REKLAMA

Pre niekoho povera, pre iného holý fakt. Urieknutie, zočina, z očí, porobenie, skapanie z očí – veľa názvov pre jeden problém, ktorý sa radí medzi ezoterické. Je na vás, či veríte vo „vysielanie“ negatívnej energie zlým, resp. príliš intenzívnym pohľadom, alebo nie. No vedeli ste, že viera v urieknutie je univerzálna naprieč ľudskými dejinami? Pri uhranutí ide v podstate o negatívne pôsobenie jedného človeka na druhého prostredníctvom pohľadu. No existuje názor, že takýmto spôsobom si dokážu ubližovať aj niektoré druhy hmyzu či hadov.

Naši predkovia pripisovali pohľadu a jeho účinkom veľký význam. Zmienky o tom, ako zistiť a zrušiť urieknutie, boli zaznamenané už klinovým písmom na sumerských a babylonských tabuľkách, ktoré vznikli zhruba v roku 3000 pred naším letopočtom. Dokonca sa ľudia neštítili medzi sebou zdieľať recepty a rady, ako niekoho urieknuť. História je plná príbehov ľudí, čo využívali tzv. zlé oko a boli za to aj potrestaní. V známej knihe z roku 1486 s názvom Kladivo na čarodejnice sa spomína, že mnohé údajné čarodejnice museli pred sudcov pristupovať pospiatky, teda otočené chrbtom, aby ich neuhranuli. 

Takže aj keď možno patríte k neveriacim Tomášom a z čista-jasna by vás prepadla bolesť hlavy či hučanie v ušiach, skúste napriek vašim pochybnostiam nasledovné rady babiek bylinkárok a dávnych predkov z rôznych oblastí sveta. No a potom možno i pripustíte, že generácie pred nami nefantazírovali a niečo na tom urieknutí predsa len môže byť. A pokiaľ dáte na niekoho fundovanejšieho, vedzte, že chorobám z nenávisti sa venujú aj psychiatri, a to napríklad v tejto knihe na stiahnutie.

Zistite, ako sa zbaviť urieknutia, resp. ako zrušiť zočí podľa overených starodávnych rád. Najskôr však, kým sa dopracujeme k riešeniu, prezradíme si, aké sú príznaky z očí.

Teda ako vyzerá urieknutie, čo so sebou prináša, ako funguje urieknutie zo strany postihnutého i toho, kto zlý pohľad vysiela. No a začneme tým, ktorí ľudia sú najviac náchylní na z očí a ktorí zas majú tú moc druhého ľahko uhranúť.

Pozri aj: Ako spoznať zlého človeka? Týchto 5 znamení je kľúčom

urieknutie zočina príznaky liečba

Koho sa urieknutie týka najviac?

Čo sa týka samotných „ľahkých cieľov“ porobenia, vedzte, že prejavy negatívnej energie sú najintenzívnejšie najmä u senzitívnych ľudí, ľudí s mimovoľne (teda nie kontrolovane) otvoreným „tretím okom“, starších ľudí s nízkou imunitou a v neposlednom rade u malých detí.

Urieknutie bábätka teda nie je teda ničím výnimočným. Obranné mechanizmy dieťaťa sú totiž proti počareniu pohľadom ešte minimálne. Okrem toho sa za ľahko urieknuteľné v dejinách označovali tehotné ženy a dokonca zvieratá.

Kto má údajne najsilnejší úhrančivý pohľad?

Traduje sa, že vyššiu schopnosť urieknuť druhého majú ryšaví ľudia, osoby s výraznými čiernymi očami, ale aj škuľaví či dokonca ženy, ktoré nedojčili.

Vo všeobecnosti v dávnych časoch boli vždy z urieknutia podozriví ľudia so zvláštnymi očami. A napríklad v Palestíne sa verilo, že najsilnejší zlý pohľad vrhali do hladka oholení muži s modrými očami. V podozrení boli bežne cudzinci a rôznymi spôsobmi ľudia odlišní od väčšiny, napríklad krívajúci, s iným rasovým pôvodom, nejakou fyzickou abnormalitou a podobne. V Taliansku veria, že sa niektorí ľudia už rodia so schopnosťou uhranutia a používajú ju neúmyselne.

...

Príčiny urieknutia

Urieknutie teda nemusí byť úmyselné, i keď za dlhým, skúmavým až uhrančivým pohľadom druhého môže stáť i závisť, zlosť, žiarlivosť či iné negatívne emócie. Práve tie majú na energetickej úrovni zapríčiňovať tento nepríjemný stav porobenia.

