REKLAMA

Už je to nejaký ten čas, keď sa na poličkách drogérií aj parfumérií či lekární začali objavovať krémy s označením BB. Najviac oceňované boli najskôr tie kórejské, no dnes už vyrába tento druh produktu množstvo väčších celosvetovo pôsobiacich i menších lokálnejších značiek. Ide o akýsi prienik medzi jemnejším make-upom a zároveň ošetrujúcim krémom na tvár, ktorý môže mať aj ochranu proti slnečnému žiareniu a množstvo iných benefitov. Šikovná multifunkčná vecička, ktorá si získala svoje stabilné miesto v kozmetických taštičkách mnohých žien. BB krém teda s veľkou pravdepodobnosťou už poznáte. Ale viete, čo je to CC krém?

K BB krémom časom pribudli nielen CC, ale aj DD či EE krémy a, pravdupovediac, v tomto segmente „písmenkových“ produktov začal byť mierny chaos. Preto vám v nasledujúcich riadkoch vysvetlíme, aký je medzi nimi rozdiel, aby ste vedeli siahnuť po tom správnom produkte pre váš typ pleti.

BB krém pre mladšiu vekovú kategóriu

Čo očakávať od BB krému? Jemné tónovanie, ale aj hydratáciu, vitamíny na rozjasnenie pleti, zložky bojujúce proti rozšíreným pórom, pupienkom a iným nedokonalostiam, ktoré sú typické predovšetkým pre mladú pleť. Môže byť toho viac či menej, a to od produktu k produktu. 

V zásade však majú BB (Blemish Balm) krémy ľahšie krycie schopnosti a dalo by sa povedať, že ide o tónovacie krémy s účinkami navyše. 

Zaujme ťa: Recenzia: Saffee – ADVENCED RADIANCE BOOSTER ANTI-AGING SERUM

REKLAMA

Niektoré sa dokonca dajú vrstviť a vy dosiahnete efekt klasického make-upu. Výber odtieňov však býva v tomto segmente dosť obmedzený. BB krémy mávajú väčšie SPF ako klasické make-upy. Je vhodné dodať, že nie sú vhodné pre príliš mastnú až aknóznu pleť.

Farebná korekcia pleti s CC krémom

Čo je to CC krém, ak by sme ho mali definovať čo najjednoduchšie? CC krém je skratka od anglického Colour Correction a zaujímavé na ňom je to, že môže, ale nemusí mať žiadny odtieň v zmysle tónovacieho krému alebo make-upu.

Jeho hlavnou funkciou má byť vykorigovanie farby pleti, napríklad začervenania. Pleť by mala byť po použití zjednotená a svieža.

Najkvalitnejšie CC krémy obsahujú predovšetkým hodnotné zložky, ktoré po dlhodobejšom pôsobení majú pleť aj liečiť, resp. dostať ju do formy.

Neprehliadni: Najlepšia kozmetika na citlivú pleť: Dopraj si cielenú starostlivosť a spoznaj tipy na zvýšenie odolnosti pokožky

 

Taktiež obsahujú celkom dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením. Ideálne je použiť CC krém ako bázu pod klasický make-up. Keďže väčšinou nemá krycie schopnosti alebo sú len veľmi mierne.

DD krém, čiže Daily Defense = denná ochrana

Tento produkt v zásade poskytuje viac starostlivosti ako CC krém, ale zároveň má lepšiu kryciu schopnosť ako BB krém. V tomto produkte by ste mali nájsť dokonalé skĺbenie denného krému so širokou škálou pôsobnosti (protivrásková starostlivosť, ochrana pred negatívnymi vonkajšími faktormi, udržiavanie prirodzenej rovnováhy, hĺbková hydratácia atď.) a make-upu, ktorý dokáže prekryť aj väčšie nedostatky, napríklad pigmentové škvrny.

Inšpiruj sa: Ako odličovať oči? Nerob chyby, toto je správny postup

DD krém býva vhodnejší pre zrelšiu pleť. Veľkou výhodou pri DD krémoch býva to, že ich možno aplikovať aj na najcitlivejšiu pokožku, teda aj pod oči ako korektor. DD krém teda splní úlohu minimálne troch produktov, čo rozhodne stojí minimálne za vyskúšanie.

EE krém – exfoliácia a dodanie energie

Názov najnovšieho typu „písmenkového“ produktu je skratkou z Extra Exfoliating a Energy Enchancing. EE krém dodá pleti jas a energiu, a to aj vďaka peelingovým zložkám, ako sú AHA či BHA kyseliny. Okrem zjednotenia pleti často ponúka aj anti-agingový efekt. Krytie býva stredné na báze zapuzdrených pigmentov, ktoré začnú farbiť až v kontakte s pokožkou a prispôsobia sa jej. Na trhu týchto produktov však nie je veľmi veľa.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.