REKLAMA

O človeku sa dozviete veľa nielen z toho, čo na sebe nosí či z výzoru tváre, gestikulácie, ale aj z chôdze. Chôdza napovie veľa o aktuálnej nálade človeka, čo je zrejmé už na prvý pohľad, či už takpovediac radostne „hopká“ alebo sa smutne vlečie so zvesenými plecami, ale aj o osobnostných danostiach. Niektorí ľudia majú tak špecifickú chôdzu, že ich dokážu známi spoznať už z diaľky. No my sa v nasledujúcom texte zameriame na tie najbežnejšie spôsoby kráčania. V tejto typológii sa ale v prvom rade dozviete o tom, na ktoré typy chôdze, resp. ľudí s touto chôdzou, si dať špeciálny pozor.

A len tak na okraj, vedeli ste, že rýchlosť a spôsob ľudskej chôdze je jasným ukazovateľom fyzického aj neurologického starnutia? Mladistvý krok v pokročilom veku možno teda prirodzene označiť za dobrý signál. Pozor však, ak sa vaša chôdza zásadne spomaľuje a mení už v štyridsiatke. Poďme si však teraz ale posvietiť na jednotlivé typy chôdze.

Dynamická a rýchla chôdza – sebavedomý človek bez schopnosti ustúpiť

Pokiaľ je pre človeka typická rýchla chôdza s pružnými krokmi, vzpriamenou hlavou a taktiež chrbticou, ide o dynamickú a zároveň vyrovnanú osobnosť. Je to z fyziologického aspektu ideálny typ chôdze. Pri kráčaní prirodzene kmitá rukami. Je to človek oplývajúci sebavedomím, ktorý je presvedčený o tom, že sa v zásade nemýli. Preto je s ním ťažké dosiahnuť konsenzus v problematických otázkach.

Na druhej strane býva človek so svižným krokom a vystretým chrbtom pre druhých inšpiráciou a vzorom. Nájdete ho na vedúcich pozíciách. Najčastejšie takých, v rámci ktorých organizuje, motivuje, učí či prideľuje úlohy druhým ľuďom. Väčšinou ho teda charakterizuje extrovertná a sociabilná povaha.

Rýchla, ale cupitavá, alebo naopak pomalá a plazivá chôdza – bojazlivý a ľahko ovplyvniteľný človek

Rýchla chôdza je charakteristická paradoxne aj pre človeka bojazlivejšieho. Aký je rozdiel v porovnaní so sebavedomým typom chôdze? V protiklade k nemu sú kroky bojácneho, nerozhodného či nepriebojného jedinca zásadne kratšie, takpovediac cupitavé, držanie tela a hlavy strnulé, môže byť aj mierne či výraznejšie predklonené.

Vedzte, že príliš krátke kroky môžeme celkovo definovať ako neefektívne. Chôdza nie je plynulá, čo telu neprospieva. A takto príliš zdržanlivo a neefektívne sa môže správať aj človek s cupitavým typom chôdze.

Chôdzu vyššie charakterizovaného človeka môže sprevádzať taktiež pohľad do zeme a často aj ruky vo vreckách. Pokiaľ rýchlo necupitá, tak sa môže pohybovať až príliš pomaly, takpovediac „plazivo“. Takýto človek býva introvertnejšie nastavený, ľahko podlieha stresu, strachu, nerozhodnosti a je tak i ľahkým terčom manipulatívnych ľudí.

Pokiaľ pozorujete, že sa niekomu výraznejšie zmenila dynamika chôdze, konkrétne zo svižne prirodzenej na pomalú plazivú s takzvane zveseným postojom tela, môže to odrážať aktuálne nepriaznivé psychické pochody dotyčného, v horšom prípade depresívne sklony.

Pozri tiež: Farba očí a charakteristika osobnosti: Čo prezradia modré, zelené alebo hnedé? 

pesimistická chôdza
REKLAMA

Kačacia chôdza – optimista s rozsiahlymi sociálnymi kontaktmi

„Veselú kopu“ spoznáte podľa takzvanej kačacej chôdze, keď sú chodidlá vytáčané smerom von a zadok je mierne vystrčený. Pri kráčaní sa trup kolíše zo strany na stranu. Tento človek je jasný optimista, výborne vychádza s ľuďmi a je odolný proti stresu i nátlaku. Väčšinou svoju dobrú náladu rozsieva naokolo, má veľa priateľov a miluje spoločnosť.

