Žalúzie – praktická  a pomerne bežná súčasť našich domácností patrí zároveň medzi najčastejšie zaprášené miesta v interiéroch. V akom stave sú tie vaše? Pokiaľ sa chystáte na hĺbkovejšie upratovanie, istotne sa vám zídu nasledujúce rady. Ako vyčistiť žalúzie na oknách z rôznych materiálov?

Ako často čistiť žalúzie na oknách?

Asi si poviete, že čistenie žalúzií ide ruka v ruke s umývaním okien. Sú to činnosti, ktoré sa vykonávajú naraz. Áno, na jednej strane je pravda, že vyleštiť okná bez predošlého vyčistenia žalúzií naozaj nemá cenu, lebo prach a nečistoty z nich sa dostanú aj na sklo.

No na druhej strane treba pripomenúť, že žalúzie by sa nemali čistiť len v čase veľkého upratovania, keď sa dva či trikrát do roka podujmete umyť okná. Malo by sa robiť oveľa častejšie, pretože ako sme už spomínali, žalúzie sú celkom úspešným lapačom prachu. Čistiť by sa teda mali raz za dva či tri týždne.

Ako vyčistiť hliníkové žalúzie?

Tieto žalúzie patria k najbežnejším. Hneď na úvod máme tip pre tých, ktorým nerobí problém žalúzie jednoducho demontovať a znovu namontovať. Totiž najrýchlejším riešením, ako z nich dostať zažranú špinu a prach čo najrýchlejšie, je ponoriť ich vo vani do vody so saponátom, špinu jemne pouvoľňovať napríklad hubkou na riad. Potom vodu vymeniť za čistú a následne už len nechať vyschnúť.

Ďalšia inšpirácia: Ako vyčistiť plastové nádoby? Skvelé tipy proti zápachu aj na zažltnutý plast

ako na čisté žalúzie

Ako vyčistiť hliníkové žalúzie, pokiaľ nepatríte k technickým typom a neviete ich alebo nechcete odmontovať? V tom prípade musíte zvoliť o trochu pracnejší postup.

V prvom rade zo žalúzií dostaňte čo najviac usadeného prachu. Môžete ho povysávať špeciálnym nástavcom na čalúnenie a tiež použiť špeciálnu hadričku z mikrovlákna. Ak máte horizontálne žalúzie, postupujte zhora nadol. Pri vertikálnych odstraňujte prach postupujúc smerom dole, samozrejme každú hliníkovú lamelu prejdite zvlášť. Dávajte pozor, aby ste ich zbytočne neprehýbali a nespôsobili tak ich zdeformovanie.

Nasleduje „mokrá fáza“, na ktorú si pripravte vodu so saponátom alebo DIY eko čistič z vody a octu v pomere 1:1. Na umývanie použite bavlnenú handričku, my odporúčame vyradenú ponožku, ktorá je na tieto účely úplne ideálna. 

Je to na vás, čo si vyberiete. Následne ponožku alebo handričku namočte, vyžmýkajte a medzi dvoma prstami prejdite každú jednu lamelu žalúzií.

Zaujme ťa: Obliečky do postieľky pre dieťa? Tu ich nájdeš spolu s tipmi pre zdravý spánok

utieranie prachu na žalúziách
Textíliu, ktorou čistíte žalúzie, preplachujte podľa potreby a rovnako aj vodu s octom či saponátom, aby ste si nečistoty na žalúzie neroztierali. Po doumývaní žalúzie nechajte otvorené, aby sa nedotýkali a nechajte ich úplne vyschnúť.

Ako vyčistiť žalúzie z dreva?

Drevené žalúzie patria medzi luxusnejší sortiment a interiéru dodávajú elegantnejší ráz. Starostlivosť o ne by mala byť o čosi šetrnejšia v porovnaní so žalúziami hliníkovými, no nie je to nič komplikované. 

Ide najmä o to, aby boli drevené žalúzie v čo najmenšom kontakte s vodou. A ak použijete na čistenie vodu, mali by ste ju okamžite dosucha zo žalúzií pozotierať.

V zásade však voda na drevených žalúziách nie je žiaduca. Nerobí im dobre rovnako, ako vysoká vlhkosť vzduchu v miestnosti. Vlhkosť drevené žalúzie poškodzuje a skracuje ich životnosť. Na drevené žalúzie nepoužívajte agresívne chemické čističe a ani vyššie spomínanú vodu s octom.

Neprehliadni: Zisti, ako na zarosené okná: Nájdi príčinu a odstráň problém!

 

ako vyčistiť drevené žalúzie na oknách

Výhodou týchto žalúzií  je to, že väčšina z nich je na povrchu ošetrená špeciálnou vrstvou, ktorá odráža prach a nečistoty. Preto po suchom zotretí prachu handričkou z mikrovlákna či bavlnenou ponožkou stačí aplikovať mäkkou textíliou už len prípravok určený na leštenie dreveného nábytku.

Ako vyčistiť textilné žalúzie na oknách?

Textilné žalúzie dodávajú miestnostiam „mäkkosť“, rozptyl svetla je veľmi príjemný. Ich čistenie však môže byť trochu oriešok. Pokiaľ ich nezanedbávate, na pravidelnú údržbu postačuje ich povysávanie s nástavcom na čalúnenie a s menším príkonom vysávača. No ak ide o hĺbkové čistenie a potrebu oživiť farby, treba sa vo väčšine prípadov obrátiť na profesionálov.

Pokiaľ však chcete túto náročnejšiu úlohu zobrať do vlastných rúk (na vlastné riziko), použite na to letnú mydlovú vodu a špongiu, ktorou textilné žalúzie jemne „vytepujete“. Potom ich nechajte roztiahnuté schnúť aj zo dva dni.

textilné žalúzie

Ako vyčistiť vonkajšie žalúzie na oknách?

Aj keď je toto článok primárne o interiérových žalúziách, máme aj tipy na čistenie vonkajších žalúzií, ktoré sa tešia čoraz väčšej popularite. A to napríklad aj vďaka tepelnoizolačným schopnostiam. No keďže sa nachádzajú priamo vonku, aj ich zašpinenie býva citeľnejšie ako u tých interiérových. 

Veľkou výhodou je to, že sú vyrobené z odolných materiálov, takže pri ich čistení môžete použiť aj razantnejšie metódy, ako napríklad parný čistič alebo vysokotlakový čistič nastavený na malý výkon. Pri menšom znečistení vám klasicky poslúži hubka a voda so saponátom. Na čistenie vonkajších žalúzií však rozhodne nepoužívajte žiadne chemické rozpúšťadlá či agresívne čistiace prostriedky na báze riedidiel alebo pieskových čističov.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.