REKLAMA

Asi s ňou mal do činenia každý – lenivosť. Vo svojej podstate ide o opak činorodosti, keď človek nevyužíva naplno svoj potenciál, je pasívny, zdržiava sa konania. Lenivosť počas jedného dňa (napríklad po náročnejšom období) nie je nič strašné, horšie je to už s tou dlhotrvajúcejšou. Viete však naozaj rozlíšiť, či je to v konkrétnom prípade naozaj lenivosť alebo depresia?

Môže totiž dôjsť k ich zámene. Aj odborníci poukazujú na to, že rodinní príslušníci majú tendenciu svojho blízkeho s depresiou často neprávom označovať za lenivého. Ako však spoznať rozdiel?

Prírodná cesta k duševnej rovnováhe a emočnej vyrovnanosti – to je prípravok MODIN s unikátnym zložením. V základe obsahuje extrakt ľubovníka bodkovaného, ktorý je najviac užívanou prírodnou látkou pri podpore psychického zdravia. A okrem toho komplex účinných látok, ako L-tryptofan, fenylalanín, vitamíny B3, B5 a B6.

Príznaky depresie sú podobné

Najprv si preberme príznaky depresie, ktoré sú v mnohom podobné lenivosti. Radí sa k nim spomalenie myslenia i reči, zvýšená únava, nadváha či naopak nechutenstvo, problém so spánkom, snaha utiecť pred realitou, strata pozornosti, nezáujem o bežné aktivity a svoje okolie.

Príznaky sa môžu kumulovať alebo sa prejavia len niektoré. Depresia sa vôbec nemusí prejavovať viditeľným smútkom a skľúčenosťou, ba dokonca ani neschopnosťou postarať o seba a vykonať potrebné aktivity. Niektorí depresiou postihnutí jedinci dokonca reagujú vtipom či sarkazmom. Depresia má viac tvárí a rôzne kombinácie symptómov. U každého sa môže prejavovať inak.

Vybrali sme: 3 tipy pre psychické zdravie: Prvá pomoc pri strese a zlej nálade

Lenivosť alebo depresia? Kľúč spočíva v možnosti voľby

Hlavný rozdiel medzi lenivosťou a depresiou je v tom, že ľudia v depresii nemajú možnosť voľby. Nevyberajú si, či sa im chce alebo nechce niečo vykonať. Nemajú nad tým kontrolu, jednoducho to nedokážu.

Smutné je, že ľudia v depresii sa zvyknú cítiť vinní za to, že nie sú dostatočne produktívni, že sú pomalí, nezvládajú bežné situácie. A to ešte zvyšuje úroveň ich stresu, úzkosti a situáciu viac komplikuje.

REKLAMA

Pravdou však je, že si vo väčšine prípadov si jedinci s depresiou nedokážu pomôcť sami. Nemusí a v zásade ani nezaberá sebamotivácia ani podporné či provokatívne slová od známych. Tie môžu práve naopak stav ešte zhoršiť, pretože človek sa cíti ešte viac neschopný.

Mohlo by sa hodiť: Ako sa lepšie sústrediť a naštartovať svoj mozog na plné obrátky?

V tomto prípade zafunguje jedine odborník – psychológ alebo psychiater. Ten môže stanoviť aj liečbu s pomocou liekov, ktorá má svoje opodstatnenie, keďže je niekedy nutné upraviť biochemické procesy v organizme človeka trpiaceho depresiou.

Dlhodobá strata záujmu aj emócií

Pre ľudí trpiacich depresiou je jasným sprievodným znakom to, že ich už nebavia ani činnosti, ktoré ich v minulosti napĺňali a tešili sa z nich. Lenivý človek si oproti tomu dokáže vychutnať svoje obľúbené aktivity, či už ide o hranie sa hier na počítači, varenie, pozeranie TV, nakupovanie a podobne.

Vo všeobecnosti platí, že nielen strata záujmu o aktivity, ale aj ostatné príznaky, ktoré sme spomínali vyššie, by mali pri depresii trvať dlhšie ako dva týždne. Vtedy už naozaj treba byť v strehu. 

Neprehliadni: Kríza ako šanca: Čo ťa nezabije, to ťa posilní

depresia alebo lenivosť

Depresívny človek nie je schopný prežívať pozitívne, ale v podstate ani negatívne emócie. Ide o akési znecitlivenie, hoci môže pôsobiť podráždene a nie je schopný správne a adekvátne reagovať na podnety z jeho okolia. Častou odpoveďou depresívneho človeka je „neviem“.

Áno, znaky lenivosti i depresie sa v niektorých momentoch prekrývajú, pokiaľ však človeka dlhodobo nič neteší a aj napriek snahe o zmobilizovanie svojich síl sa mu nedarí dostať do bežného režimu a vykonávať hoci jednoduché a rutinné činnosti, je pre jeho dobro nevyhnutné, aby sa so svojimi ťažkosťami obrátil na odborníka, ktorý dokáže jeho stav správne zhodnotiť a pomôcť mu.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.