REKLAMA

Diagnostikovali vám chronické zápalové ochorenie pokožky, ktoré sa zvykne nazývať ružovka, no a momentálne ste v štádiu, keď zvažujete rosacea krém? Poradíme vám. Rosacea, resp. ružovka je nepríjemná nielen vizuálne, a to stálym začervenaním pleti, viditeľnými žilkami či vriedkami podobnými akné, ale taktiež sa spája s citlivosťou, štípaním, opuchmi až zhrubnutím pokožky a trvalou zmenou štruktúry pleti. Nehovoriac o psychickej nepohode ľudí, ktorí sú rosaceou poznačení a ovplyvňuje to v konečnom dôsledku aj ich sociálne interakcie. Nie je ojedinelé, že kvôli svojmu stavu pleti prepadajú depresívnym stavom.

Rosacea postihuje viac ženy ako mužov a predovšetkým svetlejšie typy pleti. V populácii s ňou bojuje až 10 % ľudí. Objavovať sa začína zhruba až po tridsiatom veku života, najviac sa ale vyskytuje medzi štyridsiatym a šesťdesiatym rokom. Postihuje oblasť tváre, a to predovšetkým nos, líca, bradu a niekedy aj čelo. Ako zakročiť? V prvom rade najskôr navštívte dermatológa, no a následne dajte na naše tipy a recenzie. V článku nájdete konkrétne produkty na čistenie zapálenej pokožky, najlepší krém na rosaceu, presnejšie povedané viac overených krémov, ale taktiež účinné sérum, ktoré má okrem pozitívneho vplyvu na kožu s rosaceou aj anti-aging účinky. Tieto produkty výrazne redukujú sprievodné vizuálne prejavy ružovky a naozaj stoja za to.

Čo by ste mali rozhodne vedieť!

Za prepuknutím ružovky môžu stáť rôzne faktory, a to od dedičných cez výraznejšie hormonálne zmeny, život pod neustály stresom, ale aj pobyt v znečistenom, zadymenom či alergénmi kontaminovanom prostredí, no zahrnúť sem môžeme aj nezdravý životný štýl (alkohol, fajčenie), teplotné výkyvy (sauna, klíma, prechody z horúceho do studeného prostredia) či nadmerné vystavovanie sa slnku.

Rosacea je ochorenie kože, nad ktorým netreba mávnuť rukou, nakoľko jeho štádiá sa stupňujú a postupom času sa bez liečby stav pokožky výrazne zhoršuje. Choroba môže dokonca zasiahnuť aj očné viečka a spojivky. Nenechajte sa pomýliť chvíľami, keď sa nič nedeje a dokonca sa javí, že začervenaná pokožka ustupuje.

rosacea stav na pleti kde sa vyskytuje ružovka na brade na lícach na nose

Prvé kroky pri prejavoch ružovky

Čo robiť v prvom rade? Pokiaľ ste tak ešte neurobili, navštívte dermatológa a podstúpte liečbu na rosaceu čím skôr. Len odborník vám definitívne potvrdí alebo vyvráti domnienku o tejto kožnej chorobe.

Prečo je dôležité ísť za dermatológom? Je celkom možné, že za vašou začervenenou tvárou nemusí stáť rosacea, ale napríklad alergia či ekzém. No a pokiaľ chcete do boja s kožnými ťažkosťami vyraziť s tými najlepšími zbraňami, je nevyhnutné, aby ste vedeli, o ktorého konkrétneho nepriateľa ide. Okrem toho je zrejmé, že len lekár vám vie predpísať aj účinné antibiotiká či maste, ktoré nie sú voľne dostupné.

Okrem odbornej liečby je pri ružovke dôležité eliminovať čo najviac „spúšťače“ začervenania. Patrí medzi ne už vyššie spomínaný stres, korenené jedlo, alkohol, nadmerné vystavovanie sa slnku, sauna a mnohé ďalšie. Okrem toho však treba výrazne prehodnotiť svoju kozmetickú rutinu.

