REKLAMA

Podľa západnej astrológie existuje 12 znamení zverokruhu, pričom každé z nich má svoje silné aj slabé stránky. Taktiež majú svoje špecifické preferencie, postoje a hodnotové orientácie. Pokiaľ si čítate horoskopy, isto viete, že ku každému znameniu sa viaže konkrétny prvok, resp. element, a to oheň, zem, vzduch alebo voda. Tieto štyri základné prírodné sily sú súčasťou astrológie od jej počiatkov. A tak, ako aj v prírode, tak aj v medziľudskom kontakte sa vzájomne prepájajú a dopĺňajú. Bez vzduchu by nebol oheň, bez zeme by nebola voda atď.

Vyber si: Šperk podľa znamenia zverokruhu

Teraz sa dozviete, ako sa delia znamenia podľa živlov a tiež to, aké sú poznávacie znaky v správaní, myslení a emóciách v rámci tejto kategorizácie. Vďaka poznaniu toho, ktorý element a ako vás ovplyvňuje, dokážete na sebe a svojom sebarozvoji lepšie zapracovať, podchytil lepšie svoj cenný potenciál, či už v rámci vzťahov alebo i práce.

Znamenia podľa živlov: ELEMENT ZEM

Medzi zemské znamenia patria

Býk (Taurus 20. apríl – 20. máj),

Panna (Virgo 23. august – 22. september),

Kozorožec (Capricorn 22. december – 19. január).

Charakteristika zemských znamení zverokruhu

Zemské znamenia, resp. ľudia v nich narodení, sa takpovediac aj držia pri zemi, sú konzervatívnejšie nastavení a dokážu naspäť na zem priviesť aj druhých, čo nemusí tešiť napríklad znamenia pod vplyvom vzduchu a ohňa, ktoré oplývajú veľkými plánmi, cieľmi a pomerne často sa nechajú uniesť.

Býk, Panna a Kozorožec však vedia, kde sú ich korene, väčšinou sú i rodinne zameraní, seriózni a hlavne realisticky zmýšľajúci. Samozrejme, aj ich môžu občas prevalcovať emócie. Na rozdiel od ohnivých znamení, ktoré sú optimistické, zemské znamenia skôr ovládnu pesimistické nálady

Neprehliadni: Jednoduchý spôsob na vylepšenie duševnej rovnováhy

znamenia podľa živlu element zem

A rovnako i u nich občas dôjde, metaforicky povedané, k zemetraseniu, no väčšinou sú to pokojní a trpezliví ľudia. Tiež ich charakterizuje stabilita, vytrvalosť, no i nie veľmi pozitívna nepružnosť, kvôli ktorej sa bránia novinkám rôzneho druhu.

Okrem spomínanej ustrnutosti, resp. nízkej životnej dynamike im môže život komplikovať jedna z typických charakteristík zemských znamení. O čo ide? Živel zeme je obsiahnutý v matérii, v hmotnom svete a na ten sa aj upínajú ľudia v zemských znameniach. Konkrétnejšie je to u Býka druhý dom – majetky, u Panny šiesty dom – práca a kariéra a u Kozorožca desiaty dom – uznanie, ktoré nezriedka dosahuje práve cez to, čo nahonobil. 

Z toho pramení aj túžba po materiálnom zabezpečení seba a svojich blízkych. Na tom by nebolo nič zlé, no tento znak môže kulminovať až do hrabivosti a nadmernej požívačnosti. Túžba po bohatstve ich dokáže úplne podmaniť, čomu by sa ale mali Panna, Kozorožec i Býk preventívne strániť a vnútorne pracovať na hľadaní vyššieho zmyslu života. 

Znamenia podľa živlov: ELEMENT OHEŇ

Medzi ohnivé znamenia patria

Baran (Aries 21. marec – 19. apríl),

Lev (Leo 23. júl – 22 august),

Strelec (Sagittarius 22. november – 21. december).

Charakteristika ohnivých znamení zverokruhu

Čo je do očí bijúce a týka sa ľudí narodených v ohnivom znamení? Určite je to v prvom rade ich dynamika. Strelec, Baran aj Lev konajú okamžite, niekedy až príliš zhurta. Ich temperament im nedovolí, aby zostali dlhodobo pasívni. A určite nebudú sedieť niekde so založenými rukami v kúte. To sa nezhoduje s ich dobrodružným duchom, energickosťou, túžbou po vodcovstve a uchopení svojho života do vlastných rúk, čo je mimochodom tiež kľúčová životná túžba a cieľ týchto ohnivých znamení.

Ďalej ide pri ohnivých znameniach ruka v ruke temperament a vášeň. Sú to jednoducho ľudia plní ohňa, žijú naplno a sú aj náležite emotívni. Veď napokon aj oheň rýchlo vzplanie a môže i popáliť či spáliť, nielen príjemne zahriať.

Oheň sa v tzv. ohnivých domoch charakterizuje ako spontánny, energický, romantický a plný nadšenia. U Barana je to prvý dom – nadšenie, u Leva piaty dom – duša a Strelec predstavuje deviaty dom – myseľ. 

Tiež si prečítaj: Partnerský horoskop: Ktoré znamenie sa nehodí k Levovi?

znamenia podľa živlov element oheň

S prebujnelou emotívnosťou ohnivých znamení súvisia aj negatíva. Impulzívnosť im dokáže značne znepríjemniť život. Udržať sa v náročných chvíľach na uzde je ich celoživotnou výzvou. Pokiaľ sa ale ustrážia, prinesie im to mnohé benefity.

