Zoznam vecí do pôrodnice nie je jednotný
V prvom rade si treba povedať, že zoznam vecí do jednotlivých pôrodníc je odlišný. Veľa závisí aj od toho, či ide o súkromné zariadenie, kde máte už prichystaných mnoho nevyhnutností, bez ktorých by to po pôrode nešlo, alebo je to pôrodnica štátna.
Pravdupovediac, pokiaľ máte namierené do štátneho zdravotníckeho zariadenia, myslieť musíte aj na úplné drobnosti. Preto berte tento široko zameraný zoznam ako nápovedu, ktorú si doladíte podľa požiadaviek konkrétnej pôrodnice. Každá má svoj zoznam vecí pre rodičku i dieťatko väčšinou zverejnený na webe. No po ich vzhliadnutí sme usúdili, že v nich nie sú zahrnuté úplne všetky drobnosti (ktoré by vám ale reálne mohli chýbať) a taktiež neobsahujú šikovné popôrodné vychytávky, ktoré by ste mali poznať a mať so sebou pre zvýšenie komfortu. Aj z domu prinesený popôrodný nadštandard určite oceníte.
Tiež ťa zaujme: Zisti, aký kočík vybrať pre svoje dieťatko: Najlepší musí mať TOTO!
Kedy sa začať baliť do pôrodnice?
Samozrejme, že podstatnou je nielen otázka, čo do pôrodnice so sebou zobrať, ale aj kedy začať s chystaním sa a balením do nej. Keďže je položiek tohto zoznamu naozaj veľa a nezoženiete ich všetky na jednom mieste, treba si na to vyhradiť dostatok času.

Čo do pôrodnice pre mamičku? Základný zoznam, na ktorom možno ďalej stavať
> Dôležité doklady a dokumenty (občiansky preukaz, preukaz poistenca, tehotenská knižka, sobášny list, u partnerov potvrdenie z matriky o súhlase s otcovstvom, prípadne nevyhnutné lekárske správy a doklady o zaplatení nadštandardných služieb);
> hygienické potreby a kozmetika (WC papier, hygienické vreckovky, zubná pasta s kefkou, bežná kozmetika ako krém na tvár, mydlo či gél do sprchy a pod., hrebeň, vložky do dojčenskej podprsenky (cca 8 – 10 ks), pôrodnícke vložky (cca 40 ks), podložky na lôžko pre pacientov (4 – 5 ks);
> spodná bielizeň (dojčenské podprsenky 2 – 3 ks, klasické bavlnené nohavičky, ale predovšetkým „šestonedielske“ nohavičky (4 – 5 ks), ponožky);
> uterák (2 ks) a osuška;
> papuče a gumené prezuvky do sprchy;
> župan a nočné košele na dojčenie (4 ks);
> príbor a pohár na pitie;
> pravdepodobne si so sebou budete chcieť zobrať aj mobil, v tom prípade nezabudnite doma ani nabíjačku;

> oblečenie na cestu domov;
> a pokiaľ ich beriete, tak aj lieky a vitamíny.
Čo do pôrodnice pre bábätko? Toto je nevyhnutný základ!
> Kozmetika (masť na zadoček, ako napríklad Rybilka, Bepanthen či Sudocrem a vlhčené obrúsky);
> jednorazové detské plienky (jeden balík, najmenšia veľkosť);
> bavlnené plienky (cca 10 ks);
> dečka;
> tenká bavlnená čiapočka, rukavičky a ponožky;
> oblečenie na cestu domov (dupačky, košieľka, svetrík/overal – podľa počasia, ponožky);
> zavinovačka;
> autosedačka/vajíčko.

