Barbiecore je prebudiť v nás naše vnútorné dieťa a tak prostredníctvom módy vyjadriť našu kreativitu a individualitu.

Neprehliadni: Vyskladaj si svoj TIP-TOP outfit

Keď sa Barbie stretne s popkultúrou

Prečo sa trend Barbiecore stal teraz tak populárnym? Jeho popularita je výsledkom rôznych kultúrnych faktorov. Dlhoočakávaný film Barbie, kde hlavnú úlohu stvárňuje Margot Robbie a ktorý mal nedávno premiéru, prispel k narastajúcej obľube Barbiecore. Rok 2023 prináša do módy dávku nostalgie v podobe oživenia módnych trendov z roku 2000.

Barbiecore sa stal dokonca virálnym na platforme TikTok po zverejnení záberov z natáčania filmu. Barbiecore však nie je ničím novým, sprevádza nás už nejaký čas. Celebrity ako Paris Hilton a Britney Spears ho spopularizovali už v minulosti, keď nosili na svoje vystúpenia outfity, ktoré evokovali štýl Barbie. Dnešné popové hviezdy, ako Ariana Grande a Nicki Minaj, pokračujú v tomto trende, často nosia žiarivo ružové outfity s trblietavými detailmi.

Ďalej sa Barbiecore objavuje nielen vo filmoch ako Pravá blondínka, ale aj na prehliadkových mólach slávnych módnych návrhárov, ako je napríklad Valentino.

barbie móda trendy

Zdroj foto: Pinterest

Diskusia prebiehajúca v pozadí Barbiecore trendu 

Po období pandémie, keď väčšina ľudí preferovala minimalistické a pohodlné oblečenie, je tento nový módny trend vítanou zmenou. Prináša do sveta farbu, hravosť aj eleganciu.

REKLAMA

Zaujme ťa: Ako si vybrať najlepšie šaty pre váš typ postavy? Objavte 5 módnych tipov!

Napriek tomuto pozitívnemu posolstvu však často prebiehajú diskusie o jeho benefitoch. Neraz zaznie otázka, či nie je tento štýl príliš luxusný a tým pádom prístupný len určitej skupine ľudí, ktorí sami svojím zovňajškom predstavujú ideál krásy. Značka Mattel sa však voči týmto tvrdeniam vymedzuje a tvrdí, že sa snaží o inkluzívnosť a podporovanie rôznorodosti už dlhšiu dobu. Bábika Barbie mení svoj vzhľad, pretože spoločnosť Mattel vytvára novšie modely s ohľadom na každý odtieň pleti, ale aj typ postavy, aby sa viac priblížila reálnym ženám.

inšpirácia na barbie outfity

Zdroj foto: Pinterest

Estetika a outfity v štýle Barbiecore

Ako dosiahnuť štýl Barbiecore? Kľúčovou farbou sú pastelové tóny, pričom výrazné ružové odtiene pridávajú na svojráznosti celkového vizuálu. Fantázii sa medze nekladú – od svetloružovej cez lososovú až po fuchsiu. Rôzne odtiene, trblietky a perie vám umožnia vyjadriť vašu osobnosť.

V štýle Barbiecore môžete hravo kombinovať fosforeskujúce farby s odvážnymi doplnkami, ale často sa do popredia dostávajú aj monochromatické modely. Outfity sú rôznorodé, od latexových minišiat po jemné šaty so zvonovým strihom.

Pri výbere topánok smelo siahnite po vysokých opätkoch. Ak si zvolíte topánky s blokovými podpätkami, váš outfit vynikne ešte viac. Pri oblečení v štýle Barbiecore sa často kombinujú vintage prvky s romantickými detailmi, ako sú volániky, čipky a mašle.

Tiež si prečítaj: Najlepšia pedikúra v Bratislave? Prezradíme, prečo sa na suchú pedikúru oplatí zájsť do Ružinova

Barbiecore estetika prináša do sveta módy nový prúd hravosti a nostalgie. Tento trend odvážne pracuje s farbami, vzormi a detailmi a prinavráti nás do čias, keď sme snívali o tom, že sa staneme najlepšou verziou samých seba.

Outfity v štýle Barbiecore nám dovoľujú vyjadriť našu osobnosť a sebavedomie prostredníctvom módy a zároveň nás prenášajú na vlnách radosti a nostalgie, ktoré sme cítili v našej mladosti.

Na záver ešte dávame do pozornosti, že Barbiecore estetika presahuje problematiku oblečenia a obuvi. Známou sa čoraz viac stáva napríklad aj Barbie botox, čo je ošetrenie botulotoxínom s tým efektom, že vizuálne predlžuje krk, teda krk aj ramená pôsobia pôvabnejšie. Okrem toho tento takzvaný TrapTox uvoľňuje trapézové svaly aj znižuje bolesť v tejto oblasti, pričom v konečnom dôsledku pôsobí aj na správne držanie tela. 

Redaktorka: Barbora Panyiová

Foto: Freepik/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.