REKLAMA

Naproti tomu rozčuľovanie sa a plytvanie energiou na veci, ktoré nemajú vo vlastných rukách, a s tým sa jednoducho treba zmieriť, im prinesie akurát tak žalúdočné vredy a neurózy. Pokiaľ si ale nenechajú podkopať psychiku emocionálnymi smršťami, sú ohnivé znamenia mimoriadne odolné a vydržia toho veľa aj po fyzickej stránke.

Pre Leva, Strelca i Barana ako ohnivé znamenia je tiež príznačné silné sebavedomie, keďže element ohňa je spojený so sebadôverou. Spoliehajú sa teda na vlastné sily, schopnosti, pričom značná je i potreba sebestačnosti a individualizmus s tým spätý. 

Znamenia podľa živlov: ELEMENT VZDUCH

Medzi vzdušné znamenia patria

Váhy (Libra 23. september – 23. október),

Vodnár (Aquarius 20. január – 18. február),

Blíženci (Gemini 21. máj – 21. jún).

Neprehliadni: Vyber si šperk podľa znamenia zverokruhu

Charakteristika vzdušných znamení zverokruhu

Pre vzdušné znamenia je typická ich spoločenskosť a komunikatívnosť. Do víru spoločenského diania ich vháňa okrem iného i zvedavosť, snaha dozvedieť sa novinky, byť takpovediac v obraze. Nečudo, živel vzduch je už raz taký. Dostane sa všade.

Vzduch reprezentuje tiež okrem komunikácie aj idealistickosť, logickosť a rozhľadenosť. Ďalej u Blížencov je to tretí dom a vzťahy, ktoré si nevyberáme (príbuzní, priatelia), u Váh je to siedmy dom a vzájomné vzťahy s konkrétnou osobou (priateľ, milenec, milenka) a u Vodnára v jedenástom dome zas širšie priateľstvá (organizácie, firmy, kluby).

Extrovertná povaha Vodnára, Váh a Blížencov, ktorá je spojená s intelektom, priamočiarosťou a výrečnosťou, predznamenáva, že sa majú a hlavne chcú s druhými ľuďmi deliť o svoje zážitky, skúsenosti, nápady a myšlienky. A vďaka svojim kvalitám sú väčšinou v spoločnosti mimoriadne obľúbení. 

Vzduch je pohyblivý, dynamický, neustále prúdi. Je to živel, pod vplyvom ktorého sú Vodnár, Váhy aj Blíženci často hlavou v oblakoch. Radi snívajú, spriadajú veľkolepé plány. Čo na tom, že ich napokon nezrealizujú. Dobíja ich to energiou.

Na druhej strane, nie raz sa stane, že svojimi myšlienkami a nápadmi vzdušné znamenia nadchnú druhých, no sami to s ich realizáciou nemyslia až tak vážne a za sebou tak zanechajú sklamanie. Jednoducho, nájdu sa medzi nimi vyslovene nespoľahliví vetroplachovia.

živel podľa dátumu narodenia element vzduch

Bezstarostnosť a rojčenie však musia mať hranice. Vzdušné znamenia by si mali dávať pozor na povrchnosť a držať sa aspoň rámcovo plánov, ktoré si stanovia. V živote pre svoje vlastné dobro, ale aj dobro druhých treba posilňovať element stability.

Znamenia podľa živlov: ELEMENT VODA

Medzi vodné znamenia patria

Rak (Cancer 22. jún – 22. júl),

Ryby (Pisces 19. február – 20. marec),

Škorpión (Scorpio 24. október – 21. november).

Charakteristika vodných znamení zverokruhu

Voda ako element spája všetko živé, je zdrojom života, no je rozdiel medzi zurčiacim potôčikom či pokojne plynúcou riekou a búrlivým morom či dokonca záplavami. Vodné znamenia charakterizuje v prvom rade emocionalita, a to ako v pozitívnom, tak aj v negatívnom zmysle. 

Emočný pretlak totiž môže znenazdajky vytrysknúť, povoliť hrádzu. Preto by sa mali Rak, Ryby a Škorpión naučiť komunikovať priamočiaro, aby priebežne dostali von aj negatívne emócie, ktoré by sa v nich mohli nazbierať a neskôr spôsobiť spúšť. Pri bližšej charakteristike reprezentuje Rak štvrtý dom – smrť fyzického tela. U Škorpióna je to ôsmy dom – uvoľnenie duše a Ryby predstavujú dvanásty dom – karma.

Zaujme ťa: Šperky podľa znamenia: Prstene, prívesky či náušnice? Toto sa ti zapáči!

znamenia podľa elementov živel voda

Inak majú vodné znamenia veľmi dobre vyvinutý odhad na druhých ľudí a celkovo intuíciu. Dôležité veci skôr vycítia a vypozorujú. Spôsobuje to ich extrémna citlivosť. Napriek tejto citlivosti dokážu byť pomerne cynickí a spochybňovať schopnosti, vedomosti, snahy či zámery druhých, ale aj tie svoje. 

Skôr ich to v ich introvertnejšom nastavení ťahá k melanchólii, ako k pozitívnym životným vibráciám, no i z tohto rozpoloženia dokážu vyťažiť ako jemné umelecké duše maximum. Tvorba umenia v akejkoľvek podobe, ale aj obklopovanie sa umeleckými predmetmi, ich napĺňa a dobíja energiou.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.