Napriek popísaným pozitívnym charakteristikám človeka s kačacou chôdzou, treba povedať, že tento typ chôdze nie je pre telo prospešný, keďže zaťažuje kolená, boky aj chrbát. Dlhodobé kráčanie s chodidlami vytočenými smerom von časom spôsobuje bolesť v dolnej časti chrbta.

Spoľahlivý metodik  pochodový typ chôdze

Tento človek kráča stredne rýchlo, plecia má stiahnuté dozadu. Jeho držanie hlavy je strnulé a typické sú preň pravidelné až totožné pohyby. Inak povedané, takmer strojový pochodový rytmus.

Ide o mimoriadne spoľahlivého človeka s metodickým spôsobom práce a organizovania si života. Nie je to však veľmi tolerantná osobnosť a taktiež jej chýba humor a nadhľad. V kolektívoch väčšinou nepatrí medzi obľúbené osoby. A to najmä preto, lebo kompromis jej nič nehovorí.

Pokiaľ patríte k ľudom s touto chôdzou, dávajte si z fyziologického aspektu pozor, aby ste sa pri kráčaní nenakláňali príliš dozadu. Nie je to dobré pre vaše telo. Pri kráčaní má byť telo veľmi jemne naklonené dopredu, aby jeho váha pracovala v prospech dynamiky.

Pôžitkár, na ktorého sa ťažko spoľahnúť – rozmarný typ chôdze

V protiklade k pochodovému typu chôdze vystupuje tzv. rozmarné pohybovanie sa. Spravidla ide o chôdzu, z ktorej priam tryská sexappeal. Nedbalá až rozmarná chôdza s ležérnymi knísavými pohybmi, rukami pozvoľne vedľa tela a hlavou, ktorá sleduje dianie naokolo – toto je charakteristické pre pôžitkársku osobnosť s impulzívnou povahou a nižšou sebakontrolou a sebaorganizáciou. 

Ostatných dokáže osoba s rozmarnými pohybmi pri kráčaní poriadne emocionálne vyžmýkať svojou nestálosťou a citovými prepadmi. Nájdete medzi nimi celkom sebestredných ľudí. Jedincov, ktorí potrebujú, aby boli úplne najskôr naplnené ich záujmy a potreby.

Taktiež ťa zaujme: Kedy je človek šťastný? Odpovedz na tieto otázky a podívaj sa pravde do očí 

typ chôdze

Paradoxne, môže to byť i osoba v spoločnosti celkom populárna a ovládajúca kúzlo príťažlivosti. No ani nie tak výkonom, ako vonkajšími prejavmi, ktoré pútajú pozornosť. V pracovných kolektívoch však je obľúbenosť klesá, keďže rada prenechá aj svoje povinnosti druhým.

Športový typ chôdze – aktívny a dôveryhodný človek

Jednotlivé typy chôdze zavŕšime pružnými, mierne hopsavými krokmi. Táto chôdza pôsobí optimisticky a športovo. Chrbtica je vystretá, nášľapy ráznejšie. Celkovo však pohyb nie je strnulý.

Človek s týmto typom chôdze nemá problém viesť ľudí. Nájdete ho teda bežne na riadiacich postoch. Okrem dôveryhodnosti je aj spontánny a aktívne pristupuje nielen k problémom, ale tiež k životu ako takému. Jeho pozitívne vyžarovanie vylepšuje náladu aj druhým ľuďom. Radi si od neho nechajú poradiť a inšpirujú sa ním.

TIP OD NÁS: Pokiaľ hrá vaša chôdza vo váš neprospech, môžete túto nevýhodu dohnať zas v inom aspekte. Aspekte, ktorý je taktiež druhými vnímaný na podvedomej úrovni a má dokázaný efekt. Skúste napríklad TOTO. A taktiež sa snažte svoju chôdzu napraviť, aby bola z fyziologického aspektu pre vaše telo prínosom. Na základe spomínanej charakteristiky je tiež možné, že táto zmena priaznivo ovplyvní aj vašu osobnosť.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.