Obľubujete aromatický chren? Ak je vaša odpoveď kladná, máte palec hore. Nielen preto, že pikantná chrenová nátierka alebo omáčka s mäskom chutí skvele. Aromatický chren sa nazýva aj bylinou mladosti, českým ženšenom či konskou alebo morskou reďkvou. Silný koreň rastliny z čeľade kapustovitých možno použiť na viaceré spôsoby. Účinky chrenu na zdravie vás milo prekvapia. Podobne ako napríklad chilli sa totiž aj chren používa nielen na dochucovanie jedál, ale aj ako alternatívny liek na mnohé neduhy.

Prečo si dopriať chren?

Pokiaľ budete chren konzumovať v rozumnej miere, môžete posilniť svoje zdravie. V akých ohľadoch? Poďte sa na to pozrieť. 

  • Chren je vitamínovou bombou a obsahuje aj množstvo minerálov. Hlavné slovo má najmä vitamín C, preto ho obľubovali moreplavci ako liek proti skorbutu. Nájdeme v ňom však aj betakarotén, vitamín B a K, železo, horčík, vápnik či horčičné silice, flavonoidy, allicín, éterické oleje.
  • Podporuje imunitu, je to prírodné antibiotikum, pôsobí proti baktériám a čistí krv. Zásadnou antibiotickou zložkou v chrene je allylizotiokyanát.
  • Pôsobí antiparaziticky. Aj to je dôvod prečo Japonci spolu so surovými rybami konzumujú aj silný chren wasabi.

Pozri aj: Recepty z kvetov bazy: Voňavý a zdravý bazový med a sirup

účinky chrenu wasabi
  • Podporuje trávenie zvyšovaním vylučovania tráviacich štiav. Preto je naozaj ideálne kombinovať ho s mäsitými chodmi. Pôsobí priaznivo na črevnú mikroflóru a taktiež pomáha pri chudnutí.
  • Priaznivý dopad má chren aj na kardiovaskulárny systém.
  • Koreň chrenu pôsobí blahodarne taktiež na obličky, má močopudný efekt.
  • Je veľkým pomocníkom pri rôznych virózach či kataroch horných dýchacích ciest, pôsobí proti kašľu.

Účinky chrenu využite na maximum aj s týmto receptom na chrenový med

Tento jednoduchý recept využijete predovšetkým v chrípkovom období, keď vás trápi kašeľ, ale chrenový med je skvelý aj ako reštart počas jari, keď pomôže proti jarnej únave.

Ingrediencie na chrenový med sú len dve. Potrebovať budete lyžicu nastrúhaného čerstvého chrenu a 3 lyžice medu. Do medu si môžete nastrúhať aj trochu zázvoru. Všetko dobre premiešajte a máte hotovo. Užívať ho môžete aj niekoľkokrát denne po čajovej lyžičke.

Zaujme ťa: Chrípka a prechladnutie: Stav na tieto domáce recepty 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.