Kvety na balkóny vyberáme podľa toho, aké majú nároky na slnko, vodu a priestor. Ak je balkón tienistý, dôležitý je správny výber rastlín, ktoré síce nepotrebujú toľko slnečných lúčov, ale dokážu vyčarovať malé farebné zákutie. Pýtate sa, aké kvety na tienistý balkón budú najvhodnejšie? Vyberte si z nasledujúcich tieňomilných rastlín.
Romantické hortenzie na balkóne
Aj keď predstava hortenzií s veľkými guľatými súkvetiami je spojená s klasickými záhradami, môžu sa pestovať aj črepníkoch. Hodia sa na priestrannejšie balkóny. Vhodným kultivarom je hortenzia kalinolistá, ktorá v týchto podmienkach dorastá do výšky 1 meter. Jej sfarbenie ovplyvňuje hodnota pH pôdy. Ak zvýšime pH špeciálnym hnojivom, ružová hortenzia zmení farbu na modrú. Bielo kvitnúce kultivary si zachovávajú pôvodnú farbu.
Hortenzie výborne znášajú zatienené miesta, čiže sa skvelo hodia aj na tmavší balkón či terasu. Najviac im vyhovuje kyprá, priepustná a výživná pôda. Nezabudneme na drenáž, pretože neznášajú dlhodobé premokrenie.
Neprehliadni: TOP izbové rastliny do tieňa: Vyber si kvet vhodný do tmavšej miestnosti
K obľube hortenzií prispievajú neobyčajne trvácne kvety, ktoré vyzerajú výborne dokonca aj sušené.
Exotické fuksie – skvelá voľba pre tienistý balkón
Fuksie, ďalšie ideálne kvety na tienistý balkón, pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky. Sú pomenované po nemeckom botanikovi Leonardovi Fuchsovi. Patria k tradičným rastlinám pestovaným na balkónoch. Najlepšie sa im darí na tienistých a polotienistých miestach.
Fuksie nás očaria nespočetnými farbami a tvarmi s jednoduchými, zdvojenými alebo plnými kvetmi. Farebná škála pôvabných kvetov sa pohybuje od bielej či bledoružovej, cez levanduľovú a rôzne odtiene červenej až po karmínovú a šarlátovú.
Botanici ju označujú za rastlinu „dlhého“ dňa, to znamená, že kvitne vtedy, keď sú dni dlhšie ako noci. Je teda naozaj vhodnou balkónovkou, pretože kvitne 5 až 6 mesiacov, od mája do októbra. Pôdu udržujeme rovnomerne vlhkú, zalievame v závislosti od teploty. Fuksie pekne vyniknú aj v závesnom košíku.
Ak chceme dosiahnuť bohatosť kvitnutia, výhonky s dĺžkou 15 – 20 cm zaštipneme, rastlinka bude hustejšia. Aby nám fuksie stále kvitli, musíme ich každých 14 dní prihnojovať viaczložkovým minerálnym hnojivom.
Ďalšia inšpirácia: Kvety na slnečný balkón: Dôležité rady a tipy na pestovanie
Krásne a nenáročné begónie
Obľúbené kvetiny do tieňa sú begónie. Tieto rastliny pochádzajúce z trópov a sú výbornou voľbou do balkónových hrantíkov i závesných košov. Vynímajú sa v črepníkoch na okennom parapete.
Existuje mnoho odrôd, vzpriamených i previsnutých, s kvetmi jednoduchými aj plnými širokej farebnej škály. Kvitnú od mája až do jesene. Majú dužinaté krehké listy, ktoré si vyžadujú zálievku, ale nadmerná zálievka však spôsobuje zahnívanie koreňov.
Pozri tiež: Čerstvé vitamíny? Zelenina pestovaná na balkóne môže byť riešením
Obľúbené tieňomilné netýkavky
Pochádzajú z ostrova Zanzibar. Sú to ideálne balkónovky do tieňa. Kvitnú od jari do jesene. Farebná škála jednoduchých zriedkavejšie plných kvetov zahrňuje bielu, ružovú, oranžovú, červenú, ale aj lososovú farbu.
Niektoré kultivary majú dvojfarebné kvety. Počas vegetácie potrebujú bohatú zálievku a prihnojovanie.
Funkie a brečtan – nekvitnúce rastliny na tienistý balkón
Aj nekvitnúce rastliny zaujímavo dopĺňajú kúsok prírody na našom balkóne, hlavne vtedy, ak majú viacfarebné listy.
Dobrou voľbou nekvitnúcich kvetov na tmavší balkón sú funkie (hosty) a kultivary brečtanu s panašovanými listami. Funkie si vyžadujú tieň, sú nenáročné a môžete ich pestovať v nádobách. Vybrať si mnohých kultivarov, ktoré sa líšia tvarom, farbami listov aj vzrastom od 15 do 20 centimetrov.
Funkia je atraktívna počas celého roka a je nenáročná na prezimovanie. Brečtan je mrazuvzdorný a na balkóne vynikne v závesných nádobách alebo šplhajúci sa po opore.
Vyberajte si kultivary s farebnými listami, v odtieňoch žltej a zelenej farbe s výrazným žilkovaním. Funkie a brečtan sú trvalky, nemusíte ich kupovať každý rok.
Určite si pozri: Zázračné účinky aloe vera využiješ týmito všetkými spôsobmi
Rady, na čo nezabudnúť, keď pestujete kvety na tienistom balkóne
- Voda sa v črepníkoch vyparuje pomalšie ako na slnečnom balkóne, so zálievkou to nepreháňame, stačí, keď je zemina vlhká.
- Po štyroch týždňoch od presadenia začneme s prihnojovaním.
- Odkvitnuté kvety pravidelne odstraňujeme, aby rastlina nasadzovala nové kvety.
Trvalky do polotieňa
Ak je váš balkón na niekoľko hodín osvetlený priamym slnečným žiarením, hovoríme o polotieni. Takýto balkón dokážu rozžiariť balkónové rastliny s okrasnými listami. Listy môžu byť dekoratívne farebnosťou, tvarom aj veľkosťou.
Bolo vyšľachtených mnoho kultivarov rozmanitých rastlín s panašovanými listami, ktoré sú sami o sebe dekoratívne. Aby skutočne vynikli, používajte ich striedmo, nekombinujte viacero druhov, pretože nedosiahnete očakávaný efekt.
Heuchery očaria svojimi nádhernými listami. V súčasnosti sú v ponuke kultivary so zvlnenými listami rozmanitých farieb: bielozelenej, oranžovozelenej s ružovým lemovaním, červenej, bronzovej, zelenej s červeným melírom v žilnatine. Listy môžu byť menšie, väčšie, zvlnené či vykrojené.
Rastú v trsoch. Od mája do augusta kvitnú drobné kvety na dlhých stonkách. Listy vydržia dlho do jesene, sú mrazuvzdorné. Môžete ich zasadiť ako solitéry, ale vhodné sú aj do skupinovej výsadby. Môžu sa pestovať v črepníkoch, vhodné sú na terasy aj balkóny.
Tymian v kombinácii s jednoročnými nechtíkmi a kapucínkami nielenže rozžiaria balkón modrofialovou, žltou až oranžovou farbou, ale sú to veľmi užitočné rastlinky. Tymián nádherne vonia, zmierňuje svrbenie po uštipnutí hmyzom, tymianový kúpeľ pôsobí proti únave. Čaj z tymiánu je výborný pri problémoch kašľom, zápalmi a má antiseptické účinky.
Foto: redakcia krasaastyl.sk/Pinterest