REKLAMA

Kto by sa nechcel pýšiť dokonalou hrivou? Vlasy považujú najmä ženy za korunu svojej krásy a keď príde problém v podobe lupín, príliš mastných či preriedených prameňov alebo suchých končekov, vie to negatívne ovplyvniť nielen celkovú náladu, ale v nejednom prípade i sebavedomie. V našom pátraní po domácich skrášľujúcich pomocníkoch nemôžeme vynechať jedlú sódu. Sóda bikarbóna na vlasy mastné alebo tie s lupinami je skvelým a mnohými overeným tipom.

Ako použiť tohto všestranného a lacného pomocníka? A je sóda bikarbóna dobrá aj proti vypadávaniu vlasov? Prečítajte si článok a skúste i nasledujúce recepty a postupy.

Multifunkčný pomocník – jedlá sóda alebo inak hydrogénuhličitan sodný

Využitie sódy bikarbóny je naozaj široké. A okrem klasického používania v kuchyni pri pečení je výborná aj proti páleniu záhy, na čistenie rôznych plôch v domácnosti a svoje stabilné miesto si našla aj v rámci starostlivosti o telo. Kúpele chodidiel v sóde zabojujú proti plesni, tiež dokáže vybieliť zažltnuté nechty a viete si z nej vyrobiť aj peeling.

Sóda bikarbóna na vlasy je rovnako vhodným riešením. Najmä ak ich máte mastné alebo vám život znepríjemňujú biele šupinky, takzvané lupiny. Ale to nie je všetko! Prezradíme aj recept zo sódy na hustejšie vlasy a iné vychytávky.

Pozor na nežiaduce účinky!

Ešte skôr, ako sa pustíme do toho, treba zdôrazniť, že priemerná hodnota pH vlasovej pokožky je 5,5. No a tú by sme si mali udržiavať, pokiaľ je naším cieľom udržať vlasy plné života, lesklé a zdravé.

Ako problematické sa javí to, že pH sódy bikarbóny je 9, čo je podstatne vyššie pH. A to by mohlo byť kameňom úrazu najmä pri dlhodobom a neustálom používaní sódy bikarbóny na vlasy. Preto ju využívajte len striedmo, maximálne jedenkrát za týždeň.

Sóda bikarbóna na mastné vlasy

Nielen mastné vlasy potrebujú z času na čas detox. Na ten využijete sódu bikarbónu najjednoduchším spôsobom tak, že si z nej zamiešate pred použitím do vášho bežného šampónu. 

Sóda zbaví vlasy nánosov zo stylingových produktov, ktoré sa na nich postupne usádzajú a môžu tak spôsobiť aj rýchlejšie mastenie pri korienkoch. 

Vlasy po šampónovaní so sódou už len opláchnite vlažnou vodou a nepoužívajte na ne ďalšie produkty. Inak by ste mohli účinky pôsobenia sódy oslabiť.

Zaujme ťa: Domáca maska na rozštiepené končeky vlasov: Recepty na vyživenie

REKLAMA
sóda bikarbóna na lupiny

Ak si doprajete takýto detox vlasov, ktorý ich zbaví záťaže, aspoň raz za dva týždne, obmedzíte nielen ich mastenie, ale dodáte im aj nadýchanosť.

Odstránenie farby z vlasov pomocou sódy bikarbóny?

Predpokladáme, že žienky, ktoré si farbia vlasy doma, majú už skúsenosť s nesprávnym výberom odtieňa, prípadne im farba na vlasy nechytila tak, ako chceli. Čo s tým? Sóda bikarbóna na vlasoch, ale aj pokožke, zuboch či nechtoch pôsobí bieliacim účinkom a k tomu má tiež schopnosť takpovediac stiahnuť farbu zo zle nafarbených vlasov. Záleží od toho, s čím ju aplikujete a ako dlho ju na hlave necháte.

Odporúčame nasledujúci postup. V pomere 1:1 sódu bikarbónu zamiešajte so šampónom proti lupinám, ktorý tento farbu sťahujúci efekt ešte viac posilní. Zmes zapracujte rovnomerne do vlasov a nechajte pôsobiť desať minút až štvrť hodinku (podľa intenzity farby). Po opláchnutí vodou môžete kúru podľa potreby zopakovať, no a vlasy následne nezabudnite ošetriť vhodným kondicionérom. Z uvedeného je zrejmé, že aj sóda bikarbóna v ostatných spomínaných receptoch na vlasy má tendenciu z vlasov povyťahovať nielen nánosy produktov, ale aj samotnej farby, preto s ňou treba narábať opatrne a počítať aj s týmto efektom.

Sódou bikarbónou proti lupinám

Sódu bikarbónu na vlasy použite aj vtedy, keď vás trápia lupiny. V tomto prípade potrebujete proti nim zabojovať cielenejšie, no nie je to žiadna veda. Odporúčame nasledujúci postup. Najskôr použite pri umývaní klasicky svoj obľúbený šampón a prvýkrát zmyte. V druhom kroku votrite práškovú jedlú sódu ku korienkom vlasov, premasírujte a nechajte pôsobiť zo 5 minút.

Takto sa zharmonizuje pH pokožky a po druhom umytí teplou vodou sa zbavíte aj lupín. Samozrejme, pre želaný účinok treba postup opakovať aspoň raz za dva týždne, no maximálne raz za týždeň. Nie viac, inak by ste problém mohli ešte zhoršiť. Tak ako sme už spomínali vyššie, ani po tejto sódovej kúre neodporúčame následne aplikovať žiadne vlasové produkty, ktoré by mohli účinky sódy znížiť.

sóda bikarbóna na mastné vlasy

Sóda bikarbóna na vlasy rednúce a strácajúce objem

Pokiaľ netrpíte na mastné vlasy a ani lupiny, no postrehli ste, že sú vaše pramene akési redšie, môžete vyskúšať sódu aj trochu inak. Na zlepšenie kvality a rastu vlasov odporúčame nasledujúce recepty.

V pomere 1:3 si zmiešajte sódu bikarbónu s vodou, ideálne, ak túto zmes pretrepete v plastovej nádobe. Potom ju aplikujte na mokré vlasy (predtým ich môžete klasicky umyť, ale bez použitia kondicióneru alebo masky) a nechajte na tri minúty pôsobiť. Vlasy na záver prepláchnite vlažnou vodou. Túto kúru taktiež odporúčame aplikovať raz za jeden či dva týždne.

Tip od nás: TOP chutné vitamíny pre lesklé a zdravé vlasy

Proti vypadávaniu vlasov môžete vyskúšať aj nasledujúcu masku so sódou bikarbónou. Potrebovať budete zhruba deci (pre dlhšie vlasy aj dva deci) aloe vera gélu, dve lyžice medu a lyžicu sódy bikarbóny. Všetky ingrediencie vymiešajte v miske do hladkej konzistencie. Vytvorenú DIY masku naneste nielen na vlasy, ale i na pokožku hlavy. Pôsobiť ju nechajte 10 minút a opláchnite.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.