REKLAMA

Ste preťažení, potrebujete relax, ale neťahá vás to von ani do športových aktivít, no zároveň nechcete skončiť len tak pasívne v obývačke pred telkou? Skúste zmysluplný relax s enkaustikou. Nielenže je to skvelá arteterapia, ktorá vás uvoľní a pozitívne naladí, ale zároveň vytvoríte krásny obraz. Že neviete maľovať? To si len myslíte. Enkaustika je maliarskou technikou, ktorú zvládne hádam každý.

Poďte sa pozrieť na to, čo budete potrebovať na enkaustiku. Veríme, že sa vám zapáčia a nadchnú vás pre vlastnú tvorbu aj naše enkaustické obrázky.

enkaustika obrázok

Základom je vosk a žehlička na enkaustiku

Aby ste sa mohli naplno pustiť do enkaustiky, potrebujete špeciálnu žehličku, ktorá sa používa ako nástroj na maľovanie. Áno, presne tak. Žehlička! No nie taká obyčajná (hoci niektorí ľudia vymysleli, ako využiť na maľovanie aj staré kovové žehličky určené na žehlenie bielizne). Zaobstarať by ste si však mali enkaustickú žehličku, ktorá je na toto maľovanie priamo určená. Tak budete mať istotu, že sa nič nepokazí. Napríklad, že sa na nej nepripáli vosk, ktorý sa používa na enkaustické maľovanie.

Zaujme ťa: Veríte, že môžete dostať z očí? Urieknutie má svoje prejavy a babky bylinkárky odporúčajú nasledovné 

S pomocou žehličky a roztaveného farebného vosku dokážete vytvoriť prenádherné diela. A nie je to ani také komplikované, ako by sa mohlo javiť na prvý pohľad.

REKLAMA

Treba len chytiť grif a pozrieť si pár inštruktážnych videí, na ktorých uvidíte, aké rôzne tvary touto technikou možno dosiahnuť.

Treba spomenúť, že okrem žehličiek priaznivci enkaustiky využívajú na maľovanie aj špeciálne vyhrievané perá či dokonca paličky, ktorými možno vykresľovať detaily.

Žehličkou roztopený vosk sa nanáša na enkaustický papier, ale aj drevo či plátno. Bez problémov však môžete na svoje prvé pokusy použiť aj zadné časti papierov z kalendárov, ktoré bývajú lesklejšie a pevnejšie, aby ste zbytočne na cvičenie si ťahov nemíňali drahší materiál. 

Ďalšia inšpirácia: Kreatívne recyklovanie: Ako využiť prázdne kávové kapsuly?

schody enkaustika

Fantázii nebráňte v rozlete

A čo je na tejto technike super? Je to dokonalý relax s farbami, ktoré si môžete nakombinovať podľa chuti a vyhrať sa s nimi. Pokiaľ ste začiatočníkom, pravdepodobne budete tvoriť abstraktnejšie obrázky. A tie dávajú úžasný priestor rozletu fantázie. V zásade nemôžete nič pokaziť.

enkaustika

Každý jeden enkaustický obrázok je jedinečný. Je to tak trochu hra náhody. Záleží na tom, akej farebnosti zvolíte vosky, kde ich na žehličku nanesiete, aký pohyb urobíte. Poďte sa aj vy pohrať s farbami roztaveného vosku a uvoľnite svoj preťaženú myseľ.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.