REKLAMA

Blíži sa čas, keď sa na svete prvýkrát nadýchne a z plných pľúc zakričí váš nový člen rodiny? Samozrejme, že toto radostné očakávanie sa spája aj so stresom. Najmä v prípade, ak ste prvorodičky a neviete ešte, čo všetko očakávať. O pôrode a konkrétne tom, kedy vyštartovať do pôrodnice, aby ste stihli všetko s prehľadom, sa dozviete v článku Ako začína pôrod. Dnes si však zoberieme na mušku tému, ktorá bezprostredne s pôrodom súvisí, a to balenie sa do pôrodnice. A nielen to. Prezradíme vám, ktoré veci budete nevyhnutne potrebovať pre seba a pre bábätko spolu s vychytávkami pre zvýšenie komfortu. Čo do pôrodnice zobrať na 100 %, čo si nechať priniesť a na čo myslieť pri odchode?  

Zoznam vecí do pôrodnice nie je jednotný

V prvom rade si treba povedať, že zoznam vecí do jednotlivých pôrodníc je odlišný. Veľa závisí aj od toho, či ide o súkromné zariadenie, kde máte už prichystaných mnoho nevyhnutností, bez ktorých by to po pôrode nešlo, alebo je to pôrodnica štátna.

...

Pravdupovediac, pokiaľ máte namierené do štátneho zdravotníckeho zariadenia, myslieť musíte aj na úplné drobnosti. Preto berte tento široko zameraný zoznam ako nápovedu, ktorú si doladíte podľa požiadaviek konkrétnej pôrodnice.

Tiež ťa zaujme: Zisti, aký kočík vybrať pre svoje dieťatko: Najlepší musí mať TOTO!

Každá pôrodnica má svoj zoznam vecí pre rodičku i pre jej dieťatko väčšinou zverejnený na webe. No po ich vzhliadnutí sme usúdili, že v nich nie sú zahrnuté úplne všetky drobnosti (ktoré by vám ale reálne mohli chýbať). 

Taktiež tieto všeobecné zoznamy neobsahujú šikovné popôrodné vychytávky, ktoré by ste mali poznať a mať so sebou pre zvýšenie komfortu. Aj z domu prinesený popôrodný nadštandard určite oceníte.

Kedy sa začať baliť do pôrodnice?

Samozrejme, že podstatnou je nielen otázka, čo do pôrodnice so sebou zobrať, ale aj kedy začať s chystaním sa a balením do nej. Keďže je položiek tohto zoznamu naozaj veľa a nezoženiete ich všetky na jednom mieste, treba si na to vyhradiť dostatok času.

Nič neunáhlite, ale ani si balenie do pôrodnice nenechávajte na poslednú chvíľku. Prekvapiť vás totiž môže aj predčasnejší pôrod. Nehovoriac o tom, že v posledných dvoch mesiacoch tehotenstva má žena čo robiť sama so sebou.

Záverečné týždne by sa mali rozhodne niesť v relaxačnom duchu bez zbytočného stresu. Zbalené a nachystané tašky do pôrodnice môžu nejednej žene dodať pocit pokoja a pripravenosti. 

Neprehliadni: Kde nájsť úplne všetko do pôrodnice na jeden šup? 

zoznam vecí do pôrodnice aj po pôrode
Odporúčame teda chystať si výbavičku i veci do pôrodnice priebežne. Predsa len, aj finančná záťaž rozložená v dlhšom časovom horizonte bude zvládnuteľnejšia. Pokojne sa teda začnite pomaly pripravovať už od nejakého štvrtého či piateho mesiaca tehotenstva. Absolútnym deadlinom je však ôsmy mesiac tehotenstva.

Čo do pôrodnice pre mamičku? Základný zoznam, na ktorom možno ďalej stavať

> Dôležité doklady a dokumenty (občiansky preukaz, preukaz poistenca, tehotenská knižka, sobášny list, u partnerov potvrdenie z matriky o súhlase s otcovstvom, prípadne nevyhnutné lekárske správy a doklady o zaplatení nadštandardných služieb);

> hygienické potreby a kozmetika (WC papier, hygienické vreckovky, zubná pasta s kefkou, bežná kozmetika ako krém na tvár, mydlo či gél do sprchy a pod., hrebeň, vložky do dojčenskej podprsenky (cca 8 – 10 ks), pôrodnícke vložky (cca 40 ks), podložky na lôžko pre pacientov (4 – 5 ks);

> spodná bielizeň (dojčenské podprsenky 2 – 3 ks, klasické bavlnené nohavičky, ale predovšetkým „šestonedielske“ nohavičky (4 – 5 ks), ponožky);

>  uterák (2 ks) a osuška;

>  papuče a gumené prezuvky do sprchy;

>  župan a nočné košele na dojčenie (4 ks);

> príbor pohár na pitie;

čo si zobrať do pôrodnice
REKLAMA

> pravdepodobne si so sebou budete chcieť zobrať aj mobil, v tom prípade nezabudnite doma ani nabíjačku;

> fľaša vody;

> oblečenie na cestu domov;

> a pokiaľ ich beriete, tak aj lieky a vitamíny.

Čo do pôrodnice pre bábätko? Toto je nevyhnutný základ!

Veľa vecí pre dieťatko dostanete v nemocnici. Samozrejme, v každej je to trochu iné, no s oblečením pre dieťatko počas pobytu si nemusíte robiť starosti. Taktiež mnohé nemocnice ponúkajú akúsi štartovaciu sadu, v ktorej býva niekoľko plienok, mastička na zadoček a podobne.