Niektoré produkty budete musieť vymeniť. Určite je potrebné dokúpiť kvalitný rosacea krém a tiež jemný čistič či iné kozmetické nevyhnutnosti pre tú najcitlivejšiu starostlivosť. 

Pozri tiež: Najlepšia kozmetika na citlivú pleť: Dopraj si cielenú starostlivosť a spoznaj tipy na zvýšenie odolnosti pokožky

rosacea krém na ružovku aplikácia účinok

Koža postihnutá ružovkou je hypersenzitívna a jej stav zhoršuje akékoľvek podráždenie. Preto treba poriadne zvažovať, čo na pleť dáte a čo nie. Aj vďaka vhodným kozmetickým produktom na rosaceu budete vedieť udržať toto už takpovediac doživotné ochorenie v norme. Ide hlavne o zmiernenie začervenania, ale aj šupinkatenia či pupienkov a hrbolčekov, ktoré ružovka spôsobuje.

Ako a čím čistiť pokožku s rosaceou?

Pokožka s rosaceou si vyžaduje maximálne šetrný prístup, a to počínajúc jej čistením. Ideálne je používať prípravky bez parfumácie a oblúkom sa treba vyhnúť produktom na pleť s obsahom alkoholu. Ten by tento kožný problém mohol výrazne zhoršiť. Zabudnite teda na všetky čističe, ako napríklad pleťové vody či gély, ktoré ho obsahujú. Samozrejme, toto sa týka nielen kozmetiky na čistenie pokožky, ale aj krémov, sér či dekoratívnej kozmetiky.

Podobne ako so zložkou alkoholu je to so všetkými iritujúcimi zložkami i vplyvmi, či už chemickými (okrem alkoholu sem patria i niektoré parabény), tak aj mechanickými. Pod negatívnymi mechanickými vplyvmi rozumieme neprípustné drhnutie pokožky a napríklad i využívanie peelingov. Pokiaľ máte rosaceu, zabudnite nielen na peelingovanie pokožky, ale aj na používanie akýchkoľvek kefiek na tvár. Tieto trendy kefky sú nevhodné ako na pokožku s rosaceou, tak aj na kožu s akné či inými problémami. Určite to nie je vhodný čistiaci prostriedok na citlivú a suchú pleť. Z času na čas si kefku na tvár môže dopriať akurát pleť normálna a fakticky bezproblémová.

A čo si teda predstaviť pod šetrným čistením? Je to jemné čistenie pleti neiritujúcimi, ale naopak upokojujúcimi produktmi. Odporúčame dôkladné dvojfázové čistenie pleti, ktoré zahŕňa ako olejovú zložku (čistenie odličovacím hydrofilným olejom/mliekom), tak aj dočistenie jemným umývacím gélom.

Všetky používané produkty majú prispieť k šetrnému a dôkladnému vyčisteniu pokožky a nemali by ju zbytočne zaťažovať. Pozor aj pri utieraní tváre. Sušte ju poťupkávaním jemným uteráčikom alebo papierovým obrúskom.

Zaujme ťa: Kozmetické produkty určené na rosaceu a citlivú pleť

REKLAMA
umývanie tváre produktmi na rosaceu

Čo má obsahovať top rosacea krém a ďalšia kozmetika na ružovku?

Nielen kozmetika na čistenie pleti s ružovkou, ale aj rosacea krém a ostatné produkty majú byť v zásade ľahké, nedráždivé a zbytočne nezaťažujúce pokožku. Dôraz klaďte nie na kvantitu, ale na kvalitu produktov.

Čo by mali ešte by mali spĺňať top produkty na rosaceu? Určite je nutné pleti zabezpečiť dostatočnú hydratáciu a mimoriadne dôležité je aj chránenie pokožky pred UV žiarením, ktoré má zásadný potenciál stav ružovky zhoršiť.

