REKLAMA

Hádky vo vzťahu bývajú často vnímané ako prejav chýbajúcej lásky, ba dokonca ako predzvesť jeho konca. No verili by ste tomu, že pohádanie sa s partnerom má na pár oveľa priaznivejší dopad ako ticho v domácnosti? Totiž toto hrobové ticho, keď problémy len „prebublávajú pod pokrievkou“, by mohlo spôsobiť viac neplechy ako konštruktívna výmena názorov. Hádka vo vzťahu teda vôbec nemusí byť zásadným problémom. Pokiaľ sa držíte istých zásad, ako sa správne a konštruktívne pohádať, môže byť hádka dokonca benefitom pre obe strany.

Spúšťač hádky vo vzťahu – objavte kľúčový problém 

Prečo sa páry najčastejšie hádajú? Podľa prieskumov sú to také pragmatické veci, ako peniaze či výchova detí. No v neposlednom rade sa o slovo hlási i žiarlivosť. 

Ľudia sa hádajú preto, lebo chcú tak pomôcť sebe aj druhému, prípadne nechcú druhého stratiť. Pokiaľ sa hádate, znamená to, že vám na niečom záleží. Preto je hádanie sa z tohto aspektu lepšie ako apatia a ignorácia.

Neprehliadni: Spoznaj, ako si správne priať a privolať šťastie, lásku i bohatstvo

hádky vo vzťahu príčiny a spúšťače

Dôležité sa je však v prvom rade zamyslieť nad tým, čo napätie a konflikt spustilo a následne hľadať riešenie. Emocionálny výbuch zdôvodnený tým, že partnerka či partner zabudol niečo kúpiť či neurobil podľa predstáv toho druhého, môže len maskovať skutočný a pritom oveľa zásadnejší problém. Spúšťač hádky je vo veľa prípadoch tou povestnou poslednou kvapkou, no nie pravou príčinou a skutočným kľúčovým problémom. Myslite na to.

Dešifrujte hlavnú príčinu hádok vo vzťahu, demaskujte banality (ktoré za hádku ani nestoja), no tvária sa, že sú najdôležitejšie a stojí na nich celý vzťah. Až tak môžete pristúpiť k racionálnemu riešeniu toho, čo je naozaj podstatné. 

„Čistí“ rázna výmena názorov vzduch?

Ako búrka s bleskami a krúpami po ťaživej atmosfére alebo osviežujúci dážď? Podľa výskumu holandských psychológov je hádka pre šťastie vzťahu takmer nevyhnutnosťou, pretože dokáže posunúť pár správnym smerom.

Dobrá hádka taktiež uvoľňuje napätie, ktoré sa môže stupňovať, pokiaľ niektoré veci zostanú nevykomunikované. Preto je dobré riešiť problémy vzápätí, ako sa vyskytnú, alebo čím skôr.

Pozri tiež: Ako vychádzať s cholerikom? Toto musíš ovládať!

zlé hádanie sa

Výmenu názorov by ste mali mať pod kontrolou. Inak môže, samozrejme, zanechať negatívne stopy na vzťahu ako takom a napríklad aj na sebavedomí. Poďte sa pozrieť na to, aké parametre by mala spĺňať hádka vo vzťahu s pozitívnym efektom.

REKLAMA

Čo odlišuje konštruktívnu hádku vo vzťahu od tej škodlivej?

Hádku vo vzťahu možno považovať za úspešnú len v prípade, ak po nej dôjde k zmiereniu. A taktiež len vtedy, ak ani na jedného partnera nedopadne ťaživý pocit, že prehral alebo že ťahá za kratší koniec.

Pokiaľ má mať hádka ten správny efekt, musí byť človeku spúšťajúcemu výmenu názorov zrejmé, že cieľom nie je takpovediac poraziť partnera, ale dohodnúť sa a spoločnými silami prekonať daný problém. Jednoducho povedané, nájsť oboma stranami akceptované riešenie. Základom je, aby sa partneri naplno počúvali a neskĺzli do obviňujúceho monológu.

Ako roztopiť srdce svojej drahej? Pozri SEM >>>

Hádka vo vzťahu – čomu sa určite vyhnúť?

Vyhnúť sa treba urážkam, nevhodným narážkam i vyslovenej provokácii, čo rozhodne nevedie k upokojeniu situácie a ani k riešeniu. O fyzických útokoch či vulgárnosti ani nehovoriac!

Ignorácia po hádke aj agresivita sú pre vzťah toxické – ako to riešiť?

Agresívne stupňovanie hádky je pre vzťah rovnako nepriaznivé a toxické ako hrobové ticho a ignorovanie po hádke. Pri agresivite, či už slovnej alebo fyzickej, nie je čo odpúšťať a takýto vzťah naozaj nestojí za záchranu.

Pre zaujímavosť: Partnerský horoskop: Ktoré znamenie sa nehodí k Rybám?

No čo v prípade, keď rozhádaní partneri nekomunikujú? Je zrejmým faktom, že tam, kde sa už len mlčí a ignoruje, tam nie je veľmi o čo bojovať. Dá sa v tomto prípade niečo robiť? Áno. Len sa na to treba preventívne pripraviť.

Prírodná cesta k duševnej rovnováhe a emočnej vyrovnanosti – to je prípravok MODIN s unikátnym zložením. V základe obsahuje extrakt ľubovníka bodkovaného, ktorý je najviac užívanou prírodnou látkou pri podpore psychického zdravia. A okrem toho komplex účinných látok, ako L-tryptofan, fenylalanín, vitamíny B3, B5 a B6.

Odborníci odporúčajú, aby sa partneri na takúto situáciu dopredu pripravili a stanovili si frázu (pokojne aj nejakú vtipne vyznievajúcu vetu), ktorá by uvoľnila atmosféru a pripomenuli si tak, že všetko sa dá riešiť, lebo to obaja chcú. Pretože im na sebe vzájomne záleží a spoločne dokážu prekonať aj ťažké situácie.

Na čo rozhodne nezabudnúť?

Podľa odborníkov je vhodné odpustiť si štipľavé poznámky k veciam a situáciám, ktoré už nemožno zvrátiť. Hádať by sme sa teda mali len o veciach, ktoré možno konštruktívne vydiskutovať, dohodnúť sa a nájsť kompromis.

No práve kompromis je tým správnym riešením, ako hádku uzavrieť a ideálne sa už k danému problému týmto štýlom nevracať.

Zaujme ťa: Test lásky pre ženy: 15 otázok, ktoré odhalia pravdu o vzťahu

kompromis

Hádka vo vzťahu je teda za vyššie spomínaných okolností jednou z ciest, ako konflikty prekonať spôsobom, ktorý partnerov obohatí a posilní. Pokiaľ vám stojí za to hádať sa, znamená to, že bojujete…

Donáška kvetov a darčekových boxov kdekoľvek a kamkoľvek v rámci Slovenska >>>

Bojovať môžete o svoje miesto vo vzťahu i o vzťah samotný. V každom prípade, záleží vám na tom. Akurát ostré zbrane nevhodných slov, argumentácií či agresívnych útokov treba vymeniť za zmierlivosť, ochotu počúvať a robiť kompromisy.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.