REKLAMA

Dámske gumáky do dažďa ako módny hit? Kto by to bol pred pár rokmi povedal, že sa gumáky stanú v rámci obuvi trendovým kúskom? Síce sa nám asi stále spájajú s prácami v záhrade či na zablatenom poli, prípadne si ich vieme ľahko predstaviť ako ideálnu obuv pri hľadaní hríbov vo vlhkom lese alebo ako súčasť rybárskeho výstroja, mali by sme však tento tradičný koncept rázne prehodnotiť.

Dámske gumáky v trendových farbách sa totiž vo veľkom nosia aj na prechádzky mestom, do obchodov a dokonca sú v sychravom počasí bežné i na svadbách! Neveríte? Fotky skvelých outfitov s gumákmi, ktoré sme zozbierali z Pinterestu, vás presvedčia.

Mimochodom, vedeli ste, že gumáky majú anglický pôvod? A možno si poviete, no ha-ha, jasné, veď kde inde tak hnusne celý čas prší. No to nie je všetko! Dych vám vyrazí nasledujúca informácia. Obyvatelia Veľkej Británie sú z gumákov tak paf, že u nich pestujú šport – hádzanie gumákmi. 

gumáky pre dámy
Zdroj: Pinterest

Gumeným čižmám sa zvykne hovoriť aj wellingtonky (podľa vojvodu z Wellingtonu menom Arthur Wellesley). Tie úplne prvé, ktoré ešte neboli z gumy, ale z teľacej kože, vytvorili s dôrazom na mimoriadnu odolnosť a tesné obopnutie nohy. A niet divu. Boli totiž určené do boja!

Vyzbrojte sa aj vy do daždivého a zablateného počasia. Vhodne zvolená obuv vám ušetrí nervy, ale aj zdravie. Veď premočené ponožky na jeseň môžu privodiť akurát tak niekoľko dní v posteli. Či zvolíte športový alebo elegantnejší štýl, praktické gumené topánky vedia byť štýlovou súčasťou každého outfitu. Poďte sa teda pozrieť na to, ako nosiť dámske gumáky, aby ste boli IN.

Dámske gumáky – „must have“ do daždivého počasia

Na jeseň naše šatníky prechádzajú zásadnejšou premenou. Znova vyťahujeme zo zadných políc všetko hrejivé, s dlhými rukávmi, ideálne na vrstvenie atď. Volíme prirodzene teplejšie oblečenie, na rad prichádzajú prechodné bundičky, kabáty. Sychravé počasie nás núti, aby sme mali neustále v pohotovosti dáždniky. Ale to by nemalo byť všetko. A ani nie je, lebo tak ako skrine, tak aj botníky menia chtiac-nechtiac svoje osadenstvo. 

dámske gumáky trendy
Zdroj: Pinterest

Mať nohy v suchu počas daždivých dní, ako sme už spomínali a ešte raz pripomíname, je nevyhnutnosťou, pokiaľ sa chceme vyhnúť chorobám, ktoré obvykle taktiež nastupujú s príchodom jesene. Čľapkanica v presakujúcich topánkach je nočná mora.

Ešte dobre, že dnes si už i do práce môžeme zobrať osvedčené gumené topánky, s ktorými niečo podobné nehrozí. A čo je najlepšie? S gumákmi na nohách sme zároveň aj veľmi trendy. Stačí si správne vybrať a nakombinovať.

A len tak na okraj. Viete, komu vďačíme za to, že sa z vojenských čižiem (pôvodných kožených wellingtoniek) stali regulérne gumené topánky? Bolo to v roku 1850, keď Charles Goodyear vynašiel proces vulkanizácie. Vďaka vulkanizácii sa prírodná guma pôvodom zo stromov premieňa na stabilný a odolný materiál.

Od vulkanizácie ku gumákom to už definitívne dotiahol americký priemyselník Hiram Hutchinson. A vyplatilo sa to nielen jemu, ale aj nám. Tak sa pôvodne čižmy určené do boja pre mužov stali obľúbeným dámskym kúskom, i keď je nutné dodať, že okrem dámskych gumákov sú veľmi obľúbené i pestrofarebné detské gumáčiky (tie boli dokonca v minulosti oveľa dostupnejšie ako dospelácke). Samozrejme, muži si ich pochvaľujú pre ich multifunkčnosť a tiež ich s radosťou využívajú.

...

K čomu a ako nosiť dámske gumáky?