Účinné zložky 

V kozmetike určenej na rosaceu vyhľadávajte najmä nasledujúce blahodarné zložky.

 • Kyselina azealová rieši rôzne kožné problémy. Ide o TOP zložku produktov určených na rosaceu. Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom pôsobí proti zápalom, čo je v podstate nielen ružovka, ale i akné. Pri rosacei znižuje počet vyrážok a zmierňuje začervenanie pleti. Upokojuje a zjemňuje pokožku. Je to taktiež látka pôsobiaca proti hyperpigmentácii.
 • Kyselina hyalurónová je zásadnou hydratačnou a regeneračnou zložkou mnohých produktov. Je označovaná za jednu z najvýraznejších anti-aging látok v kozmetike. Vďaka svojim cenným účinkom, a to predovšetkým hĺbkovému zvlhčeniu pleti, nemôže chýbať ani v kozmetickej rutine ľudí s ružovkou.
 • Bisabolol je ideálnou zložkou kozmetiky určenej na citlivú pleť. Má totiž výrazne upokojujúce účinky. Okrem toho pôsobí aj antimikrobiálne, antioxidačne, antiagingovo a zosvetľujúco. Preto je skvelou látkou nielen v rocasea krémoch či sérach.
 • Alantoín sa používa najmä na ošetrenie suchej, drsnej a svrbiacej pokožky. Má hydratačné, vyhladzujúce a hojivé účinky. 
 • Niacínamid je v súčasnosti mimoriadne trendy no zároveň aj reálne fungujúcou zložkou na rôzne zápaly a začerveniania pleti. V správnej koncentrácii upokojuje pokožku a tiež buduje jej imunitu voči negatívnym vplyvom. Je skvelý ako do kozmetiky pre ľudí s akné, tak aj pre špeciálne citlivú pokožku, akou je aj tá s rosaceou.
 • Ceramidy sú prirodzenou súčasťou bunkových membrán. Vekom ich ubúda a po štyridsiatke je ich dôležité dopĺňať. A to najmä v prípade citlivej pleti, ktorá potrebuje posilňovať svoju obrannú bariéru. Dbajte na to, aby ich obsahoval váš rosacea krém, prípadne využívajte sérum nadupané ceramidmi.
krém na rosaceu
 • Pupalkový olej v kozmetike zmierňuje začervenanie, svrbenie i olupovanie pokožky. Je to všestranne účinná prírodná zložka na vonkajšie i vnútorné problémy tela. Odporúča sa aj jeho lokálne aplikovanie v kombinácii s iným olejom (napr. kokosovým).
 • Panthenol
 • Výťažky z ovsa
 • Výťažky zo pšeničných klíčkov
 • Bambucké maslo

Upokojujúca doplnková starostlivosť, ktorá stojí za povšimnutie

Postupne sa dostávame k hlavnej téme článku, ktorou je rocacea krém, no nedá nám nespomenúť doplnkovú starostlivosť v podobe upokojujúceho séra určeného pre citlivú pleť univerzálne. No pre pleť s ružovkou je priam pokladom. Obsahuje 1 % bakuchiol, squalán z olív, olej z marhuľových jadier, čiže protizápalovo a antibakteriálne pôsobiace zložky. Ideálne je používať ho v rámci večernej rutiny, či už samostatne alebo primiešaný v kréme.

Benefitom tohto séra, ktoré sa volá Noili Bakuchiol & Squalane Oil Serum, je to, že okrem upokojenia a jemnej pleti so sebou prináša aj anti-aging účinky, ktoré si inak ľudia s ružovkou môžu dopriať len v minime kozmetiky, keďže zložky protivráskovo orientovaných výrobkov inak patria medzi tie agresívnejšie. Do tohto séra však môžu pokojne ísť aj tí s najcitlivejšou pokožkou. Pozor však na dávkovanie a intenzitu používania. Na začiatok si ho doprajte raz za týždeň, a to aj napriek tomu, že z výsledkov po použití budete uchvátení.

