V nasledujúcom článku spoznáte tipy na zharmonizovanie a posilnenie odolnosti citlivej pokožky. Samozrejme, že nemôže chýbať ani najlepšia kozmetika na citlivú pleť. 

Pozrieme sa predovšetkým na tie zložky krémov, odličovačov a sér, ktoré majú na tento typ pleti blahodarné účinky vďaka upokojujúcim a reparačným účinkom. No a k srdcu by ste si mali taktiež zobrať rady, čomu sa pri citlivej pleti radšej oblúkom vyhnúť. Vybrať si tiež budete môcť z konkrétnych produktov vhodných pre citlivú pokožku. 

Ako definovať citlivú pokožku?

Hneď na úvod treba povedať, že citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu, vystupujúcim žilkám, olupovaniu, svrbeniu či páleniu nie je v pravom zmysle slova typom pokožky (sem radíme pleť mastnú, suchú, zmiešanú).

V tomto prípade ide skôr o stav. A to stav naozaj nepriaznivý. Mohol by sa nazvať aj chorobným, predovšetkým v prípade kožných problémov, ako je rosacea či kuperóza. 

Citlivá koža totiž pri neustálom dráždení či neriešení vnútorného problému, ktorý zapríčiňuje tento stav, môže vyústiť aj do spomínaných kožných chorôb.

Precitlivelá pokožka môže byť aj prechodnou reakciou na nevhodnú kozmetiku, poveternostné podmienky, jedlo a podobne. V každom prípade si treba všímať, čo vedie k zhoršeniu stavu citlivej pokožky a všetko, čo ju nejakým spôsobom irituje, odstrániť alebo aspoň minimalizovať.  

Ako sa prejavuje citlivá pleť a ktorý problém treba pri nej riešiť v prvom rade?

Do značnej miery má senzitívna pokožka spoločné znaky s pleťou suchou, resp. pleť suchá býva často i pleťou precitlivelou. Znamená to, že je podráždená vonkajšími či vnútornými vplyvmi a jej obranná bariéra je narušená. 

Precitlivelou sa však okrem suchej môže stať pokojne i pokožka mastná či s akné. Príčinou môže byť napríklad používanie príliš agresívnych látok v kozmetike, ako je alkohol či rôzne konzervanty a parfumácie.

Citlivá pleť má sklon k začervenaniu a jej podráždenie sa môže prejavovať i vytváraním žihľavky, pupáčikov, podkožných cýst, celkovou zmenou štruktúry pokožky, presušenými miestami, svrbením, pnutím či pálením. 

Tip od nás: Spoznaj TOP výber prírodnej dekoratívnej kozmetiky aj pre tú najcitlivejšiu pleť

ako sa prejavuje citlivá pleť

Zaujímavosťou je, že väčší nábeh na tieto negatívne prejavy majú ľudia s bledým typom pokožky. Teda tí, ktorí majú i menej pigmentu, ťažšie sa opaľujú, ale ľahko sa červenajú. A citlivejšou sa prirodzene pokožka stáva aj s pribúdajúcim vekom.

O pokožku zvnútra sa postará nutrikozmetický prípravok Dermavit s unikátnym zložením. Obsahuje TOP 11 prírodných látok s vitamínmi a minerálmi, ktoré pleť nevyhnutne potrebuje k tomu, aby bola zharmonizovaná a vyživená. Zabojujete s ním efektívne proti akné, upokojíte a regenerujete pokožku ozdravnou silou zvnútra. 

Čo na citlivú pleť nepoužívať a ako jej pomôcť?

Pokožka môže negatívne zareagovať na mnohé podnety. Je to individuálne. Treba si všímať, kedy dochádza k jej začevenaniu či iným prejavom iritácie. Môže to byť po jedle, na ktoré je váš organizmus intolerantný, no pnutie a narušenie ochrannej bariéry pokožky spôsobuje aj sucho, vietor, teplo, chemické látky v kozmetike, prášku na pranie, ba dokonca aj stres, nedostatok spánku i hydratovania organizmu, hormonálne zmeny…

V prvom rade treba nájsť spúšťač, ktorý spôsobuje citlivú pleť. Za zváženie tiež stojí infekcia Helikobakterom spôsobujúca mnohé kožné problémy, ktorú treba preliečiť. Pokiaľ totiž nevyriešite problém, ktorý sa môže nachádzať vo vnútri organizmu, tak ani tá najlepšia kozmetika na citlivú pleť vám z dlhodobého hľadiska nepomôže.

