REKLAMA

Obľubujete aromatický chren? Ak je vaša odpoveď kladná, máte palec hore. Nielen preto, že pikantná chrenová nátierka alebo omáčka s mäskom chutí skvele. Aromatický chren sa nazýva aj bylinou mladosti, českým ženšenom či konskou alebo morskou reďkvou. Silný koreň rastliny z čeľade kapustovitých možno použiť na viaceré spôsoby. Účinky chrenu na zdravie, ktoré okrem receptu na blahodarný chren s medom či chrenové víno spomíname v článku, vás milo prekvapia. Podobne ako napríklad chilli sa totiž aj chren používa nielen na dochucovanie jedál, ale aj ako alternatívny liek na mnohé neduhy. Využite jeho silu hneď z jari. 

Chcete pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!

Prečo si dopriať chren?

Pokiaľ budete chren konzumovať v rozumnej miere, posilníte tak svoje zdravie. V akých ohľadoch? Poďte sa na to pozrieť. 

  • Chren je vitamínovou bombou a obsahuje aj množstvo minerálov. Hlavné slovo má najmä vitamín C, preto ho obľubovali moreplavci ako liek proti skorbutu. Nájdeme v ňom však aj betakarotén, vitamín B a K, železo, horčík, vápnik či horčičné silice, flavonoidy, allicín, éterické oleje.
  • Podporuje imunitu, je to prírodné antibiotikum, pôsobí proti baktériám a čistí krv. Zásadnou antibiotickou zložkou v chrene je allylizotiokyanát.
  • Pôsobí antiparaziticky. Aj to je dôvod prečo Japonci spolu so surovými rybami konzumujú aj silný chren wasabi.
  • Priaznivý dopad má chren aj na kardiovaskulárny systém.

Zaujme ťa: Chrípka a prechladnutie: Stav na tieto domáce recepty 

účinky chrenu wasabi
REKLAMA
  • Podporuje trávenie zvyšovaním vylučovania tráviacich štiav. Preto je naozaj ideálne kombinovať ho s mäsitými chodmi. Pôsobí priaznivo na črevnú mikroflóru a taktiež pomáha pri chudnutí.
  • Koreň chrenu pôsobí blahodarne taktiež na obličky, má močopudný efekt.
  • Je veľkým pomocníkom pri rôznych virózach či kataroch horných dýchacích ciest, pôsobí proti kašľu.
  • Pomáha pri hojení rán a omrzlín.
  • Zmierňuje problémy pri reumatizme.

Účinky chrenu využite na maximum aj s týmto receptom na chrenový med

Tento jednoduchý recept využijete predovšetkým v chrípkovom období, keď vás trápi kašeľ, ale chrenový med je skvelý aj ako reštart počas jari, keď pomôže proti jarnej únave.

Ingrediencie na chrenový med sú len dve. Potrebovať budete lyžicu nastrúhaného čerstvého chrenu a 3 lyžice medu. Do medu si môžete nastrúhať aj trochu zázvoru, ktorý účinok ešte zosilní.

Návod je jednoduchý. Nastrúhaný chren, zázvor a med len dobre premiešajte a máte hotovo.

Takto pripravený chren s medom môžete užívať aj niekoľkokrát denne po čajovej lyžičke. Účinkuje pomerne rýchlo. Ľahšie sa vám budú odkašliavať hlieny a bude sa vám aj lepšie dýchať. Chrenový med patrí azda medzi najznámejšie domáce liečivá s touto silnou ingredienciou, no pozornosť si zaslúžia aj nasledujúce recepty.

Pozri aj: Recepty z kvetov bazy: Voňavý a zdravý bazový med a sirup

Chrenové víno 

Chrenové víno účinkuje pri dýchavičnosti, ľadvinových kameňoch a problémoch so žalúdkom. Nakrájajte na kolieska 100g chrenu a zalejte  jedným litrom červeného vína. Nechajte lúhovať 1 týždeň a používajte jednu polievkovú lyžicu trikrát denne pred jedlom.

Chrenová šťava

Účinky chrenu na zdravie využite aj s obyčajno-neobyčajnou chrenovou šťavou. Na kolieska nakrájajte očistený chren, položte do sitka a zasypte cukrom. Šťavu, ktorá vytečie, prelejte do skleneného pohára a uložte do chladničky. Užívajte jednu polievkovú lyžicu trikrát denne. Čistí krv, povzbudzuje tvorbu žalúdočných štiav a žlče. Pomáha pri problémoch s močovými orgánmi.

Chrenová nátierka

Koreň chrenu používajte čerstvý, pretože tepelnou úpravou stráca liečivé účinky. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C pomáha pri rekonvalescencii, pôsobí antibakteriálne, zbavuje priedušky hlienu. Preto by ste ho mali zaraďovať do jedálnička aj preventívne, a to hlavne v chrípkovom období.

Pripravte si napríklad pikantnú chrenovú pomazánku. Nastrúhajte chren na jemnom strúhadle a zmiešajte ho s maslom. Pridajte strúhaný syr podľa vlastného výberu, podľa chuti horčice, štipku mletého čierneho korenia, posoľte. Ak máte radi naozaj pikantnú chuť, pridajte trochu mletého chilli. Podávajte s čerstvým pečivom.

Ďalší skvelý jarný recept: Bylinkové maslo s medvedím cesnakom: Urob si rýchlu dobrotu

Náš tip

Samostatný nastrúhaný chren sa výborne hodí k údeninám. Ak je pre vás príliš ostrý, môžete to zmierniť pridaním šľahačky a strúhaných orechov.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.