Kto by sa nechcel pýšiť dokonalou hrivou? Vlasy považujú najmä ženy za korunu svojej krásy a keď príde problém v podobe lupín, príliš mastných či preriedených prameňov alebo suchých končekov, vie to negatívne ovplyvniť nielen celkovú náladu, ale v nejednom prípade i sebavedomie. V našom pátraní po domácich skrášľujúcich pomocníkoch nemôžeme vynechať jedlú sódu. Sóda bikarbóna na vlasy mastné alebo tie s lupinami je skvelým a mnohými overeným tipom.

Ako použiť tohto všestranného a lacného pomocníka? A je sóda bikarbóna dobrá aj proti vypadávaniu vlasov? Prečítajte si článok a skúste i nasledujúce recepty a postupy.

Multifunkčný pomocník – jedlá sóda alebo inak hydrogénuhličitan sodný

Využitie sódy bikarbóny je naozaj široké. A okrem klasického používania v kuchyni pri pečení je výborná aj proti páleniu záhy, na čistenie rôznych plôch v domácnosti a svoje stabilné miesto si našla aj v rámci starostlivosti o telo. Kúpele chodidiel v sóde zabojujú proti plesni, tiež dokáže vybieliť zažltnuté nechty a viete si z nej vyrobiť aj peeling.

Sóda bikarbóna na vlasy je rovnako vhodným riešením. Najmä ak ich máte mastné alebo vám život znepríjemňujú biele šupinky, takzvané lupiny. Ale to nie je všetko! Prezradíme aj recept zo sódy na hustejšie vlasy. 

Pozor na nežiaduce účinky!

Ešte skôr, ako sa pustíme do toho, treba zdôrazniť, že priemerná hodnota pH vlasovej pokožky je 5,5. No a tú by sme si mali udržiavať, pokiaľ je naším cieľom udržať vlasy plné života, lesklé a zdravé.

Ako problematické sa javí to, že pH sódy bikarbóny je 9, čo je podstatne vyššie pH. A to by mohlo byť kameňom úrazu najmä pri dlhodobom a neustálom používaní sódy bikarbóny na vlasy. Preto ju využívajte len striedmo, maximálne jedenkrát za týždeň.

Zaujme ťa: Domáca maska na rozštiepené končeky vlasov: Recepty na vyživenie

sóda bikarbóna na lupiny

Sóda bikarbóna na mastné vlasy

Nielen mastné vlasy potrebujú z času na čas detox. Na ten využijete sódu bikarbónu najjednoduchším spôsobom tak, že si z nej zamiešate pred použitím do vášho bežného šampónu. Sóda zbaví vlasy nánosov zo stylingových produktov, ktoré sa na nich postupne usádzajú a môžu tak spôsobiť aj rýchlejšie mastenie pri korienkoch. 

Vlasy po šampónovaní so sódou už len opláchnite vlažnou vodou a nepoužívajte na ne ďalšie produkty. Ak si doprajete takýto detox vlasov, ktorý ich zbaví záťaže, aspoň raz za dva týždne, obmedzíte nielen ich mastenie, ale dodáte im aj nadýchanosť.

Sódou bikarbónou proti lupinám

Sódu bikarbónu na vlasy použite aj vtedy, keď vás trápia lupiny. V tomto prípade potrebujete proti nim zabojovať cielenejšie, no nie je to žiadna veda. Odporúčame nasledujúci postup. Najskôr použite pri umývaní klasicky svoj obľúbený šampón a prvýkrát zmyte. V druhom kroku votrite práškovú jedlú sódu ku korienkom vlasov, premasírujte a nechajte pôsobiť zo 5 minút.

Takto sa zharmonizuje pH pokožky a po druhom umytí teplou vodou sa zbavíte aj lupín. Samozrejme, pre želaný účinok treba postup opakovať aspoň raz za dva týždne, no maximálne raz za týždeň. Nie viac, inak by ste problém mohli ešte zhoršiť. Tak ako sme už spomínali vyššie, ani po tejto sódovej kúre neodporúčame následne aplikovať žiadne vlasové produkty, ktoré by mohli účinky sódy znížiť.

Vybrali sme: Snár: Vlasy v sne – prinesú šťastie ostrihané či ryšavé? 

sóda bikarbóna na mastné vlasy

Sóda bikarbóna na vlasy rednúce a strácajúce objem

Pokiaľ netrpíte na mastné vlasy a ani lupiny, no postrehli ste, že sú vaše pramene akési redšie, môžete vyskúšať sódu aj trochu inak. Na zlepšenie kvality a rastu vlasov odporúčame nasledujúce recepty.

V pomere 1:3 si zmiešajte sódu bikarbónu s vodou, ideálne, ak túto zmes pretrepete v plastovej nádobe. Potom ju aplikujte na mokré vlasy (predtým ich môžete klasicky umyť, ale bez použitia kondicióneru alebo masky) a nechajte na tri minúty pôsobiť. Vlasy na záver prepláchnite vlažnou vodou. Túto kúru taktiež odporúčame aplikovať raz za jeden či dva týždne.

Tip od nás: TOP chutné vitamíny pre lesklé a zdravé vlasy

Proti vypadávaniu vlasov môžete vyskúšať aj nasledujúcu masku so sódou bikarbónou. Potrebovať budete zhruba deci (pre dlhšie vlasy aj dva deci) aloe vera gélu, dve lyžice medu a lyžicu sódy bikarbóny. Všetky ingrediencie vymiešajte v miske do hladkej konzistencie. Vytvorenú DIY masku naneste nielen na vlasy, ale i na pokožku hlavy. Pôsobiť ju nechajte 10 minút a opláchnite.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.