REKLAMA

Balkón je snom asi všetkých majiteľov bytov. Väčšina z nich nedisponuje ideálnymi rozmermi. Niektoré sú len miestom na odkladanie vecí. Čo s tým? Prečítajte si, čo všetko sa dá vyčarovať aj z neveľkého priestoru, aby sa stal vašou súkromnou oázou na relax po náročnom dni. Ako si zariadiť a skrášliť balkón?

Skôr, ako začnete plánovať, musíte zobrať do úvahy niekoľko skutočností. Veľkosť a tvar balkóna, jeho povrch, či je zastrešený, zasklený alebo vystavený nepriazni počasia. Od toho bude závisieť výber nábytku, materiálov, doplnkov i rastlín.

Zaskliť alebo nezaskliť balkón alebo lodžiu?

Ak sa rozhodujete, či zaskliť balkón, mali by ste poznať výhody a nevýhody. Zasklenie zvyšuje úžitkovú hodnotu balkóna a lodžie. Chráni nábytok pred poveternostnými vplyvmi a tiež zvyšuje bezpečnosť a súkromie. Okrem iného predlžuje obdobie, keď si môžete na balkóne posedieť od skorej jari do neskorej jesene, máte možnosť pestovať napríklad paradajky. Ochráni vás pred nepríjemným hmyzom alebo vtáctvom a určite vám pomôže vo vykurovacom období ušetriť energiu.

Neprehliadni: Kvety na tienistý balkón: Vyber si z týchto krások 

Zasklenie má, bohužiaľ, aj nepríjemné stránky. Ide predovšetkým o skleníkový efekt. Rozpálené sklo zvyšuje výrazne teplo, čo je nevhodné pre ľudí a rastliny to v horúčavách neprežijú. Práve preto je dôležité nielen vetranie, ale aj zatienenie.

Vyberáme nábytok

Ak máte na balkóne nedostatok miesta, zvoľte minimalistický nábytok. Postačia dve stoličky a malý stolík. Môžete tiež nainštalovať nábytok, ktorý sa dá sklopiť, keď sa nepoužíva. Priestor ušetríte, keď využijete závesný stolík. Ten úplne postačí, ak si chcete na balkóne vypiť svoju rannú kávu. Ak ste majiteľom otvoreného balkóna, zvoľte taký materiál, ktorý odolá vplyvom počasia. Vhodný je hliník, drevo, umelý ratan či plast.

Ako si zariadiť malý balkón
Foto: Pinterest

Ako si skrášliť balkón? Využite stenu

Priestor ušetríte tak, že využijete vertikálne umiestnenie konštrukcie alebo poličiek na stene. Tam umiestnite kvety alebo bylinky. Ich výber závisí od toho, ako je orientovaný váš balkón, aby sa rastlinám darilo.

Balkón rozžiaria kvety muškátov, fuksií, begónií. Výber letničiek je naozaj pestrý. Môžete v črepníkoch pestovať bylinky, ktoré  vás potešia nielen vzhľadom a vôňou, ale ich môžete využiť v kuchyni, a to čerstvé, svieže, hneď po odtrhnutí.

využitie steny na balkóne
Foto: Pinterest
REKLAMA

Túžite po súkromí?

Ako zariadiť a skrášliť balkón vtedy, keď vám chýba súkromie a ste na balkóne na očiach susedov? Rastliny pomôžu vytvoriť prirodzenú  stenu, ktorá vás nielen ochráni pred pohľadmi, ale aj vytvorí z vášho balkóna zelené zákutie. Najvhodnejšie sú popínavé ruže, tunbergie či plamienky, ktoré sa necháte šplhať po opore.

Pozri aj: Ako odplašiť holuby z balkóna alebo terasy? Tipy so zaručeným efektom!

kvety na balkón
Foto: Pinterest

Podlaha

K zásadnej premene balkóna pomôže prekrytie betónovej podlahy drevenými dlaždicami, ktoré farebne budú ladiť s zariadením balkóna. Na trhu je široká ponuka a niektoré druhy si dokážete jednoducho inštalovať sami. Keď skončí leto, podlahu ľahko rozoberiete a odložíte na ďalšiu sezónu.

Nábytok z paliet na balkón

Ani nízky rozpočet vám nemusí brániť  skrášleniu balkóna. Stačí mať šikovné ruky, palety a dobré nápady. Na leňošenie alebo čítanie kníh výborne poslúži pohovka alebo kreslo z paliet. Palety musíte  prebrúsiť brúskou alebo brúsnym papierom, pretože ich povrch je drsný. Drevo je potrebné ochrániť pred poveternostnými podmienkami impregnáciou. Ak chcete zachovať vzhľad dreva použite bezfarebný lak na drevo alebo farbu, ku ktorej zladíte farebnosť podušiek. Z paliet môžete vyrobiť štýlové poličky na vertikálne pestovanie kvetov, byliniek alebo celoročných jahôd.

nábytok z paliet na balkón
Foto: Pinterest

Veselé farby

Využitie neutrálnych farieb navodzuje dojem elegantnosti, ale k letu patria farby. Vo veselých tónoch vyberte nábytok, vankúše a iné doplnky. Ak využijete bielo-modrú kombináciu zariadenia, doplnkov a kvetov, spolu s vôňou byliniek, ako sú rozmarín, levanduľa, tymián či bazalka, vytvoríte si balkón v stredomorskom štýle.

Tieto zmeny a balkónové vychytávky z obchodov nemusia byť pri troche šikovnosti ani finančne nákladné. Efektný výsledok bude určite stáť za to.

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.