Sila medu nespočíva len v jeho blahodarnom pôsobení na zdravie. Samozrejme, v rozumnej miere, lebo predsa len ide o sladidlo. Jeho účinky však ocení i pleť, či už dehydratovaná alebo trpiaca na akné. Med sme už u nás niekoľkokrát spomínali ako skvelú ingredienciu v rámci domácej starostlivosti o pokožku, a to napríklad v článku o tom, čo pomáha na suchú a popraskanú pokožku pier. Dnes však tomuto zlatistému produktu z prírody venujeme špeciálnejšiu pozornosť. Domáca medová maska na tvár patrí asi medzi najznámejšie. Je jasné, že si môžete masku s medom i kúpiť, napríklad TU. Pokiaľ však máte chuť a čas, urobte aj krok navyše a vyrobte si vlastnú.

Existuje niekoľko variácií tejto blahodarnej kúry, a to podľa toho, čo potrebuje konkrétny typ pleti. Vybrali sme pre vás TOP recepty na medovú masku na tvár.

Prečo si dopriať medovú masku na pleť?

Domáca medová maska na tvár je jednou z možností, ako dostať svoju pleť do dobrej kondície, zharmonizovať ju a odstrániť i prípadné problémy. Existuje mnoho kozmetických i nekozmetických produktov obsahujúcich med. A nie je to len tak pre nič-za nič. Je to skvelá ingrediencia overená generáciami. Med je multifunkčný a zároveň vhodný na akýkoľvek typ pokožky. Okrem harmonizácie mastnej pleti si poradí aj s akné a dehydratovavanou pokožkou, ale dokonca i s rosaceou či ekzémom.

účinky medu na pleť
Za priaznivý vplyv medu na pokožku a liečivé vlastnosti môže skvelé zloženie. Spoliehali naň aj ženy v minulosti, keď ešte v obchodoch nebolo také nepreberné množstvo rôznej kozmetiky. Med obsahuje napríklad vitamíny skupiny B, vitamín A, C, D či E, ale aj minerály, ako je vápnik, horčík, draslík, železo či mangán. No a navyše je med prírodným antibiotikom, čo osoží najmä zapálenej pleti. No nemožno zabudnúť ani na antibakteriálne, výživné, čistiace a upokojujúce účinky medu na pleť.

Úžasná medovo-škoricová maska na tvár s akné

Antibakteriálne a liečivé účinky medu v domácej maske znásobíte využitím škorice. Netreba však zabúdať, že škorica je silný alergén, preto buďte opatrní. Na medovo-škoricovú masku budete potrebovať len dve lyžice medu, malú lyžičku mletej škorice a (na extra sťahujúci a bieliaci efekt) môžete do nej pridať pár kvapiek citróna. Túto voňavú a naozaj silnú masku odporúčame aplikovať najmä lokálne na problematické miesta, pretože na nich ju môžete nechať pôsobiť dlhšie, teda pokojne i hodinku či dve. Na celej tvári s vynechaním okolia očí a pier však zhruba len 15  20 minút. Následne masku opláchnite teplou vodou.

Čistiaca maska z medu pre pleť s čiernymi bodkami

Pokiaľ chcete využiť čistiaci efekt medu na maximum a odstrániť s jeho pomocou nečistoty z pórov, zvoľte ako doplňujúcu ingredienciu k nemu hrubú múku. Vymiešaním oboch ingrediencií vám vznikne akási medová náplasť na čierne bodky, ktorú si následne nanášajte na problematické miesta tváre. Medovú náplasť nechajte pôsobiť zo 10 – 15 minút, potom zmyte teplou vodou.

Okrem tejto medovej masky neváhajte na zanesené nečistoty aplikovať i medový peeling. Peeling používajte pred nanášaním masky. Postačí, keď do medu pridáte namletú kávu. Tvár si týmto voňavým peelingom vymasírujte a opláchnite.

Neprehliadni: Skvelá domáca avokádová maska: Recepty na tvár aj vlasy

medová maska ingrediencie

Zvláčňujúca a hydratačná medová maska na tvár so smotanou alebo tvarohom

Jednoduchšou verziou masky na dehydratovanú pleť je vymiešanie dvoch lyžíc medu s dvoma malými lyžičkami smotany. Táto medová maska sa necháva na pleti pôsobiť  do jej opláchnutia 20 minút až pol hodinu.

Na ingrediencie náročnejšou, ale o to účinnejšou, je tvarohovo-medová maska, ktorej sa poteší i zrelá pleť. Budete na ňu potrebovať  lyžicu medu, lyžicu a pol jemného tvarohu a vaječný žĺtok. Vymiešanú hmotu rovnomerne naneste, nechajte pôsobiť 15 – 20 minút a následne opláchnite.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.