O človeku sa dozviete veľa nielen z toho, čo na sebe nosí či z výzoru tváre, gestikulácie, ale aj z chôdze. Chôdza napovie veľa o aktuálnej nálade človeka, čo je zrejmé už na prvý pohľad, či už takpovediac radostne „hopká“ alebo sa smutne vlečie so zvesenými plecami, ale aj o osobnostných danostiach. Niektorí ľudia majú tak špecifickú chôdzu, že ich dokážu známi spoznať už z diaľky. V nasledujúcej typológii sa dozviete o tom, na ktoré typy chôdze, resp. ľudí s touto chôdzou si dať špeciálny pozor.

A len tak na okraj, vedeli ste, že rýchlosť a spôsob ľudskej chôdze je jasným ukazovateľom fyzického aj neurologického starnutia? Mladistvý krok v pokročilom veku možno teda prirodzene označiť za dobrý signál. Pozor však, ak sa vaša chôdza zásadne spomaľuje a mení už v štyridsiatke. Poďme si však teraz ale posvietiť na jednotlivé typy chôdze.

Dynamická a rýchla chôdza – sebavedomý človek bez schopnosti ustúpiť

Pokiaľ je pre človeka typická rýchla chôdza s pružnými krokmi, vzpriamenou hlavou a taktiež chrbticou, ide o dynamickú a zároveň vyrovnanú osobnosť. Pri chôdzi rázne kmitá rukami. Je to človek oplývajúci sebavedomím, ktorý je presvedčený o tom, že sa v zásade nemýli. Preto je s ním ťažké dosiahnuť konsenzus v problematických otázkach. Na druhej strane býva pre druhých inšpiráciou a vzorom. Nájdete ho na vedúcich pozíciách. Najčastejšie takých, v rámci ktorých organizuje, motivuje, učí či prideľuje úlohy druhým ľuďom. Väčšinou ho teda charakterizuje extrovertná a sociabilná povaha.

Rýchla, ale cupitavá, alebo naopak pomalá a plazivá chôdza – bojazlivý a ľahko ovplyvniteľný človek

Rýchla chôdza je charakteristická paradoxne aj pre človeka bojazlivejšieho. V protiklade k sebavedomému človeku sú však jeho kroky zásadne kratšie, takpovediac cupitavé, držanie tela a hlavy strnulé, môže byť aj mierne predklonené.

Jeho chôdzu môže sprevádzať taktiež pohľad do zeme a často aj ruky vo vreckách. Pokiaľ rýchlo necupitá, tak sa môže pohybovať až príliš pomaly, takpovediac „plazivo“.

Takýto človek býva introvertnejšie nastavený, ľahko podlieha stresu, strachu, nerozhodnosti a je tak i ľahkým terčom manipulatívnych ľudí.

TIP: Pokiaľ hrá vaša chôdza vo váš neprospech, môžete túto nevýhodu dohnať zas v inom aspekte. Aspekte, ktorý je taktiež druhými vnímaný na podvedomej úrovni a má dokázaný efekt. Skúste napríklad TOTO.

Pozri tiež: Farba očí a charakteristika osobnosti: Čo prezradia modré, zelené alebo hnedé? 

pesimistická chôdza

Kačacia chôdza – optimista s rozsiahlymi sociálnymi kontaktmi

„Veselú kopu“ spoznáte podľa takzvanej kačacej chôdze, keď sú chodidlá vytáčané smerom von a zadok je mierne vystrčený. Pri kráčaní sa trup kolíše zo strany na stranu. Tento človek je jasný optimista, výborne vychádza s ľuďmi a je odolný proti stresu i nátlaku. Väčšinou svoju dobrú náladu rozsieva naokolo, má veľa priateľov a miluje spoločnosť.

Spoľahlivý metodik  pochodový typ chôdze

Tento človek kráča stredne rýchlo, plecia má stiahnuté dozadu. Jeho držanie hlavy je strnulé a typické sú preň pravidelné až totožné pohyby. Inak povedané, takmer strojový pochodový rytmus.

Ide o mimoriadne spoľahlivého človeka s metodickým spôsobom práce a organizovania si života. Nie je to však veľmi tolerantná osobnosť a taktiež jej chýba humor a nadhľad. V kolektívoch väčšinou nepatrí medzi obľúbené osoby. A to najmä preto, lebo kompromis jej nič nehovorí.

Pôžitkár, na ktorého sa ťažko spoľahnúť – rozmarný typ chôdze

V protiklade k pochodovému typu chôdze vystupuje tzv. rozmarné pohybovanie sa. Spravidla ide o chôdzu, z ktorej priam tryská sexappeal. 

Nedbalá až rozmarná chôdza s ležérnymi knísavými pohybmi, rukami pozvoľne vedľa tela a hlavou, ktorá sleduje dianie naokolo – toto je charakteristické pre pôžitkársku osobnosť s impulzívnou povahou a nižšou sebakontrolou. Ostatných dokáže poriadne emocionálne vyžmýkať svojou nestálosťou a citovými prepadmi.

Taktiež ťa zaujme: Kedy je človek šťastný? Odpovedz na tieto otázky a podívaj sa pravde do očí 

typ chôdze

Paradoxne, môže to byť i osoba v spoločnosti celkom populárna a ovládajúca kúzlo príťažlivosti. No ani nie tak výkonom, ako vonkajšími prejavmi, ktoré pútajú pozornosť. V pracovných kolektívoch však je obľúbenosť klesá, keďže rada prenechá aj svoje povinnosti druhým.

Športový typ chôdze – aktívny a dôveryhodný človek

Jednotlivé typy chôdze zavŕšime pružnými, mierne hopsavými krokmi. Táto chôdza pôsobí optimisticky a športovo. Chrbtica je vystretá, nášľapy ráznejšie. Celkovo však pohyb nie je strnulý.

Človek s týmto typom chôdze nemá problém viesť ľudí. Nájdete ho teda bežne na riadiacich postoch. Okrem dôveryhodnosti je aj spontánny a aktívne pristupuje nielen k problémom, ale tiež k životu ako takému. Jeho pozitívne vyžarovanie vylepšuje náladu aj druhým ľuďom. Radi si od neho nechajú poradiť a inšpirujú sa ním.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.