REKLAMA

Žalúzie – praktická a pomerne bežná súčasť našich domácností patrí zároveň medzi najčastejšie zaprášené miesta v interiéroch. V akom stave sú tie vaše? Pokiaľ sa chystáte na hĺbkovejšie upratovanie, istotne sa vám zídu nasledujúce rady. Ako vyčistiť žalúzie na oknách z rôznych materiálov? Praktické tipy a triky na zbavenie sa prachu a špiny zo žalúzií sme zozbierali do tohto článku. Že sa vám nechce do umývania žalúzií? Vieme, že so zlou technikou to môže byť riadna otrava. Máme pre vás však pripravený aj čistiaci hack, ktorý zaberie minimum času a budete ho milovať. Poďme na to!

Ako často čistiť žalúzie na oknách?

Asi si poviete, že čistenie žalúzií ide ruka v ruke s umývaním okien. Sú to činnosti, ktoré sa vykonávajú naraz. Áno, na jednej strane je pravda, že vyleštiť okná bez predošlého vyčistenia žalúzií naozaj nemá cenu, lebo prach a nečistoty z nich sa dostanú aj na sklo.

No na druhej strane treba pripomenúť, že žalúzie by sa nemali čistiť len v čase veľkého upratovania, keď sa dva či trikrát do roka podujmete umyť okná. Malo by sa robiť oveľa častejšie, pretože ako sme už spomínali, žalúzie sú celkom úspešným lapačom prachu. A to dýchať určite nechcete.

Čistiť od nečistôt by sa teda žalúzie mali zhruba raz za dva či tri týždne. No utieranie prachu z nich by ste mohli pokojne realizovať aj raz za dva či tri dni, keď nájdete trochu času. Najmä v prípade, ak bývate na rušnej ulici s premávkou. Na super rýchle priebežné čistenie stačia vlhčené obrúsky na upratovanie, prípadne rukavica na prach.

ako vyčistiť žalúzie z hliníka
...

Ako vyčistiť hliníkové žalúzie?

Tieto žalúzie patria k najbežnejším. Hneď na úvod máme tip pre tých, ktorým nerobí problém žalúzie jednoducho demontovať a znovu namontovať. Totiž najrýchlejším riešením, ako z nich dostať zažranú špinu a prach čo najrýchlejšie, je ponoriť ich vo vani do vody so saponátom a špinu jemne pouvoľňovať napríklad hubkou na riad. Potom vodu vymeniť za čistú a následne už len nechať vyschnúť.

Ako ale vyčistiť hliníkové žalúzie, pokiaľ nepatríte k technickým typom a neviete ich alebo dokonca nechcete odmontovať? V tom prípade musíte zvoliť o trochu pracnejší postup. V prvom rade zo žalúzií dostaňte čo najviac usadeného prachu. Môžete ho povysávať špeciálnym nástavcom na čalúnenie a tiež použiť špeciálnu hadričku z mikrovlákna.

Ak máte horizontálne žalúzie, postupujte zhora nadol. Pri vertikálnych odstraňujte prach postupujúc smerom dole. A samozrejme, každú hliníkovú lamelu prejdite zvlášť. Dávajte pozor, aby ste ich zbytočne neprehýbali a nespôsobili tak ich zdeformovanie.

Nasleduje „mokrá fáza“, na ktorú si pripravte vodu so saponátom alebo DIY eko čistič z vody a octu v pomere 1:1. Na umývanie použite bavlnenú handričku, my odporúčame vyradenú ponožku, ktorá je na tieto účely úplne ideálna. Je to na vás, čo si vyberiete. Výborné sú na tento účel aj vyradené látkové rukavice.

utieranie prachu na žalúziách

Následne ponožku alebo handričku namočte, vyžmýkajte a medzi dvoma prstami prejdite každú jednu lamelu žalúzií. Textíliu, ktorou čistíte žalúzie, preplachujte podľa potreby. A rovnako meňte aj vodu s octom či saponátom, aby ste si nečistoty na žalúzie neroztierali. Po doumývaní žalúzie nechajte otvorené, aby sa nedotýkali a nechajte ich úplne vyschnúť.

Že je to veľká prplačka? Uznávame, že to nie je rýchla verzia toho, ako umývať žalúzie, no tu máme v zdieľanom videu aj jednu super expresnú vychytávku, na ktorú vám v zásade postačí len dobrý mop

TIP na extrémne zanesené žalúzie

Ako vyčistiť žalúzie, ktoré naozaj dlho neboli čistené a sú na nich evidentné nánosy špiny a rôzne škvrny a podobne? Máme ešte jednu super vychytávku z knihy Domácnosť od A po Z od B. Phillipsovej. V takomto prípade máte na ruky navliecť staré látkové rukavice (pozor, nie gumené ani kožené) a následne prsty rukavíc namočiť do studeného roztoku vody s čpavkom, pričom 1 lyžička čpavku ide na 1 liter vody. Žalúzie potom rovnako čistite jednu za druhou, a to palcom a ukazovákom látkovej rukavice.

