V nasledujúcom článku spoznáte tipy na zharmonizovanie a posilnenie odolnosti citlivej pokožky. Samozrejme, že nemôže chýbať ani najlepšia kozmetika na citlivú pleť. Pozrieme sa predovšetkým na tie zložky krémov, odličovačov a sér, ktoré majú na citlivú pleť blahodarné účinky vďaka upokojujúcim a reparačným účinkom. No a k srdcu by ste si mali taktiež zobrať rady, čomu sa pri citlivej pleti radšej oblúkom vyhnúť.

Ako definovať citlivú pokožku?

Hneď na úvod treba povedať, že citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu, vystupujúcim žilkám, svrbeniu či páleniu nie je v pravom zmysle slova typom pokožky (sem radíme pleť mastnú, suchú, zmiešanú). Ide skôr o stav. A to stav naozaj nepriaznivý. Mohol by sa nazvať stavom chorobným, najmä v prípade kožných problémov, ako je rosacea či kuperóza. Precitlivelá pokožka však môže byť aj prechodnou reakciou na nevhodnú kozmetiku, poveternostné podmienky, jedlo a podobne. 

Ako sa prejavuje citlivá pleť a ktorý problém treba pri nej riešiť v prvom rade?

Do značnej miery má senzitívna pokožka spoločné znaky s pleťou suchou, resp. pleť suchá býva často i pleťou precitlivelou. Znamená to, že je podráždená vonkajšími či vnútornými vplyvmi a jej obranná bariéra je narušená. Precitlivelou sa však okrem suchej môže stať pokojne i pokožka mastná či s akné. Príčinou môžu byť napríklad príliš agresívne látky v kozmetike, ako je alkohol.

Citlivá pleť má sklon k začervenaniu a jej podráždenie sa môže prejavovať i vytváraním pupáčikov, presušenými miestami, svrbením, pnutím či pálením. Zaujímavosťou je, že väčší nábeh na tieto negatívne prejavy majú ľudia s bledým typom pokožky. Teda tí, ktorí majú i menej pigmentu, ťažšie sa opaľujú, ale ľahko sa červenajú. A citlivejšou sa prirodzene pokožka stáva aj s pribúdajúcim vekom. 

ako sa prejavuje citlivá pleť

Čo na citlivú pleť nepoužívať a ako jej pomôcť?

Pokožka môže negatívne zareagovať na mnohé podnety, je to individuálne. Treba si všímať, kedy dochádza k jej začevenaniu či iným prejavom iritácie. Môže to byť po jedle, na ktoré je váš organizmus intolerantný, no pnutie a narušenie ochrannej bariéry pokožky spôsobuje aj sucho, vietor, teplo, chemické látky v kozmetike, prášku na pranie, ba dokonca aj stres, nedostatok spánku i hydratovania organizmu, hormonálne zmeny… V prvom rade treba nájsť spúšťač, ktorý spôsobuje citlivú pleť. Za zváženie tiež stojí infekcia Helikobakterom spôsobujúca mnohé kožné problémy, ktorú treba preliečiť.

Pri starostlivosti o citlivú pleť si treba dávať špeciálne pozor na mechanický tlak a drhnutie pri odličovaní či umývaní. Nielen pleť senzitívna, no predovšetkým ona si vyžaduje šetrný prístup. Nevhodný je okrem používania akýchkoľvek hubiek či kefiek na umývanie zaiste i mechanický peeling, nech by boli jeho zrniečka akokoľvek jemné.

Pre citlivú pleť sú typické zápalové prejavy v menšej i väčšej miere, preto si treba dať pozor na všetky dráždivé, ako chemické, tak aj mechanické vplyvy. Vyhnúť sa treba aj príliš horúcej vode, parfumovaným a penivým produktom a pri utieraní je vhodné pleť osušiť uterákom len tak, že ho k nej budete jemne prikladať.

najlepšie krémy a kozmetika na citlivú pleť

Veľký dôraz treba dbať ak na sterilnosť používanej kozmetiky a tiež rôznych aplikátorov make-upu a štetcov, aby nedošlo k bakteriálnej kontaminácii a následnému podráždeniu citlivej pokožky.

Neprehliadni: Ako vyčistiť kozmetiku? Tu je jednoduchý návod nielen na kozmetické štetce

Najlepšia kozmetika na citlivú pleť a kľúčové látky na jej posilnenie

A dostávame sa k podstate. Aké produkty, ale predovšetkým ktoré látky treba preferovať v každodennej rutine v rámci starostlivosti o senzitívnu pokožku?  Vyššie sme už naznačili, že by malo ísť o nedráždivé neparfumované produkty.

Pri citlivej pleti si dobre študujte zloženie aj čisto prírodných produktov, ktoré môžu na prvý pohľad pôsobiť bezproblémovo. Aj tie totiž môžu obsahovať síce prírodné, no i celkom dráždivo pôsobiace silice, prípadne vysušujúci a podráždenie spôsobujúci alkohol.

Výborné sú pre citlivú pokožku na odličovanie či umývanie rôzne typy hydrofilných olejov alebo jemné balzamy, ako je napríklad tento od CeraVe.

aké zložky by mala obsahovať kozmetika na citlivú pleť

V krémoch, sérach a maskách na citlivú pleť by ste tiež mali vyhľadávať zložky, ako je upokojujúci ovos, hydratačne pôsobiaca a jemná ureakyselina hyalurónová, posilňujúce betaglukány, probiotiká, fermenty či niacinamid. 

Strelou do čierneho sú  kozmetické produkty s ceramidmi, ktoré sú pleti vlastné a budujú prirodzene jej ochrannú bariéru. Top voľbou sú takzvané „cica“ produkty určené špeciálne pre potreby suchej a precitlivelej pleti.

V rámci starostlivosti o citlivú pleť taktiež nemožno zanedbať ochranu pred slnkom, ktoré môže byť jedným zo zásadných iritujúcich faktorov. Namiesto chemického SPF je však lepšie popozerať sa po produktoch s minerálnym SPF, keďže sú k pleti oveľa šetrnejšiou alternatívou.

 Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.