Mať balkón, ktorý sa môže stať miestom príjemného posedenia pri káve či osviežujúcom letnom drinku, je fajn. Vytvoriť si z neho súkromnú kvetinovú oázu je v dnešných časoch na nezaplatenie. Ak je váš slnečný balkón v lete až príliš horúci, poradíme vám, aké kvety si vybrať a ako sa o ne postarať. Kvety na slnečný balkón určite patria.

Kvetináče z plastov alebo hliny pre rastliny na horúci balkón?

Množstvo a druhy kvetov vyberáme aj podľa veľkosti balkóna a nábytku. Skôr, ako si zadovážime sadenice kvetov, pripravíme si nádoby a zeminu. Pri výbere  kvetináčov, misiek a hrantíkov musíme myslieť na to, že nemajú pôsobiť len dekoratívne, ale rastlinám poskytujú prostredie, v ktorom kvety rastú a kvitnú nie v najideálnejších podmienkach horúceho balkóna. Pre kvety na slnečný balkón sú praktické samozavlažovacie nádoby, ktoré dostať kúpiť v rôznych veľkostiach a farebných odtieňoch.

Pozri tiež: Čerstvé vitamíny? Zelenina pestovaná na balkóne môže byť riešením

Ak ste sa rozhodli pre plastové nádoby, vyberajte si svetlejšie farby, pretože tmavé sa skôr prehrievajú. Zároveň musia byť dostatočne veľké, aby sa substrát rýchlo nevysušoval a rastlinky mali dosť miesta. V prípade vyššej rastliny s množstvom listov nemusí byť dostatočne stabilná. Ideálne sú terakotové nádoby, v ktorých sa korene kvetov neprehrievajú tak rýchlo. Musíte však počítať s ich väčšou hmotnosťou, vďaka čomu sú stabilné. Ich problémom je, že po čase sa môžu objaviť fľaky spôsobené vápenitými usadeninami a soľami.
Nezabudnite na drenážne otvory a misky pod nádobami. Zadovážte si substrát špeciálne na kvety. Kvalitná zemina pre kvety je bohatá na živiny, vzdušná, kyprá, musí dobre prepúšťať vodu, aby sa ku kvetom dostal kyslík.

Muškáty – moderná klasika na slnečný balkón

Každý rok predajcovia pripravujú novinky, ale stálicami sú muškáty, ktoré sa osvedčili na balkónoch orientovaných na juh, pretože milujú slnko a pri správnej starostlivosti kvitnú veľmi dlho. Aj keď vo všeobecnosti muškáty vyvolávajú predstavu okien u babičky na dedine, súčasná ponuka vás prekvapí množstvom odrôd, farieb a ich odtieňov. Pochádzajú z južnej Afriky a vyznačujú sa intenzívnou arómou.

Okrem klasických muškátov krúžkovaných so vzpriameným rastom a muškátov štítovitolistých s dlhými previsnutými stonkami vás očarí rozmanitosť farieb veľkokvetých kráľovských muškátov, ktoré sú známe aj ako anglické. Tieto majú o niečo väčšie požiadavky na starostlivosť.

Aby sa muškátom dobre darilo, sadíme ich do špeciálnej zeminy pre muškáty, polievame tak, aby zemina bola vlhká, ale nie premokrená a nezačali zahnívať korienky. Ideálne je polievať skoro ráno alebo neskôr večer odstátou vodou. Raz za týždeň rastlinky prihnojíme. Von na balkón ich vyložíme až v druhej polovici mája, keď nehrozia nočné mrazy. Odkvitnuté kvety pravidelne odstraňujeme, aby muškáty neprestali kvitnúť.

Ďalšia inšpirácia: Kvety na tienistý balkón: Vyber si z týchto krások

Petúnie rozžiaria každý južný balkón

Petúnie sú veľmi obľúbené balkónovky, s dlhým obdobím kvitnutia. Farebná paleta je naozaj rozmanitá – od bielej, snáď všetky odtiene ružovej, po sýte tóny fialovej a modrej. Vybrať si môžeme rôzne tvary kvetov: jednoduché, plné, malé alebo veľké, hladké či kučeravé. Sú citlivejšie na dážď. Pri dobrej starostlivosti kvitnú až do jesene.

Vyberáme ďalej

Kvetov vhodných na slnečný balkón je veľa. Ak sa rozhodneme pre rozmanitosť druhov, vyberieme si z nasledujúcich:

  • sanvitália – tvorí previsy a je vhodná do závesných nádob,
  • mandevilla – má nádherné exotické kvety a tmavozelené listy, potrebuje oporu,
  • osteospermum – africká sedmokráska, jej kvety sa otvárajú, keď svieti slnko,
  • thunbergia – popínavka s výraznými kvetmi zabezpečí pocit súkromia,
  • levanduľa a rozmarín – rozvoňajú balkón stredomorskými vôňami.

Zaujme ťa: Ako si zariadiť a skrášliť balkón? Tu sú inšpirácie, z ktorých si vyberieš

rastliny na slnečný a horúci balkón
aké kvety na horúci balkón
Výborným riešením je v truhlíku kombinovať zelené trvalky s jednoročnými kvetmi. Napríklad brečtan v kombinácii so surfíniami.  Každý rok môžete použiť iné jednoročné kvety a váš balkón bude každý rok iný.

Na balkóne zaliatom slnkom môžete vyskúšať stromčeky v dostatočne veľkých črepníkoch. Veľmi obľúbený je amelenchier, známy ako muchovník, ktorý je nielen dekoratívny, ale jeho plody sú veľmi chutné a podobné čučoriedkam.

Starostlivosť o balkónové kvety v lete

Okrem pravidelného prihnojovania a odstraňovania odkvitnutých kvetov je v lete mimoriadne dôležitá zálievka. V horúcom lete  doprajte rastlinám vodu každý deň, niektorým druhom, ako sú petúnie, aj dvakrát denne. Polievajte ráno alebo večer odstátou vodou, ideálne dažďovou. Vhodný balkónový nábytok a rozkvitnuté kvety v štýlových črepníkoch vám navodia dovolenkovú atmosféru aj vo všedný deň.

aké rastliny na horúci balkón
Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.