> Kozmetika (masť na zadoček, ako napríklad Rybilka, Bepanthen či Sudocrem a vlhčené obrúsky);

> jednorazové detské plienky (jeden balík, najmenšia veľkosť);

> bavlnené plienky (cca 10 ks);

> dečka;

> tenká bavlnená čiapočka, rukavičky a ponožky;

> cumlík;

> kojenecké oblečenie na cestu domov (body, dupačky, košieľka, svetrík/overal – podľa počasia, ponožky);

> zavinovačka;

> autosedačka/vajíčko.

čo treba do pôrodnice

Vychytávky do pôrodnice

Okrem vyššie pezentovaných vecí, ktoré sú pri pobyte v pôrodnici základné, si môžete do tašky pribaliť aj užitočné vychytávky. 

> K samotnému pôrodu sú drobnosťami, ktoré uľahčia tieto náročné chvíle, sprej do nosa s morskou vodou na zvlhčenie slizníc, sprej na oprašovanie tváre s minerálnou alebo aj obyčajnou vodou a možno by ste to ani nepovedali, ale lepší pocit a úľavu od popukanej pokožky na perách počas predýchavania kontrakcií vám môže priniesť aj obyčajný balzam na pery. 

> Pokiaľ ste čítali náš článok o masáži hrádze v tehotenstve, viete, že nástrihu (epiziotómii) počas pôrodu sa niekedy nedá vyhnúť a mať so sebou hojivý prostriedok na hrádzu a špeciálny popôrodný vankúš, ktorý sa dá využiť aj pri iných situáciách, je zaiste veľkou úľavou.

> A keď sme už pri vankúšoch, je nutné spomenúť ešte jeden, ktorý by vás s vysokou pravdepodobnosťou už aj čakal doma, no zobrať si ho do pôrodnice nie je vôbec zlý nápad. Hovoríme o vankúši na dojčenie. Dojčiaci vankúš, či už naplnený dutým vláknom alebo guľôčkami, je skvelý pre odľahčenie vašej chrbtice a maximálne pohodlné dojčenie.

> V rámci popôrodnej starostlivosti o namáhanú pokožku vám pri dojčení zaiste uľaví aj masť na bradavky, pričom výhodou lanolínového krému je to, že sa nemusí pred dojčením dávať dole.

Podstatná je stratégia: Nebaľte sa do jedného kufra! Stavte na viac tašiek

Čo do pôrodnice pobaliť pre ženu i novorodeniatko už viete. No dôležité je aj to, aby ste minimalizovali chaos vo veciach a pripravili si ich naozaj strategicky. Minimálne by ste mali mať nachystané 3 tašky. Vyhnite sa oblúkom jednej veľkej a neprehľadnej batožine.

Taška na príjem do pôrodnice

Prvá taška, ktorú budete mať od začiatku pri sebe, je batožina na príjem do pôrodnice a k pôrodu. V nej majte všetky potrebné doklady, dokumenty a nevyhnutné veci k pôrodu. V zásade by však toho nemalo byť veľa.

Podstatná je nočná košeľa alebo dlhé tričko na pôrod (pokiaľ nemocnica nemá oblečenie vyhradené pre rodičku) a tiež jedna nočná košeľa na prezlečenie, papuče aj gumené prezuvky do sprchy.

Ďalej by vám v tejto taške nemala chýbať základná kozmetika, spodná bielizeň, uterák, podprsenka na dojčenie a jednorazové popôrodné nohavičky spolu s pôrodníckymi vložkami i podložkami na lôžko pre pacientov.

Oplatí sa pribaliť aj župan, WC papier, hygienické vreckovky a taktiež vodu na pitie (ideálne nesýtená a neochutená minerálka) a pre prípad hladu a rýchle doplnenie energie i hroznový cukor. V rámci kozmetiky sa zíde aj balzam na ústa (vysušujú sa pri predýchavaní kontrakcií) a užitočnou doplnkovou vecičkou je aj sprej do nosa s morskou vodou na zvlhčenie slizníc.

Taška na oddelenie šestonedelia

Druhú tašku vám môžu doniesť hneď na prvú návštevu na oddelenie šestonedelia vaši najbližší.

Neprehliadni: Prvé dni s bábätkom: Tieto tipy by mali ovládať čerství rodičia

veci do pôrodnice pre bábätko

Druhá taška by obsahovať zvyšné nočné košele určené na dojčenie, podprsenky na dojčenie, zvyšnú jednorazovú popôrodnú bielizeň s vložkami aj podložky na posteľ, osušku a ďalší uterák, vložky do podprsenky.

Samozrejme, že by sa v nej malo nachádzať aj všetko potrebné pre novorodeniatko, čo ste si nezabalili do prvej tašky na príjem. Netreba zabudnúť ani na zvyšnú kozmetiku pre seba i dieťatko, pohár s príborom, ďalšie ponožky, popôrodný vankúš, prípadne i vankúš na dojčenie a vyššie spomínané vychytávky.

...

Taška na odchod z pôrodnice

Tretiu tašku si taktiež ako tú druhú pripravte a nechajte doma. Donesie vám ju rodina pri odchode z pôrodnice. Pre mamičku aj bábätko by mala obsahovať oblečenie na cestu domov. Kľúčová je tiež zavinovačka a autosedačka, resp. vajíčko.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.