REKLAMA

Ťahá vás po jedle na spánok? Únava, útlm a ospalosť počas dňa dokáže zhatiť mnohé plány a je postrachom produktivity. Premáhanie sa či káva nemusí byť tým najlepším riešením. Skôr by sme sa mali pozrieť na zúbok tomu, čo únavu po jedle spôsobuje a urobiť preventívne kroky proti tomuto problému. Pokiaľ ide len o občasný problém, rieši sa väčšinou celkom ľahko. No ak sa únava po jedle u vás stala samozrejmosťou, môže ísť dokonca o diagnózu!

Únava po jedle a jej hlavná príčina

Vo všeobecnosti je rozšírený fakt, že útlm sa zvyčajne dostaví po výdatnejšom jedle. Súvisí to so zmenou hladiny cukru v krvi aj so zvýšeným prietokom krvi do tráviaceho traktu. Ľudovo sa tomu hovorí, že sa „odkrvil mozog“, čo je aj hlavným odôvodnením klasickej únavy po jedle.

Pozri aj: Tip na vnútorné posilnenie vitality, činorodej energie a odolnosti proti stresu

Niekedy však prichádza ospalosť po jedle už od rána po raňajkách. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré potraviny môžu spustiť ukrutnú únavu po jedle a tiež to, čo je tzv. kóma z jedla a ako sa jej vyvarovať.

Potraviny spôsobujúce únavu po jedle

  • Biele pečivo, ako klasické rožky či biely chleba, dokážu privolať únavu kvôli obsiahnutým rýchlym uhľohydrátom. Po ich konzumácii dochádza k zvyšovaniu hladiny cukri v krvi. Aktivuje sa inzulín, v náväznosti na ktorý zas dochádza k rapídnemu poklesu hladiny cukru. Výsledkom je malátnosť i únava.
  • Sladkosti, ktoré obsahujú rafinovaný cukor nás taktiež uspávajú, i keď by sa mohlo javiť, že opak je pravdou. Je síce odskúšané, že krátko po konzumácii cukroviniek energia stúpa. Ide však len o veľmi krátkodobý efekt. Navyše telo reaguje na zvýšené dávky cukru vylučovaním inzulínu a inzulín okrem iného spúšťa uvoľňovanie serotonínu a melatonínu, čo sú látky, ktoré celkom prirodzene spôsobujú ospalosť.

Zaujme ťa: Príčiny zívania a prekvapivé odhalenie! Čo hovorí zívanie o človeku?

extrémne strašná únava po jedle príčiny
  • Polotovary, resp. spracované výrobky šetria náš čas, ale zdravie a čulosť po jedle ani nie. Uspávajú nás „vďaka“ prídavným látkam v nich. Tieto potravinové produkty sú zahltené chémiou a namiesto toho, aby nám dodali energiu, tak nám z nej ešte ukroja. Prečo je to tak? Pretože telo vynakladá viac energie na spracovanie a vylúčenie tejto chémie z organizmu.
REKLAMA
  •  Strukoviny sú zaiste veľmi zdravé, no aj v ich prípade je únava po jedle v hre. Prečo? Balastné látky obsiahnuté v strukovinách sú vo veľkom nápomocné nášmu organizmu a dokážu skvelé veci (napríklad podporujú zdravie a správnu činnosť hrubého čreva), no zároveň v istom zmysle brzdia proces trávenia. Po ich konzumácii sa často dostaví pocit plnosti, ba dokonca nafúknutosti a k tomu všetkému aj únava.
  • Praženica, tučné pečené mäso, ťažké smotanové omáčky, fastfood – to sú jedlá bohaté na tuk. Zaručene oberajú človeka o koncentráciu i čulosť. Pri ich trávení sa totiž spotrebuje veľké množstvo energie, ktorá potom, samozrejme, chýba niekde inde, a to predovšetkým v mozgu.

Vybrali sme: Účinky chrenu ťa dostanú: Vyrob si chrenový med nielen proti jarnej únave 

potraviny spôsobujúce útlm

Kóma z jedla

Postprandiálna únava, teda kóma z jedla je diagnózou, ktorá môže za pravidelnú únavu po tom, ako človek niečo skonzumuje. Okrem toho, že po jedle zaháňate mikrospánok a ideálne sa vidíte vystretí niekde na gauči, môže sa pri nej vyskytovať aj nepríjemné nafukovanie či bolesť žalúdka.

Čo na únavu po jedle, keď sa vám chce stále len spať? 

Neškodnejšia únava z jedla aj diagnostikovaná kóma z jedla môže mať viac spúšťačov. Ak si chcete po jedle zachovať čulosť a produktivitu, je nutné ich identifikovať. Je taktiež možné, že v niektorých prípadoch budete musieť svoj stav aj riešenie problému konzultovať s lekárom.

Čo platí na únavu po jedle?

  • Pomalé prijímanie jedla. Rýchle hltanie zavrhnite, keďže telo, resp. mozog vtedy nestíha registrovať, že už je človek prejedený.
  • Zdravý jedálniček s dostatkom kvalitných živín a mikronutrientov, ako je železo, vláknina či vitamíny skupiny B. Nekvalitná strava plná rafinovaného cukru či konzervantov je pomyselný balvan, ktorý nás ťahá po jedle dole.
  • Harmonizácia či vyliečenie štítnej žľazy. Nesprávne fungujúca štítna žľaza dokáže zamiešať karty nielen v prípade únavy. Keďže ovplyvňuje hladinu glukózy v organizme, môže stáť za samotnou príčinou kómy z jedla.
  • Vyliečenie alergie. Môže sa to zdať divné, ale únava po jedle môže byť jedným z alergických príznakov.
  • Dostatok pohybu. Prechádzka po jedle zabezpečí dostatočné okysličenie organizmu, tým pádom aj energiu a pozornosť.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.