Vedieť skombinovať dámske gumáky so zvyškom outfitu nie je zásadnejším problémom. Nech ste už typy športovejšie alebo elegantnejšie. 

A keďže sú módnym hitom i výrazne farebné či rôzne vzorované gumáky, na svoje si prídu naozaj všetky dámy. Dávno sú preč doby, kedy boli dostupné len čierne, sivé a maximálne zelené gumáky určené vyslovene do záhrady.

gumáky do mesta
Zdroj: Pinterest
Dámske gumáky ponúkajú nápadité kombinácie. Čo sa farby týka, môžete s nimi hravo zladiť farbu dáždnika či šálu. Výrazná červená či napríklad ružová alebo žltá tak budú v outfite pekne rozložené a dodajú konečnému looku veselý nádych.

REKLAMA

Zaujme ťa: Čo si obliecť k legínam? Super tipy na bežné nosenie

trendy gumáky
Zdroj: Pinterest

Dámske gumáky ukážu pekne skombinované so šatami, sukňou a samozrejme, že klasický outfit s nohavicami bude asi tou najviac volenou alternatívou pre tie, ktoré nechcú až tak „vytŕčať“ z davu.

Keď si dáte čierne nohavice s čiernymi nízkymi gumákmi, váš minimalistický outfit bude akceptovateľný takmer všade. Ale dobre, do divadla si ich radšej nedávajte!

...
V poslednej dobe sú gumáky taktiež veľmi obľúbenou a praktickou festivalovou obuvou. Dážď a blato sú totiž bežnými súčasťami týchto podujatí. A ako to už na festivaloch býva, čím farebnejšie, tým lepšie. Myslite na to počas budúcej letnej festivalovej sezóny. A nebojte sa, tento trend nás len tak ľahko neopustí, takže si môžete urobiť svoju gumákovú výbavu.
gumáky dámske
Zdroj: Pinterest

Nízke, resp. členkové gumené topánky – taktiež skvelá voľba!

Ako máte možnosť vidieť, nízke gumáky sú ešte univerzálnejšie využiteľnou obuvou ako tie klasické siahajúce až po kolená. Pokiaľ neobľubujete vysoké topánky na spôsob čižiem, ktoré pôsobia zároveň dojmom mohutnosti, tieto členkové budú pre vás ideálne.

Napríklad do mesta, kde nehrozí extrémne bahno, ale maximálne len pár kaluží, sú tieto nízke gumené topánky ako stvorené. Mnohé z týchto kúskov už pripomínajú luxusné čižmičky. Iné, športovejšieho charakteru, zas efektne skombinujete s dlhšími hrubými ponožkami. Tie môžu decentne vytŕčať z gumákov a zároveň zabránia tomu, aby vám bola na nohy zima.

nízke gumáky
Zdroj: Pinterest

Za špeciálnu zmienku stoja Chelsea Boots, čo je jeden druh členkových a mimoriadne dobre kombinovateľných gumákov. Nesú svoje meno podľa najtrendovejšej časti Londýna, pričom sa bežne objavovali už v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch s tým, že nie vždy išlo vyslovene o gumové topánky. V súčasnosti si pod nimi predstavujeme členkové gumáky s elastickými časťami na bokoch. Majú robustné podrážky, vďaka ktorým bez problémov zdoláte blato v lese, ale výhodou Chelsea Boots je to, že zároveň s nimi budete vyzerať skvele aj vo formálnych outfitoch. Obľúbili si ich nielen ženy, ale aj muži.

gumáky na svadbu
Zdroj: Pinterest

Gumáky na svadbe

Jesenné, ale aj letné svadby, ktoré sa konajú pod holým nebom, sú v prípade dažďa poistené plánom „B“. Ten napríklad reprezentujú svadobné stany, ktoré zabránia, aby svadobčania zmokli.

No a horúcim i praktickým trendom zároveň sú aj svadobné gumáky. Tie sa dokonca využívajú spolu s efektnými transparentnými či inými dizajnovými dáždnikmi ako super rekvizity pri fotení.

svadobné gumáky
Zdroj: Pinterest

Veselé farebné gumáky sú diametrálne odlišné od svadobných topánok na vysokom podpätku. Tvoria k svadobným šatám nečakaný a pritom úsmevný kontrast. Ich výhodou je okrem iného i to, že vás z nich nebudú bolieť nohy a s istotou ich ešte vynosíte.

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.