Okrem uvedených negatívnych emócií patrí k príčinám z očí paradoxne aj chvála. Ak vás teda niekto chváli, prípadne vaše deti, môže na vás neúmyselne privodiť ujmu uhranutia. Preto v niektorých kultúrach osoba, ktorá niekoho chváli, musí trikrát napľuť na zem, aby odvrátila náhodné urieknutie.

Dokonca sa verí, že uhranúť môže človek aj sám seba. Napríklad ak sa niekoho zmocní pýcha na niečo, čo dosiahol a náhle potom pocíti utlmujúce vyčerpanie, mohlo sa udiať zočí samého na sebe. 

Najčastejšie príznaky z očí

Ľudoví liečitelia vedia odhaliť urieknutie okamžite. No viete to aj vy. Príznaky z očí sú totiž veľmi nepríjemné a nedajú sa len tak prehliadnuť. Z očí väčšinou predchádza nejaký sociálny kontakt. Niektorí ľudia, ako sme už vyššie spomínali, sú na urieknutie náchylnejší a vedia o tom, preto sa radšej vyhýbajú miestam s množstvom ľudí.

Príznaky zočí prichádzajú náhle a spolu s prudkým zhoršením zdravotného stavu. A to aj v prípade, ak ste sa predtým cítili ako rybičky. Kolapsové stavy sa snažíme v prvých momentoch riešiť pragmaticky, teda vyhľadávame pomoc lekára. 

No podľa skúsenosti ľudí, ktorí tzv. porobenie prekonávajú častejšie, väčšinou testy u lekárov dopadnú dobre, hoci príznaky pretrvávajú. Z ľahkého porobenia sa dokážete vyspať. Keby ale už naozaj nič nepomáhalo, skúste rady, čo funguje na urieknutie, ktoré spomíname ďalej v texte, a to aj z preventívneho hľadiska. A aj keď možno na zočinu neveríte, za vyskúšanie nič nedáte. Predpokladáme však, že z výsledku budete prekvapení. 

Môže zaujať: Udržuješ dostatočný očný kontakt? Toto musíš vedieť!

prejavy z očí

Ako sa najčastejšie prejavuje urieknutie? Zistíte to podľa tohto:

 • usedavý plač (u dieťaťa)
 • mdloby
 • silná bolesť hlavy
 • náhla hnačka
 • strata mlieka (u dojčiacej ženy)
 • impotencia u muža
 • pocity na zvracanie i samotné zvracanie
 • závraty
 • výbuchy zlosti
 • padanie vecí z rúk
 • nechuť do jedla
 • únava až pocit absolútnej vyčerpanosti
 • vnútorný nepokoj

Toto všetko vyššie spomínané môže signalizovať urieknutie, no prejavy zočí sú rôznorodé a niekedy veľmi špecifické. V zásade však aj profesor Alan Dundes vo svojej publikácii Urieknutie: Prípady z ľudovej tradície píše, že uhrančivý pohľad spôsobuje vyschnutie živých objektov. V dôsledku z očí dojčiace matky stratia mlieko, ľudia zoslabnú a chradnú, ovocie na strome vyschne, človek nevysvetliteľne chudne a muži sú zrazu impotentní. Teda že v dôsledku urieknutia vysychajú všetky tekutiny.

REKLAMA

Z očí u detí

Urieknutie či zočina sa spomína najmä v súvislosti s malými deťmi. Tie majú podľa liečiteľov ešte veľmi slabú obrannú bariéru pred negatívnymi silami, preto aj intenzívnejší pohľad na ne môže spôsobiť problém. Mamičky by vedeli rozprávať. Z očí sa u detí prejavuje väčšinou náhlym, intenzívnym a nezastaviteľným plačom.

Preventívnym krokom na zočinu u bábätiek je pripevnenie niečoho červeného na kočík. Môže to byť stuha, ale aj červená roľnička, hrkálka a podobne. Podľa liečiteľov pomáhajú aj červené doplnky, ako napríklad červená čiapočka, čelenka, sponka, náramok.

Aj dospelí môžu použiť silu červenej farby. Niektorí dokonca hovoria, že nemusí ísť o vyslovene červenú farbu, ale mala by byť veľmi výrazná.

Zaujme ťa: Snár: Malé dieťa v sne – väčšinou znamenie pozitívnej budúcnosti

z očí u detí

Práve do očí bijúca farba na doplnku priťahuje pozornosť, a tak i pohľady druhých osôb, ktoré by mohli potenciálne škodiť, padnú skôr naň a neublížia nám. Dospelí nosia červené náramky, ale pokojne môžete skúsiť aj červené rámy na okuliare, výrazný červený rúž, náušnice, kravatu a podobne.

...