Najlepší krém na rosaceu

Teraz zosumarizujeme zoznam najúčinnejších krémov na rosaceu na trhu. A na záver ponúkame náš tip na TOP produkt z tejto kategórie starostlivosti.

 • Rýchle upokojenie, zmiernenie začervenania a zastabilizovanie stavu dosiahnete vďaka krému BIODERMA Sensibio AR. Zabraňuje ďalšiemu rozširovaniu začervenania a pleť chráni pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia.
 • S príjemným denným krémom AVÈNE Antirougeurs neurobíte krok vedľa, pokiaľ vás trápi citlivá pleť, sklony k začervenaniu či miernejšia forma ružovky. Vďaka obsahu liečivej termálnej vody pôsobí na podráždenú pokožku ako balzam, tvorí obrannú bariéru pleti, čím pomáha zmierňovať citlivosť kože a jej pnutie, svrbivosť i začervenania. Plusom je aj obsah SPF 30, keďže slnečná ochrana je pre pleť s ružovkou nevyhnutnosťou.
 • Vysoká kožná znášanlivosť a účinnosť v prípadoch nielen citlivej pleti, ale i pokožky s ružovkou bol zaznamenaný pri dennom kréme EUCERIN Anti-Redness. Tento krém je označovaný ako doplnková starostlivosť pri liečbe kuperózy a rosacey. Aktívna zložka SymSitive okamžite upokojuje podráždenie pleti a protizápalový licochalcon A účinne pôsobí proti začervenaniu. Okrem odstránenie začervenania a nepríjemných pocitov zvyšuje pri pravidelnom používaní odolnosť pokožky voči negatívnym vplyvom.
 • ACM Rosakalm je vhodný na citlivú a reaktívnu pokožku so sklonom k červenaniu pre okamžité a dlhotrvajúce upokojenie. Zmierňuje pocity horúčavy, napätia, podráždenia, zjednocuje pleť a zároveň ju hydratuje a chráni pred vonkajšími agresívnymi vplyvmi, čím prináša pokožke maximálny komfort.
 • LA ROCHE-POSAY Rosaliac CC je podľa nášho názoru najlepší rosacea krém, a to dokonca 3V1. Ide o krém aj make-up v jednom a k tomu chráni pokožku pred UV žiarením. Máme ho vyskúšaný na vlastnej koži a porovnali sme jeho účinky s inými produktmi tohto typu starostlivosti o pleť s ružovkou. Keďže tento komplexný krém a make-up v jednom obsahuje aj SPF, je vhodné na noc túto starostlivosť rozšíriť o krém z rovnakého radu a podobným zložením, ale bez SPF a krytia LA ROCHE-POSAY Rosaliac. Je to intenzívny reparačný krém s účinnými zložkami. A k tomu rovnako ako prvý spomínaný z tohto radu obsahuje inováciu Ambophenol, ktorý vstrebáva začervenanie pri jeho zdroji. Ide o jedinú aktívnu látku pôsobiacu pri zdroji rosacey, reguluje antimikrobiálnu produkciu peptidov.

Nezabúdajte odstrániť spúšťač ružovky

Na záver je mimoriadne dôležité zmieniť, že okrem vonkajšej liečby ružovky treba v zásade odhaliť jej spúšťač. Pravdepodobne sa bude nachádzať niekde vo vašich útrobách. Čo to znamená? Jednoducho to, že len vyhýbanie sa vonkajším faktorom, ktoré stav rosacei zhoršujú a spomínali sme ich vyššie, nestačí. Treba odhaliť podstatu problému. Spúšťačov však môže byť mnoho, a to od potravinovej intolerancie až po helikobaktera. Tejto téme sa však už budeme detailnejšie venovať v inom článku.

Foto: Freepik/redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.