Ako vyčistiť žalúzie napadnuté plesňou?

Plesnivé čierne žalúzie nie sú raritou. Stáva sa to v dôsledku vysokej vlhkosti v interiéri. Pleseň nielenže žalúzie špatí, ale býva tiež zdraviu škodlivá. Pokiaľ je na ňu krátky vyššie spomínaný roztok z vody a octu, pripravte si efektívny čistič plesne z vody, saponátu a prášku do prania. Pravidelné vetranie a používanie odvlhčovačov sú prevenciou proti tvorbe plesní na žalúziách.

Neprehliadni: Zisti, ako na zarosené okná: Nájdi príčinu a odstráň problém! 

Postup na drevené žalúzie

Drevené žalúzie patria medzi luxusnejší sortiment a interiéru dodávajú elegantnejší ráz. Starostlivosť o ne by mala byť o čosi šetrnejšia v porovnaní so žalúziami hliníkovými. No nie je to nič komplikované. 

Ide najmä o to, aby boli drevené žalúzie v čo najmenšom kontakte s vodou. A ak použijete na čistenie vodu, mali by ste ju okamžite dosucha zo žalúzií pozotierať.

V zásade však voda na drevených žalúziách nie je žiaduca. Nerobí im dobre rovnako, ako vysoká vlhkosť vzduchu v miestnosti. Vlhkosť drevené žalúzie poškodzuje a skracuje ich životnosť. Drevo totiž nabobtná a zdeformuje sa.

Na drevené žalúzie nepoužívajte agresívne chemické čističe a ani vyššie spomínanú vodu s octom, ktorá si inak robí svoju robotu dobre, ale v tomto prípade nie je žiaduca. Vyhnite sa taktiež použitiu abrazívnych čistiacich prostriedkov, ktoré by mohli poškriabať alebo inak poškodiť povrch dreva.

ako vyčistiť drevené žalúzie na oknách

Výhodou týchto žalúzií je to, že väčšina z nich je na povrchu ošetrená špeciálnou vrstvou, ktorá odráža prach a nečistoty. Preto po suchom zotretí prachu handričkou z mikrovlákna či bavlnenou ponožkou stačí aplikovať mäkkou textíliou už len prípravok určený na leštenie dreveného nábytku.

Svojpomocné čistenie textilných žalúzií

Textilné žalúzie dodávajú miestnostiam „mäkkosť“, rozptyl svetla je veľmi príjemný. Ich čistenie však môže byť trochu oriešok. Pokiaľ ich nezanedbávate, na pravidelnú údržbu postačuje ich povysávanie s nástavcom na čalúnenie a s menším príkonom vysávača. No ak ide o hĺbkové čistenie a potrebu oživiť farby, treba sa vo väčšine prípadov obrátiť na profesionálov.

Pokiaľ však chcete túto náročnejšiu úlohu zobrať do vlastných rúk (na vlastné riziko), použite na tento účel letnú mydlovú vodu a špongiu, ktorou textilné žalúzie jemne „vytepujete“. Potom textilné žalúzie nechajte roztiahnuté schnúť aj zo dva dni. 

textilné žalúzie

Ako vyčistiť vonkajšie žalúzie na oknách?

Aj keď je toto článok primárne o interiérových žalúziách, máme aj tipy na čistenie vonkajších žalúzií, ktoré sa tešia čoraz väčšej popularite. A to napríklad aj vďaka tepelnoizolačným schopnostiam. No keďže sa nachádzajú priamo vonku, aj ich zašpinenie býva citeľnejšie ako u tých interiérových. 

Veľkou výhodou je to, že sú vyrobené z odolných materiálov, takže pri ich čistení môžete použiť aj razantnejšie metódy, ako napríklad parný čistič alebo vysokotlakový čistič nastavený na malý výkon.

Pri menšom znečistení vám klasicky poslúži hubka a voda so saponátom. Na čistenie vonkajších žalúzií však rozhodne nepoužívajte žiadne chemické rozpúšťadlá či agresívne čistiace prostriedky na báze riedidiel alebo pieskových čističov.

Foto: Freepik

Použité zdroje: Barty Phillipsová: Domácnosť od A po Z, PRÚDY 1994.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.