Vychytávky do pôrodnice
Okrem vyššie pezentovaných vecí, ktoré sú pri pobyte v pôrodnici základné, si môžete do tašky pribaliť aj užitočné vychytávky.
> K samotnému pôrodu sú drobnosťami, ktoré uľahčia tieto náročné chvíle, sprej do nosa s morskou vodou na zvlhčenie slizníc, sprej na oprašovanie tváre s minerálnou alebo aj obyčajnou vodou a možno by ste to ani nepovedali, ale lepší pocit a úľavu od popukanej pokožky na perách počas predýchavania kontrakcií vám môže priniesť aj obyčajný balzam na pery.
> Pokiaľ ste čítali náš článok o masáži hrádze v tehotenstve, viete, že nástrihu (epiziotómii) počas pôrodu sa niekedy nedá vyhnúť a mať so sebou hojivý prostriedok na hrádzu a špeciálny popôrodný vankúš, ktorý sa dá využiť aj pri iných situáciách, je zaiste veľkou úľavou.
> A keď sme už pri vankúšoch, je nutné spomenúť ešte jeden, ktorý by vás s vysokou pravdepodobnosťou už aj čakal doma, no zobrať si ho do pôrodnice nie je vôbec zlý nápad. Hovoríme o vankúši na dojčenie. Dojčiaci vankúš, či už naplnený dutým vláknom alebo guľôčkami, je skvelý pre odľahčenie vašej chrbtice a maximálne pohodlné dojčenie.
> V rámci popôrodnej starostlivosti o namáhanú pokožku vám pri dojčení zaiste uľaví aj masť na bradavky, pričom výhodou lanolínového krému je to, že sa nemusí pred dojčením dávať dole.
Podstatná je stratégia: Nebaľte sa do jedného kufra! Stavte na viac tašiek
Čo do pôrodnice pobaliť pre ženu i novorodeniatko už viete. No dôležité je aj to, aby ste minimalizovali chaos vo veciach a pripravili si ich naozaj strategicky. Minimálne by ste mali mať nachystané 3 tašky. Vyhnite sa oblúkom jednej veľkej a neprehľadnej batožine.
Taška na príjem do pôrodnice
Prvá taška, ktorú budete mať od začiatku pri sebe, je batožina na príjem do pôrodnice a k pôrodu. V nej majte všetky potrebné doklady, dokumenty a nevyhnutné veci k pôrodu. V zásade by však toho nemalo byť veľa.
Podstatná je nočná košeľa alebo dlhé tričko na pôrod (pokiaľ nemocnica nemá oblečenie vyhradené pre rodičku) a tiež jedna nočná košeľa na prezlečenie, papuče aj gumené prezuvky do sprchy. Ďalej by vám v tejto taške nemala chýbať základná kozmetika, spodná bielizeň, uterák, podprsenka na dojčenie a jednorazové popôrodné nohavičky spolu s pôrodníckymi vložkami i podložkami na lôžko pre pacientov. Oplatí sa pribaliť aj župan, WC papier, hygienické vreckovky a taktiež vodu na pitie (ideálne nesýtená a neochutená minerálka) a pre prípad hladu a rýchle doplnenie energie i hroznový cukor. V rámci kozmetiky sa zíde aj balzam na ústa (vysušujú sa pri predýchavaní kontrakcií) a užitočnou doplnkovou vecičkou je aj sprej do nosa s morskou vodou na zvlhčenie slizníc.
Taška na oddelenie šestonedelia
Druhú tašku vám môžu doniesť hneď na prvú návštevu na oddelenie šestonedelia vaši najbližší. Mala by obsahovať zvyšné nočné košele určené na dojčenie, podprsenky na dojčenie, zvyšnú jednorazovú popôrodnú bielizeň s vložkami aj podložky na posteľ, osušku a ďalší uterák, vložky do podprsenky.
Neprehliadni: Prvé dni s bábätkom: Tieto tipy by mali ovládať čerství rodičia

Samozrejme, že by sa v nej malo nachádzať aj všetko potrebné pre novorodeniatko, čo ste si nezabalili do prvej tašky na príjem. Netreba zabudnúť ani na zvyšnú kozmetiku pre seba i dieťatko, pohár s príborom, ďalšie ponožky, popôrodný vankúš, prípadne i vankúš na dojčenie a vyššie spomínané vychytávky.
Taška na odchod z pôrodnice
Tretiu tašku si taktiež ako tú druhú pripravte a nechajte doma. Donesie vám ju rodina pri odchode z pôrodnice. Pre mamičku aj bábätko by mala obsahovať oblečenie na cestu domov. Kľúčová je tiež zavinovačka a autosedačka, resp. vajíčko.
Foto: Freepik