REKLAMA

Nie je rozloha vašej záhrady dostatočne veľká a neviete, čo s tým? Verte, že aj z malej záhrady vykúzlite pomocou nasledujúcich tipov a rád úžasný priestor. Vďaka kreativite a dobrým nápadom dokážete vytvoriť miesto, ktoré bude prirodzeným rozšírením obytného priestoru. Stane sa druhou obývačkou, v ktorej budete tráviť čas od jari do jesene.

Aká by mala byť vaša záhradka závisí aj od toho, či ju budú užívať dospelí alebo aj deti, na akú svetovú stranu je orientovaná, či sa chcete venovať aj pestovaniu zeleniny alebo chcete čisto ozdobnú záhradu. Aj malá záhrada môže byť krásna a funkčná, ak má ten správny dizajn. V našom článku nájdete užitočné inšpirácie, ako si poradiť aj s malou záhradou.

Malá záhrada a terasa

Terasa tvorí prepojenie domu so záhradou, v lete sa stáva obytnou časťou domu, kde si môžeme posedieť na slniečku a tešiť sa zo záhrady. Je to priestor pre menšie oslavy a grilovačky. Nemala by teda chýbať v žiadnej záhrade, ani v záhrade s malou rozlohou.

terasa v malej záhrade

Foto: Pinterest

Najideálnejšie je, keď sa na terasu vychádza z obývačky a je orientovaná na juh. Materiál môže byť rozmanitý, najčastejšie sa používa drevo, kameň, keramická dlažba, ale aj WPC dosky. V každom prípade musí byť odolný, mrazuvzdorný a protišmykový. Rozloha terasy musí byť primeraná veľkosti domu, najmenšia veľkosť terasy, ktorú chcete používať na stolovanie, je 3×3,5 metra.

Záhrada vo dvore

Hlavne mestské domy sa niekedy obmedzujú na menší pozemok vo dvore. V tomto prípade  je vhodné ho využiť ako rozšírenie bytovej plochy na posedenie vonku. Aj keď predstava záhrady sa spája s trávnikom, nemusíte ho mať. Namiesto neho centrálnu časť môže tvoriť vydláždená oddychová zóna ohraničená vegetáciou alebo vyvýšenými záhonmi.

čo do malej záhrady na dvore

Foto: Pinterest

Rovnako ako v menšom byte sú aj v malej záhrade dôležité farby a osvetlenie, ktoré vytvárajú ilúziu väčšieho priestoru. Ak máte v záhradke steny, natrite ich bielou farbou, na dlažbu a záhradné doplnky tiež vyberajte bledšie farby. Čarovnú atmosféru vytvoríte rôznymi druhmi exteriérového osvetlenia.

REKLAMA

Členenie záhrady

Ak máte naozaj minimalistickú záhradu vo dvore, vytvorte ju ako jeden priestor. Ak je malá záhrada podlhovastého tvaru, môžete ju členiť na zákutia. Zaujímavou sa stáva záhrada, ktorú neobsiahneme jedným pohľadom, ale ju rozčleníme na niekoľko častí. A to tak, že meníme plochy, napríklad trávnatú, vydláždenú a vysadenú kvetmi, alebo meníme výšku jednotlivých častí.

malá záhrada členenie

Foto: Pinterest

Ak namiesto pravidelných tvarov zvolíme oblé, záhrada bude pôsobiť viac prírodne. V malých záhradách si nemôžeme dovoliť živé ploty, pretože zaberajú veľa miesta, ale na  vizuálne oddelenie možno použiť treláže, ktoré necháme porásť popínavými rastlinami.

Neprehliadni: Hotel pre hmyz: Návod a super tipy

Vertikálna záhrada

Vertikálne sadenie rastlín je v poslednom období veľmi populárne v interiéroch aj v exteriéroch. V prípade malých záhrad je to výborný spôsob, ako maximalizovať využitie malého priestoru a vypestovať rôzne druhy rastlín. Vhodné sú šaláty, bylinky alebo ozdobné rastliny. Rastliny pestované vo vertikálnej záhrade potrebujú častejšie polievanie a prihnojovanie. Nevzhľadný múr môžeme zakryť alebo oživiť popínavými rastlinami.

vertikálna záhrada

Foto: Pinterest

Bylinky blízko domu

Bylinky vyžadujú veľa slnka a svetla. Je dobré umiestniť záhon s bylinkami bližšie k domu. Myslite na to, že pôda by mala byť dobre priepustná, aby nezadržovala vodu. Niektoré bylinky, ako mäta, medovka, oregano majú tendenciu rozrastať sa, preto je dobre ich sadiť do ohraničeného priestoru, črepníkov alebo špeciálnych nádob na bylinky. 

Pre nedostatok priestoru vyberte do bylinkového záhonu také bylinky, ktoré najčastejšie používate a ktorým sa podmienkam vo vašej záhrade bude dariť.

zelenina a bylinky

Foto: Pinterest

Akú zeleninu a ovocie pestovať v malých záhradách?

Ak máte malú záhradu a možno aj menej času, mali by ste zvážiť, akú zeleninu budete pestovať. Vyberte si druhy, ktoré nezaberú veľa miesta, ale majú dobrý výnos, zeleninu, ktorá nie príliš náročná, ale v obchode je drahá. V súčasnosti je vyšľachtených mnoho druhov  trpasličej zeleniny pre malé záhrady a črepníky. 

Tiež ťa zaujme: Ako na vyvýšené záhony? Tu sú tipy na vhodné materiály, umiestnenie i pestovanie plodín v nich

Vyberte si z rôznych druhov šalátov, cibuľku sadzačku, cesnak, paradajky, cuketu, bylinky, jahody, jostu, stromčekové formy ríbezlí, egreša. K pestovaniu zeleniny môžete využiť napríklad aj menšie fóliovníky. Stromy zaberajú veľa miesta, ale môžete si vybrať stĺpovité alebo zakrsnuté formy. Ceny ovocia a zeleniny sa stále zvyšujú, takže pestovanie  sa stáva čoraz výhodnejšie. 

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.