REKLAMA

Repík lekársky (Agrimonia eupatoria) je pre svoju liečivú silu známy aj ako kráľovská bylina, kráľ všetkých bylín, ale aj boží bič, vrkoč Panny Márie, starček, útrobník. Je považovaný za jednu z najstarších liečivých bylín. Jeho vzpriamená chlpatá stonka s drobnými žltými  hviezdicovitými kvetmi dosahuje výšku jeden meter. Na jednej stonke býva 40 až 50 kvetov, ktoré rozkvitajú odspodu. Rastie na suchých lúkach, pasienkoch, okrajoch ciest, rúbaniskách, darí sa mu predovšetkým na vápencových pôdach.

Repík lekársky – zber a pestovanie

Zbiera sa nadzemná stonka s kvetmi. Odstrihnite ju nad hrubou zdrevnatenou časťou v čase kvitnutia v júni až v auguste, plody pred sušením odstráňte. Repík sušte zavesený v menších zväzkoch, ktoré umiestnite v zatienenom, dobre vetranom priestore s teplotou maximálne do 40 °C. Proces sušenia by mal byť rýchly a pokiaľ rastlina zhnedne, nie je vhodná na použitie. Správne usušený repík má jemnú vôňu a horkastú chuť.

Je pohodlné mať liečivé bylinky v záhrade poruke a odtrhnúť si ich vtedy, keď ich potrebujete. To platí aj pre repík lekársky. Rozmnožuje sa semenami alebo delením koreňov a darí sa mu v ľahkej hlinito-piesočnej pôde na slnečnom stanovišti.

Ak sa rozhodnete vypestovať repík zo semiačok, vysejte ich do pôdy v októbri až novembri alebo vo februári až  v marci. 

Pozri tiež: Tip na posilnenie vitality, činorodej energie a odolnosti proti stresu

repík lekársky pestovanie zber

Dajte niekoľko semien do hniezda. Keď rastlinky vzídu, v každom hniezde nechajte len jednu najsilnejšiu, ostatné vytrhnite. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť 40 centimetrov a medzi riadkami 50 centimetrov. Prvý rok vyrastie prízemná ružica listov, kvety vyrastú až druhý rok.

Aké účinky má repík?

Repík je veľmi účinná a všestranná liečivá bylina. Je zdrojom kyselín, ktoré sú prospešné pre zdravie, ako sú predovšetkým kyselina kremičitá,  ale aj salicylová, jablčná a citrónová. Obsahuje tiež vitamín C a stopy mangánu, ktorý vplýva na krvotvorbu, zrážanlivosť krvi a činnosť žliaz s vnútornou sekréciou.

Vnútorné účinky repíka lekárskeho:

  • tlmí zápalové procesy v žalúdku a črevách, čím zmenšuje pocit nafúknutého brucha,
  • zlepšuje trávenie,
  • reguluje funkciu pečene a žlčníka,
  • odporúča sa na podporu liečby hepatitídy a zápalu žlčníka,
  • napomáha detoxikácii pečene, zlepšuje metabolizmus tukov a  cholesterol,
  • má antibakteriálny a močopudný účinok,
  • pôsobí pri zápaloch hrdla, angíne,
  • ako kloktadlo pomáha pri presilených a chorých hlasivkách,
  • ako súčasť čajových zmesí pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu, má mierne sedatívny účinok,
  • priaznivo ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. 
...

Vonkajšie účinky repíka lekárskeho:

  • podporuje liečenie zápalov kože, lupienky, akné, ekzémov,
  • zlepšuje zdravie nechtov a vlasov,
  • obklady sa prikladajú na zapálené, hnisajúce a ťažko sa hojace rany,
  • zastavuje krvácanie,
  • kúpeľ v odvare z repíka zmierňuje problémy s hemoroidmi a opuchnutými kĺbmi.
REKLAMA

Repíkový čaj

Repíkový čaj si pripravte v prípade problémov so zažívaním. Jednu lyžicu repíka lekárskeho zalejte 200 ml vriacej vody  a nechajte 10 minút vylúhovať. Repíkový čaj pite čerstvý dva až trikrát v priebehu dňa.

Tiež si prečítaj: Kapucínka pre zdravie aj krásu: Spoznaj skvelé účinky a tipy na pestovanie

repíkový čaj zmes účinky

Čajová zmes proti hnačke

Zmiešajte  po 50 g repíka lekárskeho, pastierskej kapsičky a rebríčka obyčajného. Jednu lyžicu zmesi zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať  päť minút. Pite 2 – 3 šálky čaju denne.

Kloktadlo na bolesť krku

Pri zápaloch hrdla a problémoch s hlasivkami zmierni ťažkosti kloktadlo, ktoré si pripravíte zo zmesi repíku, šalvie a tymianu. Tri lyžice tejto zmesi zalejete 250 ml vriacej vody a nechajte lúhovať 15 minút. Používajte na kloktanie tri až päťkrát denne.

Nálev z repíka

Repíkový nálev sa používa na obklady a kúpele. Pripravte si ho pri kožných problémoch, nehojacich sa ranách, akné, vyrážkach, vredoch. Dve polievkové lyžice repíku zalejte vriacou vodou, varte päť minút a prikryté nechajte lúhovať 20 minút. Nálev možno použiť ako pleťovú vodu. Repík lekársky pôsobí veľmi blahodarne na aknóznu pleť, pretože má silné sťahujúce a dezinfekčné účinky.

Masť z repíka lekárskeho

Repíkovú masť využijete na pri problémoch s hemoroidmi, kŕčovými žilami. Lieči ekzémy, hnisajúce ranky a odreniny, ale aj zapálené nechtové lôžka. Poradí si aj s otlakmi a stvrdnutou kožou na pätách. Takáto užitočná mastička by nemala chýbať vo vašej domácej lekárničke.

Potrebujete:

  • 300 g bravčovej masti,
  • 20 g včelieho vosku,
  • 200 g čerstvej vňate  a kvetov repíka lekárskeho.

Tip od nás: Olej z pestreca mariánskeho či pupalkový elixír – spoznaj jedlé liečivé oleje, ktoré by ti nemali doma chýbať

repíkové recepty masť čaj

Postup:

Do nádoby dajte bravčovú masť a na miernom ohni ju zohrejte a pridajte včelí vosk. Pripravený nadrobno pokrájaný repík vložte do nádoby s masťou a voskom a za stáleho miešanie priveďte do varu na tri minúty. Odstavte a odložte po vychladnutí do chladničky.

Na druhý deň zopakujte proces varenia na dve minúty a prefiltrujte cez husté sitko alebo gázu. Prelejte do sklenených pohárikov, ktoré vydezinfikujte alkoholom. Keď masť vychladne, uzavrite vrchnáčikom a uložte do chladničky. Masť si môžete pripraviť, aj keď nemáte včelí vosk. Počítajte však s tým, že nebude až taká tuhá.

Repík je veľmi užitočná bylinka, ale sú situácie, keď by ste mali zvážiť jeho užívanie. Neodporúča sa, ak beriete lieky na krvný tlak, ste tehotná alebo dojčíte. 

Zaujímavosti o repíku:

  • v ľudovom liečiteľstve sa repík lekársky povarený v mlieku používal na zvýšenie mužskej potencie,
  • ochraňoval pred kliatbou,
  • vložený pod vankúš mal priniesť pokojný spánok.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.