Zívanie po spánku či pred spánkom, zívanie pri cvičení, počas práce, zívanie po jedle či časté zívanie počas celého dňa… Prepadnúť nás v zásade môže hocikedy a v rôznej intenzite. No a v spoločnosti nebýva veľmi žiaduce. Najmä v prípade, ak zívame počas komunikácie s niekým.
Zívanie však nevyhnutne neznamená, že sa dotyčný nudí. Dokonca nemusí znamenať ani to, že má za sebou prehýrenú noc. Príčiny zívania boli donedávna nejednoznačné. Teraz v tom však majú vedci jasno. Prečo zívame a čo prezrádza zívanie o samotnom človeku? O tom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Zívanie je definované ako predĺžený vdych cez široko otvorené ústa s nasledujúcim kratším výdychom počas zatvárania úst so zhruba 6 sekundovým trvaním. Vedeli ste, že zívajú aj psy, mačky, dokonca i operence či plazy? Ba aj ľudský plod v maternici od určitej fázy svojho vývoja zíva.
Toto sa hodí: Tip na vnútorné posilnenie vitality, činorodej energie a odolnosti proti stresu
Prečo zívame? Toto sú príčiny zívania
Prečo vlastne zívame? V minulosti sa medzi hlavné príčiny zívania zaraďovala potreba mozgu po okysličení. So zívaním to však nie je úplne jednoduché a jednoznačné. Pokiaľ by išlo len o rýchle okysličenie, ľuďom by sa viac zívalo počas športových aktivít. Nárast zívania počas športu, keď by sa to teda očakávalo kvôli zvýšenej spotrebe kyslíka, však neevidujeme.
Isté je jedno, za zívanie je zodpovedný náš mozog a príčina zívania je s ním spätá podľa najnovších výskumov z aspektu termoregulácie. Správne fungovanie mozgu si totiž vyžaduje isté teplotné podmienky.
Tiež ťa zaujme: Je červenanie sa problém? Prezradíme, či sa dá rumenec liečiť
K neprimeranému zvyšovaniu teploty, akémusi prehrievaniu, dochádza v situáciách, ako je nadmerný stres či únava, psychické i fyzické vyčerpanie. V tomto štádiu automaticky spomaľuje myslenie i reflexy.
Prečo teda zívame? Zívanie je v podstate jednoduchým spôsobom, ako mozog schladiť. Dlhý nádych prináša telu viac kyslíka, pričom dochádza k zrýchleniu prúdenia krvi a k zvýšeniu tepu. Následne kyslík smeruje do mozgu. Znižuje jeho teplotu, čo vplýva na zlepšenie jeho výkonu, teda sústredenie sa a zrýchlenie reflexov.
Na tento chladiaci proces vplýva zásadným spôsobom teplota vzduchu. Z tohto dôvodu zívame častejšie v chladnejšom prostredí, keďže teplý vzduch by ochladzovaniu mozgu veľmi nepomohol.
Časté zívanie a choroba?
Príčiny zívania máme objasnené, ešte nás však čaká zlatý bod programu. Odhalenie toho, či časté zívanie môže signalizovať ochorenie a predovšetkým to, čo prezrádza o osobnosti.
Keď sa na vec pozrieme zo zdravotného hľadiska, občasné zívanie môžeme zaradiť medzi ozdravné procesy tela. Prečo? No preto, lebo vďaka zívaniu sa okysličuje mozog a v podstate celé telo, svalstvo sa uvoľňuje, vyplavujú sa toxíny, ba dokonca zívanie prispieva k zvlhčeniu suchých očí. Tiež sa mení pH a telo je zaplavené endorfínmi.
Na druhej strane je pravda, že nadmerné zívanie môže poukazovať aj na problém.
Čo všetko môže stáť za príliš častým zívaním?
- Na prvých priečkach rozhodne stoja rôzne poruchy spánku, ktoré sú pre telo zaťažkávajúcou skúškou a môžu viesť ku chorobným zmenám.
- Ďalej sme si hovorili, že zívaním reaguje telo aj na psychické a fyzické vyčerpanie, čo platí pri úzkosti i depresii. Preto častým zívaním trpia aj ľudia s úzkosťami a depresiou.
- Nedostatok prekrvenia a potrebu častého zívania iniciuje aj dehydratácia. Preto ak často zívate, nie je na škodu skontrolovať si svoj pitný režim.
Oplatí sa prečítať: Ako hydratovať telo a docieliť optimálny pitný režim?
- Medzi veľmi bežné príčiny zívania patrí aj extrémna únava po jedle, ktorú vedia spustiť niektoré druhy potravy. V zásade ide o menej zdravé potraviny typu polotovarov a tie so vysokým obsahom soli či cukru, no patria sem prekvapujúco aj naozaj zdravé a pre telo prospešné strukoviny.
- No a napokon časté a neovládateľné zívanie je aj výstrahou pred mŕtvicou či infarktom. K tomu si však treba všímať aj iné signály, ako je bolesť na hrudi, závrat, únava, búšenie srdca…
Zo psychologického aspektu je zívanie prejavom empatie. Hovorí sa aj o nákazlivom zívaní, ktoré sa vo vysokej miere realizuje najmä medzi blízkymi (rodinou, priateľmi).
Znamená to, že ak vidíme alebo počujeme vo svojom okolí niekoho zívať, prichádza nutkanie na zívanie aj u nás. Takýmto zívaním potvrdzujeme svoju empatiu, teda schopnosť vcítiť sa do druhých. Osoby, ktorým empatia chýba, sa teda logicky takýmto nákazlivým zívaním ani nedajú „nakaziť“. Patria sem ľudia s autizmom. No a empatia chýba aj obávaným psychopatom.
Neprehliadni: Psychopat ako partner alebo kolega? Cesta do záhuby môže vyzerať takto
Psychopati okrem empatie nedisponujú napríklad ani strachom, preto sa odhodlávajú bez problémov aj na riskantné chodníčky. Pokiaľ teda máte podozrenie na psychopata vo svojom okolí, môžete urobiť malý test a zazívať pred ním. Odporúčame test opakovať, nakoľko ani nákazlivé zívanie nie je vždy 100-percentné.
Foto: Freepik