Hádky bývajú často vnímané ako prejav chýbajúcej lásky vo vzťahu, ba dokonca ako predzvesť jeho konca. No verili by ste tomu, že pohádanie sa s partnerom má na pár oveľa priaznivejší dopad ako ticho v domácnosti? Totiž toto hrobové ticho, keď problémy len „prebublávajú pod pokrievkou“, by mohlo spôsobiť viac neplechy ako konštruktívna výmena názorov. Hádka vo vzťahu teda vôbec nemusí byť zásadným problémom. Pokiaľ sa držíte istých zásad, ako sa správne pohádať, môže byť dokonca benefitom pre obe strany. 

Dôležité sa je však v prvom rade zamyslieť nad tým, čo napätie a konflikt spustilo a následne hľadať riešenie. Poďte sa pozrieť, aké parametre by mala spĺňať hádka vo vzťahu s pozitívnym efektom.

 „Čistí“ hádka vzduch?

Ako búrka s bleskami a krúpami po ťaživej atmosfére alebo osviežujúci dážď? Podľa výskumu holandských psychológov je hádka pre šťastie vzťahu takmer nevyhnutnosťou, pretože dokáže posunúť pár správnym smerom.  

Pozri tiež: Ako vychádzať s cholerikom? Toto musíš ovládať!

zlé hádanie sa

Dobrá hádka taktiež uvoľňuje napätie, ktoré sa môže stupňovať, pokiaľ niektoré veci zostanú nevykomunikované. Preto je dobré riešiť problémy vzápätí, ako sa vyskytnú, alebo čím skôr.

Čo odlišuje správnu hádku vo vzťahu od tej škodlivej?

Hádku vo vzťahu možno považovať za úspešnú len v prípade, ak po nej dôjde k zmiereniu. A taktiež len vtedy, ak ani na jedného partnera nedopadne ťaživý pocit, že prehral alebo že ťahá za kratší koniec.

Pokiaľ má mať hádka ten správny efekt, musí byť človeku spúšťajúcemu výmenu názorov zrejmé, že cieľom nie je takpovediac poraziť partnera, ale dohodnúť sa a spoločnými silami prekonať daný problém. Jednoducho povedané, nájsť oboma stranami akceptované riešenie. Základom je, aby sa partneri naplno počúvali a neskĺzli do obviňujúceho monológu.

Vyhnúť sa treba urážkam, nevhodným narážkam i vyslovenej provokácii, čo rozhodne nevedie k upokojeniu situácie a ani k riešeniu. O fyzických útokoch či vulgárnosti ani nehovoriac!

Agresívne stupňovanie hádky je však pre vzťah rovnako nepriaznivé ako hrobové ticho a ignorácia komunikácie. Odborníci dokonca odporúčajú, aby sa partneri na takúto situáciu dopredu pripravili a stanovili si frázu (pokojne aj nejakú vtipne vyznievajúcu vetu), ktorá by uvoľnila atmosféru a pripomenuli si tak, že všetko sa dá riešiť, lebo to obaja chcú.

Hádka vo vzťahu s pozitívnym efektom –  aký by mal byť cieľ?

Podľa odborníkov je vhodné odpustiť si štipľavé poznámky k veciam a situáciám, ktoré už nemožno zvrátiť. Hádať by sme sa teda mali len o veciach, ktoré možno konštruktívne vydiskutovať, dohodnúť sa a nájsť kompromis. No práve kompromis je tým správnym riešením, ako hádku uzavrieť a ideálne sa už k danému problému týmto štýlom nevracať.

kompromis
Zaujme ťa: Test lásky pre ženy: 15 otázok, ktoré odhalia pravdu o vzťahu

Hádka vo vzťahu je teda za vyššie spomínaných okolností jednou z ciest, ako konflikty prekonať spôsobom, ktorý partnerov obohatí a posilní.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.