Pri starostlivosti o citlivú pleť si treba dávať špeciálne pozor na mechanický tlak a drhnutie pri odličovaní či umývaní. Nielen pleť senzitívna, no predovšetkým ona si vyžaduje šetrný prístup. Nevhodný je okrem používania akýchkoľvek hubiek či kefiek na umývanie zaiste i mechanický peeling, nech by boli jeho zrniečka akokoľvek jemné.

Neprehliadni: Ako vyčistiť kozmetiku? Tu je jednoduchý návod nielen na kozmetické štetce

najlepšie krémy a kozmetika na citlivú pleť

Pre citlivú pleť sú typické zápalové prejavy v menšej i väčšej miere, preto si treba dať pozor na všetky dráždivé, a to ako chemické, tak aj mechanické vplyvy. Ráno sa dokonca odporúča na opláchnutie pleti používať len čistú vodu.

Vyhnúť sa treba aj príliš horúcej vode, parfumovaným a penivým produktom a pri utieraní je vhodné pleť osušiť uterákom len tak, že ho k nej budete jemne prikladať.

Veľký dôraz treba dbať ak na sterilnosť používanej kozmetiky a tiež rôznych aplikátorov make-upu a štetcov, aby nedošlo k bakteriálnej kontaminácii a následnému podráždeniu citlivej pokožky.

Najlepšia kozmetika na citlivú pleť a kľúčové látky na jej posilnenie

A dostávame sa k podstate. Aké produkty, ale predovšetkým ktoré látky treba preferovať v každodennej rutine v rámci starostlivosti o senzitívnu pokožku?  Vyššie sme už naznačili, že by malo ísť o nedráždivé neparfumované produkty.

Pri citlivej pleti si dobre študujte zloženie aj čisto prírodných produktov, ktoré môžu na prvý pohľad pôsobiť bezproblémovo. Aj tie totiž môžu obsahovať síce prírodné, no i celkom dráždivo pôsobiace silice, prípadne vysušujúci a podráždenie spôsobujúci alkohol.

Výborné sú pre citlivú pokožku na odličovanie či umývanie rôzne typy hydrofilných olejov alebo jemné balzamy a peny, ako je napríklad TÁTO.

aké zložky by mala obsahovať kozmetika na citlivú pleť

V krémoch, sérach a maskách na citlivú pleť by ste tiež mali vyhľadávať zložky, ako je upokojujúci ovos, hydratačne pôsobiaca a jemná ureakyselina hyalurónová, posilňujúce betaglukány, probiotiká či fermenty.

Strelou do čierneho sú kozmetické produkty s ceramidmi, ktoré sú pleti vlastné a budujú prirodzene jej ochrannú bariéru. Top voľbou sú takzvané „cica“ produkty určené špeciálne pre potreby suchej a precitlivelej pleti.

Pokiaľ túžite siahnuť po niečo výživnejšom na zimu pre svoju citlivú pleť, využiť môžete jemné prírodné oleje. Na tento typ pleti sa odporúča predovšetkým zjemňujúci a posilňujúci pupalkový olej a protizápalovo a regeneračne pôsobiaci nechtíkový olej. 

V rámci starostlivosti o citlivú pleť taktiež nemožno zanedbať ochranu pred slnkom, ktoré môže byť jedným zo zásadných iritujúcich faktorov. Namiesto chemického SPF je však lepšie popozerať sa po produktoch s minerálnym SPF, keďže sú k pleti oveľa šetrnejšiou alternatívou.

Jednoduchá rutina pre citlivú pleť

1. Ráno aj večer pleť jemne, ale dôkladne vyčistite. Využiť možno čistiaci olej/mlieko aj jemnú penu či gél na tvár. Dvojfázové odličovanie, teda najskôr použiť na čistenie mastný produkt a následne produkt spláchnuteľný vodou, je najideálnejšie riešenie. Na utretie používajte malé uteráčiky na tvár, ktoré denne striedajte.

2. Pleť na deň prestriekajte hydrolátom a na ešte jemne vlhkú pokožku aplikujte reparačné sérum a následne upokojujúci krém. Na deň nezabudnite ako poslednú ochrannú vrstvu aplikovať SPF.

3. Večer po odlíčení pokožky môžete aplikovať regeneračné sérum a potom upokojujúci krém na noc.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.