REKLAMA

Bylinky sú skvelými pomocníčkami pri mnohých neduhoch a momentálne si ich môžete nazbierať a nasušiť do zásoby. Určite sa to oplatí aj v prípade ľubovníka bodkovaného, či už kvôli čaju alebo všestranne využiteľnému oleju z neho. Ľubovník bodkovaný, latinsky Hypericum perforatum, ľudovo sa mu zvykne hovoriť aj trezalka, svätojánska bylina, krížek, čarovník, láskavec či ľubeník, oplýva zaujímavými účinkami.

A vedeli ste o tom, že patrí medzi najpredávanejšie liečivé rastliny? Ide o bylinu, ktorá kvitne od júna do augusta. U nás rastie ľubovník bodkovaný v hojnom počte na lúkach, pasienkoch či rúbaniskách, takže ani s jej zberom by ste nemali mať žiadny problém. Ľubovník bodkovaný si možno pokojne dopestovať aj vo vlastnej záhradke.

Tu nájdeš: Koncentrované produkty s ľubovníkom

V minulosti ľubovníku pripisovali až magické účinky. Považuje sa za svätojánsku bylinku. Traduje sa, že na Jána, čiže 24. júna, má najsilnejšiu moc. A áno, vrchol kvitnutia ľubovníka bodkovaného býva práve okolo Jána, no zberá sa bežne až do konca leta. 

My vám teraz prezradíme, pri akých problémoch by ste mali siahnuť po čaji z ľubovníka alebo po ľubovníkovom oleji. A prikladáme tiež recept.

Ľubovník bodkovaný – vzhľad, zber a účinné látky

Pre ľubovník bodkovaný sú charakteristické menšie žlté kvietky, ktoré na vrcholoch stoniek utvárajú súkvetia. Práve tieto vrchné zakvitnuté časti stoniek sa i zberajú.

Rastlina obsahuje žliazky naplnené červeným farbivom. Ide o hypericín, o ktorom si ešte povieme bližšie. Listy ľubovníka sú protistojné, elipsovitého až kopijovitého tvaru. Plodom je vajcovitá trojpuzdrová tobolka.

Zakvitnuté nazberané vňate ľubovníka možno sušiť vo zväzkoch v tieni, prípadne v sušičke do teploty 40 °C tak, aby kvety nestratili farbu.

Ľubovník bodkovaný obsahuje triesloviny, silice, živice, provitamín A aj vitamín C. Určite treba spomenúť i silne antioxidačne pôsobiaci rutín, hodnotnú rozpustnú vlákninu pektín, ale aj cholín, ktorý blahodarne pôsobí na nervový systém i pamäť.

V neposlednom rade je súčasťou ľubovníka aj hypericín a pseudohypericín – koncentrované  antracénové deriváty, pre ktoré je ľubovník tak vyhľadávanou rastlinou pri problémoch s kolísaním nálad až depresívnym rozpoložením či nadmerným stresom a nervozitou. Hypericín pôsobí sedatívne a má mierne euforizujúce účinky.

účinky ľubovníka bodkovaného

Na aké ťažkosti ho využiť?

Okrem už spomínaných upokojujúcich účinkov harmonizujúcich duševné rozpoloženie, kvôli čomu je ľubovník označovaný aj za prírodné antidepresívum, no pozitívne pôsobí aj na trávenie. Podporuje vylučovanie žlčepomáha aj pri odvodňovaní organizmu.

Vďaka antiseptickým účinkom pôsobí na zápaly, dokáže zabojovať proti vírusom a podporuje obranyschopnosť tela. Taktiež posilňuje cievy i zlepšuje krvný obeh.

Neprehliadni: Koncentrované produkty s ľubovníkom 

Blahodarné účinky ľubovníka sú širokospektrálne, musíte však tiež vedieť o kontraindikáciách. Podobne ako aj v prípade väčšiny byliniek sa neodporúča užívať ho dlhodobo a určite sa treba vyhnúť jeho kombinácii s antidepresívami či orálnou antikoncepciou (znižuje jej účinok).