Ďalšie preventívne kroky proti z očí

Proti urieknutiu sa viete chrániť aj inými spôsobmi ako červenou farbou na doplnkoch rôzneho charakteru. Tu je niekoľko ďalších tipov z histórie i súčasnosti, ako si zočinu držať od tela a nenechať na seba pôsobiť uhrančivý pohľad.

> Proti zočí fungujú podľa všetkého už od staroveku rôzne vyobrazenia očí, či už na korálikoch alebo na kamenných amuletoch či na porcelánových príveskoch, ktoré by mal mať človek pri sebe na viditeľnom mieste.

> V Sýrii či Palestíne využívajú na ochranu modré predmety, a to či už koráliky alebo perličky, ktoré sa nosia na krku.

> V Taliansku sú obľúbené amulety s vyobrazením rohov (najlepšie červených z koralu). Rovnako efektívne je vyobrazenie čertových rohov pomocou prstov. Stačí prostredník a prstenník zohnúť k dlani a pridržať palcom. Ukazovák a malíček zostanú vztýčené a predstavujú rohy. Verí sa, že toto gesto je účinné najmä proti jednému z klasických prejavov uhranutia u mužov, čo je impotencia.

> V mnohých kultúrach sa na odvrátenie urieknutia používajú amulety v tvare ruky. Úplne ideálne je, keď je v dlani ruky ešte nakreslené či vyryté oko.

> A taktiež funguje, keď sa ruka zatne v päsť s palcom medzi ukazovákom a prostredníkom (tzv. figa), považuje sa to za účinnú ochranu.

> Starí Hebrejci chránili svoje deti pred zočinou tak, že ich nechali prejsť dymom z posvätných sviec.

> Raní kresťania využívali na obranu proti urieknutiu amulet v tvare kríža.

> Preventívne sa odporúča i nosenie liečivých kameňov, konkrétne hematitu, malachitu, chalcedónu, ruženínu, tyrkysu a favoritom je i negatívnu energiu odrážajúci kryštál.

> Za dobrý ochranný prostriedok proti urieknutiu sa považuje aj obyčajný strúčik cesnaku. Ten sa proti uhranutiu nosí vo vrecku alebo sa môže zavesiť v aute, doma či na pracovisku.

...

Overené tipy, ako sa zbaviť urieknutia

Ako zrušiť urieknutie? Okrem preventívneho pôsobenia sa podľa odborníkov z oblasti ezoteriky i babiek bylinkároch, keď už z očí máte, možno spoľahnúť aj na nasledujúce úkony. Zozbierali sme ich do nasledujúceho zoznamu.

> Poutieranie tváre pomočenou plienkou.

> Nosenie spodnej bielizne opačne, prípadne poutieranie tváre použitou bielizňou.

> Kúpeľ vo vode, v ktorej necháte rozpustiť soľ. 

> Hádzanie zažatých zápaliek alebo horúcich uhlíkov do studenej vody. Proces treba niekoľkokrát opakovať. Odporúča sa aj opláchnutie tváre touto vodou.

> Umývanie sa vo výluhu z bylinky s názvom čistec. Okrem kúpeľa sa ním pretierajú i oči a taktiež sa doň máčajú prsty.

Neprehliadni: Poznáš blahodarne pôsobiaci šungit?

čo pomáha na z očí

> Menej známe je zapaľovanie troch prútov z metly, ktorých zvyškom zhasnutým vo vode sa potiera hlava porobeného človeka.

> V prípade, že ani jeden z postupov nebude mať želaný účinok a lekári tiež nebudú vedieť identifikovať problém, skúste vyhľadať liečiteľov špecializujúcich sa práve na urieknutie.

Pozor aj na urieknutie na diaľku

Ľudoví liečitelia upozorňujú v súvislosti s trendom zdieľania osobných fotografií na sociálnych sieťach i na nárast urieknutí na diaľku. I keď s urieknutím na základe fotky z internetu naši predkovia nemali skúsenosti, môžeme pripustiť i toto riziko.

Viac o chorobách z nenávisti sa dozviete TU.

V tom prípade, ak vás dlhodobejšie trápi problém z očí, nie je zlým nápadom zdržať sa uverejňovania vlastných fotiek alebo fotiek rodiny na sociálnych sieťach. A to predovšetkým fotiek takého charakteru, ktoré by mohli vzbudzovať závisť či žiarlivosť. Odborníci na problematiku z očí prízvukujú, že práve závisť má najväčšiu silu ubližovať, dokonca ešte viac ako cielená čierna mágia. 

Foto: Freepik

Použité zdroje: Richard Webster: Amulety a talizmany, Ikar 2008.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.