Avokádo nepatrí len do zdravého jedálnička, ale aj na pleť či na vlasy. Pokiaľ obľubujete DIY masky a zábaly, nasledujúce recepty sú práve pre vás. Domáca avokádová maska obsahuje mnoho vitamínov, antioxidantov i mononenasýtené kyseliny, ktoré dokážu urobiť zázraky zvnútra aj zvonka.
Samozrejme, že si avokádovú masku môžete aj hotovú kúpiť. Pokiaľ ale máte čas, chuť a doma prezreté avokádo, ktoré už nemienite konzumovať, urobte o krok viac pre vašu krásu. Zmajstrujte si vlastnú masku.
Prečo je maska z avokáda TOP voľbou pre každý typ pleti?
Úžasné vyživujúce i hydratačné účinky avokádovej masky si zamiluje pleť suchá, zrelá a napokon aj tá mastná a problematická. Záleží na tom, aké iné ingrediencie okrem avokáda do masky primiešate.
Tip od nás: Spoznaj TOP výber prírodnej dekoratívnej kozmetiky aj pre tú najcitlivejšiu pleť
Avokádo obsahuje hodnotné zložky, ako je vitamín A, E, C, D, lecitín, ale aj horčík, luteín či železo. Tuky obsiahnuté v tomto ovocí sú veľmi dobre znášané, keďže sú zložením podobné tým, ktoré sú tvorené pleťou.
Na jednej strane dokáže avokádový olej pleť zmäkčiť, regenerovať a eliminovať suché miesta na tvári. Na strane druhej sa ho nemusí báť ani pleť mastná a problematická. Okrem akné či uhrov si dokonca poradí aj s ekzémom.
Zdôrazniť treba i vyhľadávaný preventívny protivráskový efekt. Tým disponuje avokádo a napokon aj samotná avokádová maska, keďže vďaka obsiahnutým zložkám podporujúcim elasticitu kože.
Domácu masku na pleť či vlasy si nemusíte robiť len z avokáda ako takého. Koncentrovanú silu v sebe ukrýva samotný za studena lisovaný avokádový olej.
Neprehliadni: Recenzia: Gigalash sérum na mihalnice – toto sú moje skúsenosti
Avokádová maska na tvár ako bojovník proti vráskam
Zrelá aj unavená pleť bude žiariť po 10 minútovom pôsobení nasledujúcej super jednoduchej masky. Roztlačte si polovicu avokáda, do ktorého primiešajte zo dve lyžice šľahačkovej smotany. Naneste na tvár a po uplynutí doby pôsobenia zmyte vodou.
Maska z avokáda na veľmi suchú pleť
Táto maska je extra výživná i hydratačná zároveň. Roztlačte polovicu avokáda a primiešajte k nemu lyžičku kvalitného medu, lyžičku bieleho jogurtu a zo dve či tri kvapky olivového alebo kokosového oleja.
Pozri aj: Pleťová voda z ovsených vločiek: Lacná domáca výroba a TOP účinky
Avokádová maska na mastnú pleť
Avokádo pôsobí blahodarne aj na mastnú pokožku. Aby však po avokádovej maske nezostala príliš lesklá a neupchali sa na nej póry, treba zvoliť k avokádu špeciálnu ingredienciu. Je ňou jablčný ocot, ktorý oplýva prečisťujúcou silou. Taktiež zbavuje pleť nadbytočnej mastnoty a eliminuje zápalové procesy. Stačí pridať lyžičku kvalitného jablčného octu k polovičke roztlačeného avokáda a dobre rozmiešať.
Masku aplikujte najmä na problematické miesta na pleti a dávajte si naozaj dobrý pozor, aby sa vám nedostala do oblasti očí. Nechajte pôsobiť 10 minút a masku spláchnite vodou.
Všestranná avokádová maska na vlasy
Maska z avokáda je skvelá aj na nepoddajné a zničené vlasy, ba dokonca i pokožku hlavy trpiacou na nepríjemné lupiny. Úplne najjednoduchším riešením je, keď si pridáte do vašej klasickej masky alebo kondicionéru, ktorý si necháte na hlave pôsobiť o trochu dlhšie, pár kvapiek avokádového oleja. Je bežne dostupný a využijete ho aj na mnohé iné skrášľujúce kúry.
Zábal na vlasy z avokáda
Okrem toho si môžete urobiť aj výživný zábal z celého roztlačeného avokáda a lyžice kvalitného panenského olivového oleja. Aplikujte si ho pred umývaním hlavy.
Zaujme ťa: Rakytník, nechtík a aloe vera na pleť? Účinky TOP prírodnej kozmetiky ťa presvedčia
Avokádo na pokožku hlavy a vlasy s lupinami
Ak vás trápia lupiny, vyrobte si účinnú avokádovú kašičku, ktorá sa aplikuje na pokožku hlavy. Avokádo vymixujte dohladka a pridajte k nemu 2 – 3 kvapky antisepticky pôsobiaceho čajovníkového oleja a lyžicu medu. Jemne vmasírujte a nechajte pôsobiť 15 až 20 minút. Na hlave si nechajte počas pôsobenia uterák alebo kozmetickú čiapku. Následne umyte vlasy šampónom.
Banánovo-avokádová výživa pre poškodené vlasy
Pomerne jednoduchou maskou, resp. výživou na vlasy je táto s banánom. Postačí jeden dobre prezretý banán, ktorý roztlačíte so zhruba polovicou mäkkého avokáda. A to je všetko! Zmes už len naneste na vlasy, predovšetkým poškodené končeky a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Na záver opláchnite a vlasy osušte.
Foto: Freepik