Taktiež treba konzultovať jeho užívanie v prípade niektorých antibiotík či vtedy, keď trpíte na príliš nízky tlak alebo máte cukrovku. No a tiež si zapamätajte, že ak sa chcete vyhnúť spáleniu pokožky či fotosenzitívnej reakcii kože, vyhnite sa užívaniu ľubovníka a prostriedkov z neho pred opaľovaním. 

REKLAMA

Vnútorné použitie ľubovníka bodkovaného 

Pri neurózach, poruchách spánku, nadmernom strese, zavodnení organizmu, viróze či zhoršenom trávení, dokonca i pri problémoch sprevádzajúcich menštruáciu aj menopauzu možno využiť čaj z ľubovníka.

Na ľubovníkový čaj možno použiť čerstvo nazberané zakvitnuté časti bylinky alebo sušenú verziu, ktorú dostanete kúpiť spolu s tinktúrou či inými ľubovníkovými doplnkami napríklad TU.  

Neprehliadni: Poznáš jedovaté rastliny v záhrade? Pozor na ne!

čaj z ľubovníka bodkovaného

Na šálku čaju potrebujete dve lyžičky ľubovníka, ktoré zalejete horúcou vodou a necháte lúhovať 12 minút. Scedenú tekutinu pite pri vyššie spomínaných ťažkostiach jeden až dvakrát denne.

Vonkajšie použitie ľubovníka bodkovaného

Vonkajšie použitie ľubovníka vo forme záparu je nápomocné pri liečbe kožných poranení i chorôb. Pokožku dôkladne prečistí, vydezinfikuje a predovšetkým urýchli proces hojenia. V tomto prípade jednu polievkovú lyžicu rastliny zalejte 1 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať zhruba 10 minút. Po scedení možno zápar použiť na čistenie rán, ale aj zmiernenie ekzému či akné.

Úžasné účinky má i ľubovníkový olej, inak sa nazýva aj „jánska krv“. Okrem iného sa používa aj pri liečbe popálenín, no tiež ako pleťový olej či prísada do vlasových zábalov, prípadne ho možno využiť ako masážny prostriedok proti bolestiam svalov či dokonca ako prevenciu proti striám. V neposlednom rade účinkuje aj na tzv. tenisový lakeť.

Pozri aj: Najlepšie bylinky na spánok: Upokoja a zaženú nespavosť

Obklad z ľubovníkového oleja využijete aj pri ťažkostiach s dýchacími cestami. Ľubovník bodkovaný vo forme teplého olejového obkladu uľahčuje predovšetkým odkašliavanie a uvoľňovanie hlienov. A podobne ako ľubovníkový čaj, tak aj obklad z ľubovníkového oleja prípadne potieranie spánkov týmto olejom je skvelou prírodnou voľbou i pri bolestiach hlavy a na celkové upokojenie sa pri neurózach a stavoch úzkosti.

Ľubovník bodkovaný: Recept na liečivý olej

Olej z ľubovníka si možno kúpiť (napríklad TU), ale viete si ho pripraviť aj doma, a to konkrétne maceráciou jeho kvetov.

Postup je nasledovný. 100 g sušeného ľubovníka, ktoré môžete trochu pomrviť, zalejte 3 dcl olivového alebo slnečnicového oleja. Od horného okraja by mal olej siahať zhruba 2 centimetre. Olej s ľubovníkom premiešajte a postláčajte lyžicou. Dôležité je, aby olej pokrýval všetky kvety a nič nevytŕčalo.

Nádobu potom dobre uzavrite, aby sa do nej nedostal žiaden vzduch. Následne nechajte nádobu s rastlinou lúhovať na svetlom mieste, ideálne na podobločnici, a to 14 dní až 4 týždne.

Farba oleja sa priebežne časom zmení na karmínovo červenú, čo spôsobuje obsiahnuté farbivo a spomínaná účinná látka – hypericín. Po vylúhovaní cez plátno olej preceďte a dôkladne uzatvorte do sklenenej nádobky z tmavého skla. 

Ľubovníkový olej skladujte na tmavom a chladnom mieste. Z ľubovníkového oleja sa zvykne robiť aj ľubovníková masť.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.